www.what2do.co.il

תביעת ביטוח בריאות בעקבות התחמקות מבטחת מכיסוי בגין טיפול שיניים

דרגו את המאמר

תביעת ביטוח בריאות בעקבות התחמקות מבטחת מכיסוי בגין טיפול שיניים

חיוב חברת ביטוח בכיסוי טיפולי שיניים


תק (כ"ס) 39355-01-12

 

פעמים רבות, מבוטחים אשר רוכשים פוליסות ביטוח בריאות נאלצים להתמודד עם סירוב מצד חברת הביטוח אשר אינה מוכנה לשלם להם את הכיסוי הנתבע. במקרים כגון דא, ייתכן ולא יהיה מנוס מפנייה לערכאות המשפטיות. בית המשפט יידרש אפוא להעניק פרשנות לפוליסת הביטוח ולבחון האם הצדק עם המבוטח או שמא יש לקבל את טענות חברת הביטוח.

 

חשוב להדגיש כי במקרים בהם קיימות מספר פרשנויות לפוליסת הביטוח, בית המשפט ייטה ללכת לקראתו של המבוטח. הן בשל פערי הכוחות בין הצדדים, והן מכוח הכלל שחוזה יש לפרש נגד מנסחו. להלן דוגמא למקרה כאמור.

 

      קראו עוד בתחום:

 

מדובר באדם אשר היה זקוק לניתוח השתלת שורשי שיניים בחניכיו שיבוצע על ידי מומחה פה ולסת. אי לכך, הוא פנה לחברת הביטוח ביטחה אותו בפוליסת ביטוח בריאות פרטית. חברת הביטוח דחתה את הפנייה בשתי טענות - הניתוח המדובר הוחרג מהפוליסה, וניתוחים המבוצעים על ידי רופאי שיניים לא היו כלולים בפוליסה. התובע הגיש בעקבות כך תביעת ביטוח לבית המשפט.

 

כיצד תפורש פוליסת הביטוח?

 

בית המשפט בחן במסגרת פסק הדין את פוליסת הביטוח באופן מעמיק. מדובר בפוליסה אשר כללה חוברת תנאים ובה מספר טבלאות המפרטות את הטיפולים המכוסים לצד הטיפולים המוחרגים. בטבלה מסכמת תחת הכותרת "מה כוללת תוכנית הביטוח?", אשר חולקה לשתי עמודות, נקבעו הכיסויים ותמציתם. בטבלה זו נקבע כי בכל הנוגע לניתוחים פרטיים, חברת הביטוח תכסה הוצאות באופן מלא בבית חולים פרטי כולל שכר מנתח, אשפוז, רופא מרדים וכדומה. כמו כן, צוין במפורש כי החברה תכסה עקירות כירורגיות וניתוחי חניכיים המבוצעים על ידי רופאי שיניים.

 

בהמשך, הופיעו שתי טבלאות גילוי נאות. הטבלה הראשונה חולקה לשלוש עמודות - נושא, סעיף ותנאים. נקבע בה כי הכיסוים בפוליסה יחולו על ניתוחים פרטיים, השתלות בישראל ובחו"ל, טיפולים מיוחדים בחו"ל, כיסויים נוספים, רפואה משלימה, ביטוח סיעודי, ביטוח מורחב לתרופות מיוחדות ועוד.

 

בטבלת הגילוי הנאות השנייה בחוברת הפוליסה, אשר הופיעה תחת הכותרת "פרטים אודות הכיסוי הביטוחי על פי תקנות גילוי נאות למבוטח" נקבע בשורה הרלבנטית "כל הניתוחים מכוסים". הודגש כי בשתי טבלאות הגילוי הנאות לא הייתה התייחסות לניתוחי שיניים באופן ספציפי. למעשה, ההחרגה היחידה לטיפולי שיניים בפוליסה הופיעה בנספח ונגעה לטיפולי שיניים למטרות אסטטיקה, אורתודנטיקה או צרכים פרוטטיים.

