www.what2do.co.il

ועדה רפואית לעררים הפחיתה את הנכות - ערעור לבית הדין לעבודה

דרגו את המאמר

ועדה רפואית לעררים הפחיתה את הנכות - ערעור לבית הדין לעבודה

האם ועדה רפואית לעררים צריכה להזהיר מבוטח לפני הפחתת נכות?

 

בל (חי') 16269-01-12‏


דוור אשר נפגע בתאונת עבודה באוגוסט 2010, והוכר כנפגע עבודה על ידי המוסד לביטוח לאומי, הגיש ערעור על החלטתויהם של ועדות רפואית במוסד לביטוח לאומי, אשר בחנו את עניינו. במקרה דנן, מדובר היה בערעור אשר הוגש על החלטת ועדה רפואית לעררים, מכוח סעיף 123 לחוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], התשנ"ה-1995.


הפרשה במקרה זה החלה עם קביעת נכות למערער על ידי ועדה רפואית מדרג ראשון בשיעור של 10% לצמיתות. הנכות נקבעה לפי סעיף 37(7)(א) לרשימת הליקויים אשר מופיעה בתוספת לתקנות הביטוח הלאומי (קביעת דרגת נכות לנפגעי עבודה), התשט"ז-1956. עניינו של סעיף זה הינו – הגבלה קלה בעמוד השדרה המותני. אולם, הועדה הרפואית קבעה כי בעקבות מצב רפואי קודם, היה מקום להפחית את הנכות ל-0%.

 

      קראו עוד בתחום:

 

המבוטח, אשר לא השלים עם שיעור הנכות והניכוי בגין המצב הרפואי הקודם, הגיש ערר על החלטתה של הועדה הרפואית מדרג ראשון. מהלך זה לא סייע למערער. נהפוך הוא, במקום להעלות את שיעור נכותו, הוועדה הרפואית לעררים, לאחר בדיקת המבוטח, הפחיתה את הנכות הצמיתה מ-10% ל-0%. אי לכך, המבוטח הגיש ערעור על החלטתה של הוועדה הרפואית לעררים לבית הדין לעבודה. במסגרת הערעור לבית הדין נטענו על ידי המבוטח מספר טענות:

 

  1. הועדה הרפואית לעררים שגתה עם הפחתת שיעור הנכות ל-0%.
  2. הוועדה הייתה צריכה להזהיר אותו מפני ההפחתה המתוכננת ולאפשר לו להתכונן לכך ולטעון טענותיו בעניין. המערער טען כי אם הוא היה יודע על כוונתה של הוועדה להפחית את נכותו, הוא היה ממציא לה חומר מבדיקת MRI שנערכה לו ואשר ממצאיה "סתרו את מסקנות הוועדה". כמו כן, המערער טען כי בידיו "קביעות רפואיות ממקום עבודתו" אשר "העידו בוודאות על נכותו".
  3. הוועדה הרפואית לעררים לא התייחסה לתיק הרפואי שלו.


יש לציין כי הטענה המרכזית אשר נטענה על ידי המערער במסגרת הערעור לבית הדין לעבודה נגעה לחובתה (לכאורה) של הוועדה להזהיר בטרם שיעור הנכות מופחת. המערער טען כי זכותו הנ"ל קופחה ועל כן היה זה ראוי להשיב את עניינו לוועדה רפואית לעררים בהרכב אחר.


המסגרת המשפטית - האם הוועדה הייתה חייבת להזהיר מפני הפחתת הנכות?


התערבותם של בתי הדין לעבודה בהחלטות רפואיות מקצועיות שניתנו על ידי ועדות רפואיות במוסד לביטוח לאומי הינה מוגבלת. הגבלתה נוגעת למרחב שבין רפואה ומשפט. דהיינו, ככל שהחלטתה של הוועדה אינה נוגעת לסוגיות משפטיות, בתי הדין לעבודה אינם רשאים להתערב בה. טעויות משפטיות אלה יכולות להיות הפעלת שיקולים זרים, חריגה מסמכות וכדומה.


תקנה 30 לתקנות ביטוח הלאומי קובעת כי ועדה לערעורים רשאית גם לבטל או לאשר החלטה של ועדה קודמת, אך בסמכותה גם לשנות את ההחלטה מהקצה לקצה. הוועדה הרפואית לעררים, לפי התקנות הנ"ל, יכולה לפעול כאמור גם במקרים בהם היא לא התבקשה לשנות את ההחלטה. בתי הדין לעבודה, בשורה של פסקי דין אשר עסקו בפרשנות תקנה זו, קבעו לא אחת כי הוועדה הרפואית לעררים איננה כבולה לנוסח הערר שלפניה. דהיינו, היא רשאית "לבטא את הממצאים גם בהעדר ערעור על נקודה מסוימת, זו או אחרת".


מן הכלל אל הפרט


במקרה דנן, בית הדין לעבודה קבע כי לאור התקנות וההלכה הפסוקה, לא היה ניתן לקבל את טענות המערער לכך שהוועדה הרפואית לעררים לא הזהירה אותו מראש על האפשרות כי שיעור נכותו יופחת. "לא מצאתי ממש בטענת המבקש כי הוועדה לא הזהירה אותו מפני האפשרות שבכוונתה להוריד את שיעור הנכות", נכתב בפסק הדין, "הוועדה מדרג ראשון קבעה כי למבקש, בניכוי מצב קודם, נותרה נכות צמיתה בשיעור 0%. אף הוועדה ראתה לנכון לקבוע כי למבקש נותרה נכות צמיתה בשיעור 0%, אם כי מטעמים שונים מאלו של הוועדה מדרג ראשון. מכאן שעל פני הדברים, לא היה מקום להזהיר את המבקש כי בכוונת הוועדה להוריד את שיעור הנכות שנקבע לו".

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ביטוח לאומי - תביעות פיצויים נפגעי תאונות עבודה

ביטוח לאומי- תביעות פיצויים לנפגעי תאונות עבודה, מחלת מקצוע או מיקרוטראומה.  

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

זכויות נכים בביטוח לאומי

במאמר זה ננסה לפרסם חלק מההטבות אשר ניתנו לנכי תאונת עבודה. כל ההטבות שסופקו לתובעים הנ"ל, ניתנו בכפוף למבחנים שנקבעו בחוק, בתקנות ובפסיקה הנ"ל. זאת, למרות התכחשות המוסד לביטוח לאומי לזכאויות נכי תאונות עבודה ואי פרסום זכויות אלה.  

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.