www.what2do.co.il

האם ניתן להאריך תקופת התיישנות בתביעת ביטוח משום שהמבוטח לא ידע על הביטוח?

דרגו את המאמר

האם ניתן להאריך תקופת התיישנות בתביעת ביטוח משום שהמבוטח לא ידע על הביטוח?

הארכת פוליסת ביטוח למרות התיישנות בגין אי ידיעה על הביטוח


גמלאי משרד הביטחון הסובל מנכות אשר נגרמה בשנת 2000, גילה 8 שנים מאוחר יותר כי הוא היה מבוטח בפוליסת תאונות אישיות במסגרת חברותו בעמותת "חבר". בעקבות כך, הוגשה על ידו תביעה בעניין. האם התביעה התיישנה, או שמא אי ידיעת דבר הביטוח מאריכה במקרה זה את מרוץ ההתיישנות? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט במסגרת תביעת ביטוח שהוגשה "באיחור" של 11 שנה.


התובע טען כי הוא לא ידע, ולא היה יכול לדעת, כי הוא מבוטח. לדבריו, הוא לא היה צד לעריכת הפוליסה, איש לא הודיע לו על קיומה (לרבות עמותת "חבר", משרד הביטחון או חברת הביטוח) ועל כן הוא זכאי לפיצויים בגין נזקי הגוף, עוגמת הנפש והנזק הלא ממוני.


חברת הביטוח טענה, כמובן, כי התביעה התיישנה. בכתב ההגנה נכתב כי האירוע התרחש לפני כ-11 שנה. חברת הביטוח הוסיפה כי למרות שתקופת ההתיישנות לפי חוזה הביטוח עומדת על שלוש שנים, הפוליסה הנ"ל מאריכה את ההתיישנות עד כדי שבע שנים. עם זאת, תביעתו של התובע במקרה דנן, לשיטתה של חברת הביטוח, חרגה מהמועד המוסכם בפוליסה ועל כן דינה להידחות.

 

התיישנות, האמנם?


סעיף 8 לחוק ההתיישנות קובע כי תקופת ההתיישנות תוארך ולא תחל ממועד האירוע התאונתי, וזאת כאשר נעלמו מעיניו של התובע עובדות אשר מהוות את עילת תביעתו, מסיבות אשר לא היו תלויות בו ושלא היה ניתן למנוע אותן אף בזהירות סבירה. נטל ההוכחה במקרים אלו מונח, כאמור, על כתפיו של התובע.


      על פי סעיף 8, קיימים ארבעה תנאים לשם תחולתו:

  • קיימות עובדות אשר נעלמו מן התובע.
  • העובדות הנטענות הינן מהותיות ויורדות "לשורשה של עילת התובענה".
  •  היעלם העובדות נתהווה מסיבות אשר לא היו תלויות בתובע.
  • התובע לא היה יכול למנוע את הנסיבות, אף על ידי נקיטת זהירות סבירה.


בית המשפט קבע כי התובע במקרה דנן הרים את הנטל הדרוש על מנת להוכיח כי הוא לא ידע על הביטוח עד לאוגוסט 2008. ראשית, התובע הוכיח כי לאחר התאונה הוא הגיש תביעות ביטוח רבות אשר נגעו לנזקי הגוף שנגרמו לו (החל ממס הכנסה, דרך הביטוח הלאומי וכלה בתביעה כנגד חברת הביטוח אשר ביטחה את מעסיקתו באותה התקופה). אי לכך, הוכח כי לו התובע היה יודע על הביטוח מטעם "חבר", סביר להניח שהוא היה פועל גם בערוץ זה.


       קראו עוד בתחום:

 

לגבי מהותיות אי הידיעה לגבי עילת ההתיישנות, נקבע בפסק הדין כי "עובדת קיומה של פוליסה המקנה זכות לתגמולים ודאי הינה עובדה אשר יורדת לשורשה של עילת התביעה". למעשה, המחלוקת העיקרית נגעה להתקיימותם של התנאים השלישי והרביעי. דהיינו, האם העובדה שהתובע לא ידע על הביטוח נעוצה בסיבות אשר לא תלויות בו, והאם הוא היה יכול – בזהירות סבירה – למנוע אי ידיעה זו.

 

תלוש הפנסיה - עניין הביטוח לא ברור


חברת הביטוח הסתמכה לעניין זה על תלוש הפנסיה של התובע אשר הוצג בפני בית המשפט. בתלוש זה ניתן היה לראות "ניכויים שוטפים" ובמסגרתם "ביטוח תאונות אישיות". התובע טען כי השורה הנ"ל התגלתה לו רק לאחר עיון בתלוש הפנסיה במהלך המשפט. זאת ועוד, הסכום, לטענת התובע, אשר עמד על כשישה שקלים, היה סכום כה זניח עד כי האדם הסביר אינו מצפה שיהיה מדובר בביטוח תאונות אישיות.


בית המשפט קיבל את טענותיו של התובע. בפסק הדין נקבע כי חברת הביטוח לא מילאה את חובתה על פי דין. הנתבעת לא הייתה יכולה לסמוך על כך שכל עמית בארגון "חבר" יקבל חוזר המפרט את פרטי הביטוח, או כי העמיתים יגלו לבד אודות הביטוח. כמו כן, בית המשפט קבע כי לא ניתן היה לצפות מהתובע להבין את הביטוח מתלוש הפנסיה המסורבל. לסיכום, נקבע כי התביעה לא התיישנה וחברת הביטוח תשלם לתובע את הפיצויים כנתבע על ידו.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה

מהו ביטוח אובדן כושר עבודה? מהו למעשה אובדן כושר עבודה? האם אובדן היכולת לעבוד במקצוע אחד הינה אובדן כושר עבודה?  

היעדר גילוי בחברת הביטוח וטענה בדבר מצב רפואי קודם

מהי טענת העדר גילוי בתביעת ביטוח? מהו חיתום מחדש? האם חברת הביטוח יכולה להתחמק מתשלום התגמולים לפי הפוליסה? 

ביטוח חיים בהלוואת משכנתא

על מנת לקבל משכנתא לרכישת דירה, הבנקים מחייבים את הלווים לרכוש גם ביטוח חיים להבטחת החזר המשכנתא. פוליסה זו בעצם מבטחת כנגד מקרה מוות של אחד מהלווים 

אי מסירת פוליסת ביטוח

אי העברת הפוליסה למבוטח יגרור מניעה מחברת הביטוח להסתמך על חריגים וסייגים הקיימים בפוליסה... 

תביעה לתגמולי ביטוח- מצב רפואי קודם

תביעה לתגמולי ביטוח אי תשלום ביטוח בשל מצב רפואי קודם- האומנם? 

מהו ביטוח אחריות מקצועית?

ביטוח אחריות מקצועית מגן על בעלי מקצוע חופשיים (כמו: עו"ד, רואי חשבון, מהנדסים, אדריכלים, מתווכים, מנהלי תיקי השקעות, חברות חיתום וחברות לניהול קרנות נאמנות .... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.