www.what2do.co.il

נזקי מזג אוויר יזכו חקלאים בפיצויים מהמדינה

דרגו את המאמר

נזקי מזג אוויר יזכו חקלאים בפיצויים מהמדינה

פיצויים לחקלאים בגין הצפות במטעים


ועדת הבצורת אשר הוקמה בשיתוף משרד החקלאות ומשרד האוצר המליצה להכריז על שנת 2008 וחצי משנת 2009 כשנות בצורת. הוועדה העריכה כי נזקיה של הבצורת נאמדים בכ-20 מיליון שקלים והיד עוד נטויה. החקלאים בגולן ובגליל טוענים כי הנזק אשר נגרם להם בגין הבצורת הינו גבוה בהרבה. לטענתם, מדובר בסכומים של מאות מיליוני שקלים בגולן בלבד.

 

בעוד חקלאים רבים מבררים את האפשרות לבקש פיצויים מהמדינה בגין הבצורת, בית המשפט המחוזי קיבל לאחרונה את תביעתם של חקלאים מאזור אפיק הירדן בשל תביעה נזיקית בשל נזקי חורף 2002.

 

      קראו עוד בתחום:

 

בית המשפט המחוזי בנצרת קבע כי המדינה תשלם פיצויים לחקלאים שמטעיהם נפגעו בהצפות. מדובר בתביעה נזיקית על סך 4.5 מיליון שקלים אשר הוגשה על ידי חקלאים שטענו כי ניתן היה למנוע את נזקם על ידי טיפול באמצעים סבירים ופשוטים.
 

תביעתם של 37 החקלאים הוגשה לאחר נזקים כבדים אשר נגרמו למטעיהם בחורף 2002/03. החקלאים טענו כי רשות הניקוז והמדינה נקטו ברשלנות כלפיהם. לדבריהם, היה ניתן למנוע, תוך שימוש באמצעים פשוטים וסבירים, את ההצפה באפיק הירדן אשר חולף במטעיהם שברשותם. כמו כן, היה על המדינה להפעיל מערכת ניקוז מתוחזקת ויעילה.


בכתב ההגנה טענה המדינה כי הפעולות אשר ננקטו על ידה היו סבירות ומתאימות לאזור. רשות הניקוז גלגלה את האחריות לנזקי החקלאים לפתחם של התובעים.

 

השופט ארבל: "המדינה ורשות הניקוז יכלו לעשות יותר"

 

השופט, בנימין ארבל, קבע בפסק דינו הארוך והמפורט כי הסיבה לנזקים הכבדים שנגרמו לתובעים בגין הצפות החורף המדובר הייתה העדר ממשק ראוי בין מערכת הניקוז האזורית למערכת הניקוז המקומית. כמו כן, השופט קבע כי לאחר עיון בחוות דעת המומחים שהוצגו בפניו, והעדויות השונות שניתנו בבית המשפט, ניתן לראות שבמקומות מסוימים התרשלו הנתבעות בהתקנת מערכת ניקוז, ובמקומות אחרים היו מערכות הניקוז תקולות.


השופט קבע כי הנתבעות ידעו על כך שמערכות הניקוז הרלבנטיות לא תוכלנה לעמוד בעומס גשמים מסוג זה. מבחינת טענת הכוח העליון, בית המשפט קבע כי גשמים ברמה שכזו מופיעים בישראל אחת לעשר שנים. אי לכך, ניתן היה בהחלט לצפות את התרחשותם. לסיכום, פסק הדין הטיל את האחריות על נזקיהם של החקלאים על המדינה ורשות הניקוז בשיעור של 40% ו-60% בהתאמה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

בדיקת פוליגרף

מכשיר הפוליגרף המכונה " מכונת אמת " הנו מכשיר מכני שמטרתו להעריך את אמיתות דברי הנבדק 

חוקרי הביטוח

כיצד מומלץ לנהוג במקרה ונתקלת בחוקר חברת הביטוח? מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

תביעת קבלן - ליקויי בניה

מידע משפטי אודות ליקויי בניה ותביעה נגד קבלנים ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתביעות בגין ליקויי בניה 

מהו ביטוח רכוש, ביטוח מבנים ודירות?

ביטוח מבנים נעשה כאשר המבטח משלם לבעל הפוליסה פיצוי מוסכם, במקרה של נזק או תאונה בלתי צפויה למבנה, תמורת תשלום פרמיה מוסכמת, על פי תעריף מבנה  

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

תביעות קטנות - רשמים ועצות

עצות לעומדים בבית המשפט לתביעות קטנות במקרה של תביעות פח - נזקי רכוש ... 

חלפים - מקוריים, משומשים או תחליפיים

המבטחות והשמאים מטעמם כופים על המוסכים והמבוטחים שימוש בחלפים כאלה ואחרים מטעמים של אינטרס כלכלי מובהק ובפרק זה אשתדל לפזר את הערפל הקיים בדבר זכויות הצרכן (בעל הרכב) ובדבר סוגי החלפים הקיימים בשוק למען יבין הקורא על מה בעצם מדובר 

חוק חוזה הביטוח

חוק חוזה הביטוח ... נוסח החוק, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הביטוח 

טעויות נפוצות תביעות רכב

טעויות נפוצות בסילוק תביעות רכב כנגד מבטחת אשר מנסיוני קורות לעיתים .... 

ביטוח עסק ומשרד - נזקי טבע, טרור, רכוש, מאגרי מידע

ביטוח עסק מכסה נזקים אשר נגרמו לתכולת ומבנה העסק ... פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בדיני ביטוח המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.