דיון בנוגע לסוגיית התיישנות תביעות בביטוח הלאומי


דיון בנוגע לסוגיית התיישנות תביעות בביטוח הלאומי

קבלת טענותיה של אישה בנוגע לאי-התיישנות תביעתה

המוסד לביטוח לאומי דחה את תביעתה של מבוטחת לגמלת הבטחת הכנסה ושלח לה מכתב בנוגע להחלטתו בפברואר 2008. חודשיים לאחר קבלת מכתב הדחייה הגישה התובעת תביעה כנגדו אך לא השכילה להמציא תצהיר התומך בטענותיה בזמן (למרות שהתקבלה החלטה בעניין בבית המשפט).

 

בעקבות אי הגשת הצהיר, נמחקה תביעתה מחוסר מעש כעבור שמונה חודשים. שלושה חודשים לאחר מכן הגישה המבוטחת תביעה נוספת כנגד מכתב הדחייה ובית המשפט נדרש לדון האם יש לדחות תביעה זו מחמת התיישנות.

 

      קראו עוד בתחום:


המוסד הלאומי טען כי יש לדחות את התביעה מחמת התיישנות וזאת משום שהוגשה באיחור של שנה ממועד קבלת מכתב הדחייה. התובעת טענה לעומתו כי מניין הימים בין הגשת התביעה הראשונה למחיקתה מחוסר מעש אינם נכללים במרוץ ההתיישנות וזו מתוקף סעיפים 15 לחוק ההתיישנות. כפועל יוצא מכך, התביעה השנייה הוגשה בגדרי המועד שנקבע בתקנות הביטוח הלאומי.

תקופת התיישנות בביטוח הלאומי הינה חצי שנה, מדוע?


תקנות הביטוח הלאומי קובעות: "החליט המוסד בתביעה ונמסרה לתובע הודעה על כך, תוגש תובענה לבית-הדין לעבודה תוך ששה חדשים מיום מסירת ההודעה לתובע או מיום תחילתן של תקנות אלה, הכל לפי המאוחר יותר".  

בית הדין כבר קבע בעבר כי תקופת ההתיישנות הקצרה בתביעות מבוטחים המוגשות נגד החלטות המל"ל הינה ביטוח סוציאלי מעצם טבעו ומהותו. תקופה זו אינה מחייבת רק את המבוטח שימהר ויגיש תביעתו, אלא גם דורשת מן המוסד לביטוח לאומי לדאוג לתשלום השילומים, במידה ותתקבל התביעה, באופן יעיל ומהיר. זאת ועוד, תקופת ההתיישנות המקוצרת נועדה לאפשר למוסד להתגונן בצורה יעילה כנגד תביעות המוגשות נגדו. אי לכך, בית הדין לא יאריך את מועדי הגשת התביעות והערעורים אלא בכפוף להוראות חוק ההתיישנות.

לעניינו, במידה ואיחר מבוטח בהגשת תביעה או ערעור כנגד החלטת הביטוח הלאומי, ללא סיבה מוצדקת אשר קיימת לה עילה בחוק ההתיישנות, לא יאריך בית הדין את המועד בעבורו.

 

      קראו עוד בתחום:


האם תביעה שנמחקה על הסף הינה עילה לפי חוק ההתיישנות?


חוק ההתיישנות קובע כי במידה והוגשה תובענה לפני בית משפט, לרבות בית דין דתי, אשר נדחתה באופן שלא נבצר מן התובע להגיש תובענה חדשה בשל אותה עילה, לא יבוא במניין תקופת ההתיישנות הזמן שבין הגשת התובענה ובין דחייתה.

 

מן הפסיקה ידוע כי תביעה שנחמקה מחוסר מעש הינה תביעה אשר נדחתה באופן שלא נבצר מהתובע להגיש תובענה חדשה באותה עילה. לפיכך, קיבל בית המשפט את טענותיה של המבוטחת וקבע כי מרוץ ההתיישנות לא יכלול את הימים בין הגשת התביעה הראשונה לבין פסק הדין אשר ניתן בעניינה.  


לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

פניה ללא התחייבות

מאמרים נוספים בתחום
ביטוח לאומי - תביעות פיצויים נפגעי תאונות עבודה

נפגעי תאונות עבודה, מחלת מקצוע או מיקרוטראומה.

