www.what2do.co.il

האם פיצויים בעקבות רשלנות לכאורה בחקירה משטרתית?

דרגו את המאמר

האם פיצויים בעקבות רשלנות לכאורה בחקירה משטרתית?

דחיית תביעה בגין רשלנות בחקירה משטרתית

 

בית המשפט העליון דחה ערעורים של שלושה נאשמים לשעבר אשר תבעו מהמדינה פיצויים בגין "מעצרי שווא". התביעה המקורית הוגשה על ידי השלושה לאחר שאלו נעצרו בחשד לרצח חלפן כספים. התובעים טענו כי המדינה התרשלה באופן ניהול חקירת הרצח.

 

בית המשפט המחוזי דחה את התביעה בקובעו כי יש לבחון הפרה (או אי-הפרה) של חובת הזהירות הקונקרטית המונחת על כתפיה של רשות ציבורית על פי מבחן הציפיות ולא בהתאם למבחן התוצאה. דהיינו, במידה ומוכח (כפי שהוכח לדידו של בית המשפט במקרה דנן) כי הגורמים הרלבנטיים פעלו בתור גורמי אכיפת חוק סבירים, בהתאם לנסיבות המקרה, אין להטיל עליהם רשלנות אף אם זוכו הנאשמים בתיק מביצוע העבירות שיוחסו להם.

 

הפרשה נשוא התובענה עסקה בהשתלשלותה של חקירה משטרית מסועפת אשר הביאה למעצרם של שלושת התובעים בחשד לרצח ולקשר לרצח של המנוח. המשטרה נשענה למעשה על גרסתו של אחד המעורבים, אשר קשרה למעשה אותו ואת חבריו לרצח.

 

לאחר הרשעתו של מעורב זה, ובעוד ההליכים הפליליים כנגד עמיתיו עומדים ותלויים, פתחה המשטרה בחקירה של אדם נוסף. המשטרה התקשתה ליישב את החקירה החדשה עם ממצאי החקירה הראשונה. בסופו של היום, הממצאים החדשים הביאו – לאחר בדיקת DNA – לזיכויים של שלושת החשודים הראשונים (לרבות החשוד אשר הורשע).

 

בית המשפט: פעולות גורמי האכיפה היו סבירות

 

בית המשפט קבע כי פעולותיה של המדינה במקרה זה היו סבירות, הן החקירות, הן אופן ביצוען, והן הגשת כתבי האישום. כמו כן, נקבע כי מדובר בפרשה מורכבת ומסועפת אשר נפתרה בסופו של היום רק באמצעות בדיקת DNA. התובעים טענו, מנגד, כי חובת הזהירות המושגית כלפיהם הופרה ומדובר ברשלנות לגבי מושאי הליכים פליליים על כל שלביהם.

 

סעיפים 35 ו-36 לפקודת הנזיקין הם הסעיפים הנוגעים לעוולת הרשלנות. על פי הפקודה, על מנת להוכיח רשלנות יש להוכיח ראשית את קיומה של חובת זהירות מושגית בין המזיק לניזוק. לאחר מכן, על הניזוק להוכיח את הפרתה של חובת הזהירות המושגית באופן קונקרטי (חובת הזהירות הקונקרטית) ואת הקשר של הפרה זו לנזק שנגרם לו.

 

      קראו עוד בתחום זה:

 

חוק הנזיקין האזרחיים (אחריות המדינה) השווה לעניין זה את מעמדה של המדינה למעמדו של כל גוף אחר בסוגיות נזיקיות. החוק קובע, בכפוף לחריגים כמובן, כי המדינה איננה אחראית בנזיקין לגבי מעשים אשר התבצעו על ידה בתחום הרשאה חוקית. הרציונאל הוא כי כאשר המדינה מבצעת את עבודתה, גם אם נגרם לפלוני נזק, אין היא חייבת בפיצויים.

 

על מנת לגבש רשלנות כנגד המדינה יש להוכיח כי מדובר בהפרה של חובת הזהירות הקונקרטית, בנסיבות המקרה, ובהתאם לאמצעי הזהירות אשר היה מצופה מהמדינה לנהוג בעניין המדובר. הבדיקה איננה נעשית על פי מבחן התוצאה ובדיעבד, ויש לבחון זאת בהתאם לזמן אמת.

 

בית המשפט קבע, במקרה דנן, כי אכן חלה חובת זהירות קונקרטית בין רשויות האכיפה לבין העצורים. עם זאת, היות ומדובר בפרשת רצח מורכבת ומסועפת, אשר היו מעורבים בה מספר גורמים שונים, וחקירתה ידע מורדות ועליות, אין כל רשלנות בתפניות שונות "בעלילה" במרוצת הדברים.

 

דהיינו, נסיבות העניין לא העידו על רשלנות מצדם של גורמי האכיפה וניכר כי הם פעלו באופן המצופה מגורמי אכיפה ופרקליטות במקרה זה. נקבע כי הקונספציה אשר שבתה את החוקרים והפרקליטות, לכך שהמערערים אשמים בביצוע העבירות המיוחסות להם, לא הייתה בלתי סבירה לשעתה.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.