www.what2do.co.il

חרף מצב רפואי לפני הגיוס - יש להכיר בפגימות ברגליים מהם סובל חייל

דרגו את המאמר

חרף מצב רפואי לפני הגיוס - יש להכיר בפגימות ברגליים מהם סובל חייל

נקעים בקרסול בדרך הביתה מהבסיס ובמהלך חופשה מהצבא - מצב רפואי קודם

 

בית המשפט קיבל ערעור על פסק דינה של ועדת הערר לפי חוק הנכים אשר דחתה ערר שהגיש חייל משוחרר על החלטת קצין התגמולים שלא להכיר בפגימות מהם הוא סובל כקשורות לשירותו הצבאי.

 

המערער גויס לצה"ל בשנת 1999 כאשר רגלו השמאלית מגובסת. הפרופיל הרפואי אשר נקבע לו נקבע עמד על 72. לטענת המערער, בעקבות החמרה במצבו הבריאותי, סבל הוא מנקעים והפרופיל הרפואי שלו אף הורד ל-45. קצין התגמולים קבע כי יש המערער סבל מנקעים חוזרים עוד בטרם שירותו הצבאי ועל כן לא התקיים הקשר הסיבתי הדרוש להכרה בפגימות הנטענות.

 

      קראו עוד בתחום:

 

בעקבות החלטת וועדת הערר, הגיש המערער ערעור לבית המשפט ובמסגרתו טען כי הוועדה כלל לא בחנה את השפעתו של אירוע חבלה אשר אירע לו כשנה וחצי לאחר גיוסו. לטענתו, באירוע זו הוכח כי נקע הוא את קרסולו בדרך הביתה מהבסיס.

 

קצין התגמולים טען כי מדובר במקרה מיוחד ועל כן יש לדחות את טענותיו של המערער. לדבריו, האירועים בהם נקע המערער את קרסולו לא היו הגורם למצבו הרפואי. לשיטתו, מצבו הרפואי הקודם של החייל הוא הגורם העיקרי לפגימות הנטענות. עוד טען קצין התגמולים כי חוק חבלה בחופשה הינו חריג לכלל אשר נקבע בחוק הנכים ויש לפרשו בצמצום. לדבריו, חוק זה חל רק על חיילים אשר נחבלו בהיותם בחופשה ובמקרה דנן נקבע על ידי הוועדה כי המערער כלל לא נחבל.

 

המערער הוכיח אירועי חבלה - התיק יחזור לקצין התגמולים

 

בית המשפט דחה טענות אלו וקבע כי יש לקבל את הערעור. לגבי אירוע החבלה בדרך הביתה, נקבע כי דבריו של המערער קיבלו תימוכין מחיילת אשר הייתה עדת ראייה לאירוע. כמו כן, הוועדה קבעה בעצמה בפסק דינה כי התיאור אשר מסר המערער בקשר לאירוע זה תאם את המציאות כפי שהייתה.

 

 

היות והוועדה הכירה כי האירוע התרחש בהתאם לדבריו של המערער, מדובר בחבלה ולא בהחמרה תוך כדי הליכה רגילה. באשר לאירוע השני, המערער טען כי נקע את קרסולו במהלך חופשה. חוק החבלה בחופשה קובע בסעיף 2 כי חוק הנכים "יחול גם לגבי חייל שנחבל כתוצאה מחבלה שאירעה בתקופת שירותו, אף שלא עקב שירותו".

 

הפרשנות המצמצמת שביקש קצין התגמולים להעניק לחוק זה לא התיישבה עם העובדה שהחוק בא להרחיב ולהעניק לחייל בחופשה יותר זכויות מאלה שהיה מקבל לו היה האירוע בזמן השירות (שהרי נאמר כי יהיה זכאי "אף שלא עקב שירותו"). כמו כן, השופטים קבעו כי גם כאן נראה כי מדובר בחבלה ולא הליכה שגרתית.

 

לסיכום, בית המשפט קבע כי יש להחזיק את התיק בעניינו של המערער לקצין התגמולים על מנת לקבוע האם הייתה החמרה בפועל של מצבו הרפואי של המערער עובר לגיוסו. האם חולשת הקרסוליים ממנה סובל המערער כיום הושפעה משתי הנפילות אשר תוארו על ידו ואם כן – מהו שיעור החמרה זו.

 

"העובדה כי פגיעות אלו או חלקן היו בזמן היות המערער בחופשה או מחוץ לבסיס הצבאי, והעובדה שהפגיעות אינן קשורות דווקא לתנאי השירות – אין להן חשיבות לנדוננו בשל הוראות חוק חבלה בזמן חופשה", נכתב בפסק הדין.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.