 

ועדה רפואית - אחוזי נכות

את הליך זה עוברים חלק מנפגעי תאונות עבודה או תאונות דרכים, ומטרתו היא קביעת אחוזי נכות לנפגע

 

ועדות רפואיות

יש לדאוג כי ברשותך קיימים כל המסמכים הרפואיים או עותקים מהם בטרם כניסתך אל הועדה הרפואית. רצוי לקחת מלווה שיכנס עם הנפגע בזמן הבדיקה... 

זכויות נכים בביטוח לאומי

במאמר זה ננסה לפרסם חלק מההטבות אשר ניתנו לנכי תאונת עבודה. כל ההטבות שסופקו לתובעים הנ"ל, ניתנו בכפוף למבחנים שנקבעו בחוק, בתקנות ובפסיקה הנ"ל. זאת, למרות התכחשות המוסד לביטוח לאומי לזכאויות נכי תאונות עבודה ואי פרסום זכויות אלה.

 

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

אחד הסעיפים הביטוחיים אשר נלווים לעיתים לפוליסת ביטוח חיים הינו "נכות מתאונה". ביטוח בגין "נכות מתאונה" יכול להיות גם חלק מביטוח תאונות אישיות. כמו כן, הוא יכול להיות גם כביטוח נוסף במסגרת מכלול ביטוחים (למשל, ביטוחים קולקטיביים במקום העבודה)...

 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

לא אחת, בעקבות תאונה בה נפגע עובד, עומדות בפני העובד שתי אפשרויות: האחת האם לבחור במסלול של קביעת אחוזי נכות במסגרת נכות נפגעי עבודה והשניה במסגרת נכות כללית.
 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"...

 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

במקרים של פגיעות עקב תאונת עבודה או מחלת מקצוע יש לפנות אל המוסד לביטוח לאומי באזור מגורי הנפגע...

 

מיקרוטראומה מיקרוטראומה

מחלה הנגרמת עקב סדרה של פגיעות זעירות חוזרות ונשנות שכל אחת מהן תורמת נזק זעיר משלה עד שמתהווה במצטבר נזק רבתי שהיא המחלה עצמה...

 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? אימתי תוכר מחלת מקצוע כתאונת עבודה? איך מוכיחים קשר בין מחלת המקצוע לבין תנאי העבודה? האם יש הכרח להוכיח קשר כאמור?

 

תאונת עבודה - אחריות מעביד

האם המעביד עלול להיות אחראי לתאונת עבודה? מהו היקף אחריותו של המעסיק בסוגיות כגון תאונות עבודה?

 

אובדן כושר עבודה

פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה נועדה לאפשר לאדם אשר נפגעה יכולתו להמשיך ולעבוד במקצוע בו עסק, לקבל תגמולים מחברת הביטוח...

 

עצות להכנת תביעת פיצויים כולל טיפול רפואי, עורך דין

כמה טיפים להכנת תביעת פיצויים... 

בדיקת פוליגרף

מכשיר הפוליגרף המכונה "מכונת אמת" הנו מכשיר מכני שמטרתו להעריך את אמיתות דברי הנבדק...

 

חוקרי הביטוח

להלן מס’ המלצות לנפגעים לאחר תאונה, הרשימה חלקית ניתן לפנות אל עורכי הדין באתר לקבלת מידע נוסף: מומלץ לא למסור פרטים או לנדב מידע אודות התאונה ואופי הפגיעות אשר מהן הנפגע סובל...  

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

מומחה רפואי - מה תפקידו ?

רצה בעל דין להוכיח ענין שברפואה לביסוס טענה מטענותיו, יצרף לכתב טענותיו תעודת רופא או חוות דעת של מומחה, לפי הענין... 

שאלות ותשובות - נזקי גוף

שאלות נפוצות בנושאי תאונות דרכים, תאונות עבודה ופיצויים אשר נשאלו ע"י גולשים באתר ...  

פורום אורטופדיה וכירורגיה

פורום בניהולו של ד"ר ליאור מרום רופא בכיר ביחידה לניתוחי עמוד שדרה בקריה הרפואית רמב"ם. הנך מוזמן לשאול שאלות בנושאי אחוזי נכות, פגיעות גוף - אורטופדיה, שיטות טיפול, קבלת חוות דעת מומחה ועוד. ניתן לפנות אל ד"ר מרום לתיאום פגישת ייעוץ רפואי או קבלת חוות דעת לחץ/י כאן המידע הרפואי המוצג בפורום זה נועד למטרות לימוד והשכלה בלבד, ואין לראות בו בדרך כלשהי ייעוץ רפואי.
 המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.