 

בית המשפט: "לא הייתה החרגה של טיפול השיניים בפוליסה"

 

בית המשפט קבע כי טבלאות הגילוי הנאות בפוליסה לא כללו החרגה בנוגע לטיפולי שיניים בשום דרך שהיא מהכיסוי הכללי. דהיינו, חברת הביטוח יצרה בפני המבוטח מצג לפיו לבד מהחריגים אשר היו מנויים בטבלאות, כל הניתוחים כוסו בפוליסה. יתרה מכך, בטבלה הראשונה צויינו באופן מפורש טיפולי שיניים ללא כל החרגה רלבנטית. למעשה, הופעתם של ניתוחי השיניים בשורה נפרדת בטבלה הראשונה הייתה יכולה להוביל לשתי פרשנויות:

 

  1. הופעתם הנפרדת הבציעה על כך שניתוחים אלה, במוחרג מניתוחי שיניים אחרים, מכוסים על ידי הפוליסה.
  2. כל הניתוחים המבוצעים על ידי רופאי שיניים מכוסים על ידי הפוליסה למעט חריגים שצוינו במפורש, והופעת הניתוחים הנ"ל בטבלה הראשונה הייתה לשם הסר ספק.

 

בית המשפט הדגיש כי עיקר המחלוקת בין הצדדים נגעה לפרשנויות הנ"ל, וזאת למרות ששתיהן הובילו למסקנה כי הביטוח כיסה את טיפול השיניים. בפסק הדין נקבע כי כאשר קיימת פוליסה שניתן לפרשה במספר דרכים, בית המשפט יעדיף את הפרשנות המטיבה עם המבוטח.

 

עם זאת, כפי שצוין לעיל, הדברים עלו גם מאינדיקציות נוספות. לדוגמא, בנספח הפוליסה נמנו שורה של חריגים לטיפולי שיניים אשר לא נהנו מכיסוי, וניתוח השתלת שיניים לא היה כלול בהם. דהיינו, נקבע כי אם הניתוח הנ"ל לא היה כלול בפוליסה, חזקה על חברת הביטוח שהיא הייתה מדגישה זאת באופן מפורש. "לסיכום, אין מנוס מלהכיר בכך שהפוליסה הבטיחות העניקה כיסוי גם לניתוח נשוא התובענה ודחיית פנייתו של המבוטח נעשתה שלא כדין תוך סטייה מהוראות הפוליסה".

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה

מהו ביטוח אובדן כושר עבודה? מהו למעשה אובדן כושר עבודה? האם אובדן היכולת לעבוד במקצוע אחד הינה אובדן כושר עבודה?  

היעדר גילוי בחברת הביטוח וטענה בדבר מצב רפואי קודם

מהי טענת העדר גילוי בתביעת ביטוח? מהו חיתום מחדש? האם חברת הביטוח יכולה להתחמק מתשלום התגמולים לפי הפוליסה? 

ביטוח חיים בהלוואת משכנתא

על מנת לקבל משכנתא לרכישת דירה, הבנקים מחייבים את הלווים לרכוש גם ביטוח חיים להבטחת החזר המשכנתא. פוליסה זו בעצם מבטחת כנגד מקרה מוות של אחד מהלווים 

אי מסירת פוליסת ביטוח

אי העברת הפוליסה למבוטח יגרור מניעה מחברת הביטוח להסתמך על חריגים וסייגים הקיימים בפוליסה... 

תביעה לתגמולי ביטוח- מצב רפואי קודם

תביעה לתגמולי ביטוח אי תשלום ביטוח בשל מצב רפואי קודם- האומנם? 

מהו ביטוח אחריות מקצועית?

ביטוח אחריות מקצועית מגן על בעלי מקצוע חופשיים (כמו: עו"ד, רואי חשבון, מהנדסים, אדריכלים, מתווכים, מנהלי תיקי השקעות, חברות חיתום וחברות לניהול קרנות נאמנות .... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.