www.what2do.co.il

דחיית ערעור בנוגע לתגמולים רטרואקטיביים לפדוי שבי ממלחמת יום כיפור

דרגו את המאמר

דחיית ערעור בנוגע לתגמולים רטרואקטיביים לפדוי שבי ממלחמת יום כיפור

העליון: פדוי שבי ממלחמת יום כיפור לא יקבל תגמולים רטרואקטיביים

 

מאיר בוחבוט, אשר נפל בשבי המצרי במלחמת יום כיפור, זכה רק בסוף שנות התשעים להכרה בנכותו הנפשית על ידי קצין התגמולים. ההכרה המאוחרת בפדוי השבי התבססה על שינויים בגישה הרפואית בנוגע לסוגייה של נפגעי הטראומה. לאחר ההכרה בו, בוחבוט פנה לקצין התגמולים וביקש לקבל את התגמולים המגיעים לו בדיעבד. קצין התגמולים סירב, ולאחר הליכים בערכאות השונות, בית המשפט העליון קיבל את טענות משרד הביטחון. 

 

מדובר בפרשה אשר הגיעה עד לפתחו של בית המשפט העליון. כפי שצוין לעיל, בוחבוט שהה בשבי המצרי במשך כ-40 ימים. לאחר שחרורו, הוא הגיש בקשה להכיר בנכותו הנפשית. עם זאת, בקשתו נדחתה בשל התפיסה הטיפולית אשר "שלטה בכיפה" בשנות ה-80 בישראל. בשלהי שנות ה-90, בוחבוט הגיש למשרד הביטחון בקשה נוספת ובמסגרתה עתר כי עניינו ייבחן מחדש.

 

      קראו עוד בתחום:

 

לדבריו בבקשה זו, לאור השינויים בתפיסות הטיפוליות באשר לנפגעי טראומה, יש להכיר בפגימה הנפשית אשר נגרמה לו כתוצאה מהשהייה בשבי המצרי. קצין התגמולים קיבל את התביעה אך דחה את בקשתו של הנכה לתגמולים למפרע. יודגש כי השינוי בתפיסה הטיפולית קובע כי יש להכיר ב-50% נכות נפשית לפחות לפדוי שבי, גם ללא קשר למצבו הנפשי בפועל. כפי שצוין לעיל, התגמולים אושרו לבוחבוט רק החל ממועד ההכרה.

 

הערעור בעליון

 

בוחבוט הגיש ערעור על החלטה זו לוועדה לעררים. הוועדה לעררים קיבלה את הערר וקבעה כי הנכה היה זכאי לתגמולים למפרע משנת 1983 (יום שחרורו הרשמי מצה"ל). עם זאת, קצין התגמולים הגיש ערעור על החלטה זו לבית המשפט המחוזי, וערעורו התקבל. בוחבוט לא אמר נואש והגיש לבית המשפט העליון בקשת רשות ערעור על פסק הדין הנ"ל. בית המשפט העליון דן בבקשה כערעור, אך דחה אותה לגופה.

 

במסגרת הערעור בעליון, המערער טען כי קצין התגמולים היה יכול לסייע לו בכך שהייתה נמסרת לו הודעה אודות השינוי במדיניות הרפואית. כמו כן, לדבריו, אין ספק שהוא סבל מנכות נפשית כבר מיום שחרורו ועל כן הוא זכאי לתגמולים באופן רטרואקטיבי. מנגד, משרד הביטחון טען כי חוק הנכים איננו מאפשר פסיקת תגמולים רטרואקטיבית אלא בעבור שנה אחת בלבד. קצין התגמולים טען עוד כי בוחבוט לא הציג מסמכים רפואיים אשר העידו על מצבו הנפשי לאחר השחרור ונראה דווקא כי חל אצלו שיפור משמעותי בשנים שלאחר מכן. יתרה מכך, קצין התגמולים הדגיש כי המענה עבור פדויי שבי אשר זכויותיהם קופחו לכאורה בגין התפיסה הרפואית הקודמת, לא נמצא בחוק הנכים אלא בחוק תשלומים לפדויי שבי.

 

השופטת ברק-ארז קבעה - בצער רב, לטענתה - כי דין הערעור להידחות. בפסק הדין נקבע כי חוק הנכים, בנסיבות המדוברות דכאן, צופה את פני העתיד ואיננו מביט לאחור. מדובר בנסיבות בהן הוגשה תביעת נכות בסמוך לאירוע אשר נדחתה, ועניינו של המבוטח נפתח מחדש לאחר שנים רבות. "חרף האהדה למבקש-המערער, אין בידי לקבל את טענותיו ועלי לדחותן נוכח הוראות החוק המפורשות", כתבה השופטת בפסק הדין.

 

למרות שהתביעה נדחתה, השופטת מתחה ביקורת על קצין התגמולים וקבעה כי במקום בו משתנית הגישה הטיפולית, והדבר יכול להיות משמעותי עבור נכים מסוימים, מצופה ממשרד הביטחון לפעול על מנת ליידע את האחרונים באשר לסיכויי השיפור בזכויותיהם ובתגמולים המגיעים להם. "חובה על קצין התגמולים להביא לידיעת אוכלוסיית הנכים אודות שינויים בגישה רפואית אשר מנחה אותו ואת החלטותיו, ואשר יכולות להיות לה השלכות רוחביות", נכתב בפסק הדין.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.