www.what2do.co.il

אדם התחשמל למוות בעקבות מגע בין חכה וקו מתח גבוה - תביעה נגד חברת החשמל

דרגו את המאמר

אדם התחשמל למוות בעקבות מגע בין חכה וקו מתח גבוה - תביעה נגד חברת החשמל

תביעה נגד חברת חשמל בעקבות התחשמלות דייג


ת"א 6314-07

 

התחשמלות כתוצאה ממגע עם קו מתח גבוה הינה סכנה אשר גורמת לנזקי גוף קשים ולרוב אף למוות. האם ניתן להגיש במקרים כגון דא תביעה כנגד חברת החשמל? מהו האיזון הראוי בין חובתה של חברת החשמל לדאוג לבטיחותם של קווי המתח הגבוה, ובין אחריותו של התובע (או בני משפחתו)? סוגיה אשר זהו עניינה הונחה לפתחו של בית המשפט השלום בנצרת. מדובר בתביעת בני משפחה של דייג חובב אשר התחשמל למוות בגין מפגש בין חכתו וקו מתח גבוה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

בינואר 2004, המנוח הגיע לחוף בחיפה על מנת לדוג. המנוח וחבריו עצרו את הרכב במרחק של כ-150 מ' מהחוף. כאשר המנוח יצא מהמכונית, הוא פתח את חכת הדייג שלו והרים אותה באופן אנכי. במקום עבר קו מתח גבוה. כתוצאה מהמפגש בין החכה ובין קו המתח, זרם חשמלי עבר לגופו של המנוח והלה התחשמל למוות. האם חברת החשמל אחראית לפצות את עיזבונו של המנוח ובני משפחתו בעקבות המקרה? בית המשפט השלום בנצרת קבע כי יש לענות על שאלה זו בשלילה.

 

קו המתח הוקם בהתאם הדרישות המחמירות ביותר

 

בפסק הדין נקבע כי קו המתח המדובר עמד בדרישות המחמירות ביותר, הן בארץ והן בעולם. הודגש כי מדובר בקו מתח בגובה של כ-7.5 מ' מעל האדמה, וזאת כאשר התקן העולמי המחמיר עומד על גובה של 6 מ' בלבד. בני משפחתו של המנוח טענו כי היה על חברת החשמל למקם את קו המתח גבוה יותר, וזאת בשל קרבתו לחוף הים. בית המשפט דחה טענה זו.

 

בפסק הדין נקבע כי העובדה שהקו עבר במרחק של 150 מ' משפת הים, לא חייבה היערכות מיוחדת. זאת ועוד, הודגש כי מדובר במקום שהינו חוף ים פתוח אשר איננו אתר דייג מסודר. בית המשפט ציין גם כי המנוח וחבריו החנו את רכבם על קרקע פרטית ועל דרך עפר שאינה דרך סטטוטורית המופיעה בתב"ע.

 

במילים אחרות, נקבע כי למנוח ולחבריו לא הייתה זכות קנויה לעבור בדרך הנ"ל ו/או לחנות את רכבם בצידה. דהיינו, העובדה כי המנוח חנה כ-150 מ' מהחוף, והניף את חכתו אל על ביציאה מהרכב, לא הצדיקה הטלת חבות כלפי חברת החשמל. "מעשה פזיז של המנוח אשר גרם לתוצאה המצערת, לא הצדיק החמרה באמצעי הבטיחות והזהירות שעל חברת החשמל לנקוט", נכתב בפסק הדין.

 

דוגמא למקרה דומה – התחשמלות ליד בריכת דגים

 

בית המשפט הזכיר כי בתביעות נזיקיות מכוח עוולת הרשלנות נבחנים אמצעי הזהירות בהתאם לשעת המעשה ולא בדיעבד. באופן פרטני למקרה דנן, נקבע כי לא הוכח על ידי התביעה שחברת החשמל הייתה יכולה לצפות שאחד מהבאים לחוף יחנה בדיוק מתחת לקו המתח הגבוה וירים חכה באופן אנכי עד כדי יצירת מגע והתחשמלות.

 

"הטלת האחריות על חברת החשמל במקרה זה, משום שהיא לא הגביהה את התיילים ו/או לא הרחיקה את קווי החשמל מעבר ל-150 מ' מהחוף, הייתה עולה כדי חוכמה לאחר מעשה", קבע השופט. בית המשפט הפנה בפסק הדין גם למקרה אשר נדון בע"א (חיפה) 1838/05 פנחס אברג'יל נ' חברת החשמל לישראל בע"מ ובו נדחתה תביעה של דייג אשר פתח חכתו מתחת לחוטי חשמל וכתוצאה מכך התחשמל ונפטר במקום.

 

בעניין אברג'יל-חברת החשמל מדובר היה בדייג בבריכת דגים. בית המשפט קבע במקרה הנ"ל כי "האשם המלא לתאונה היה המנוח אשר הניף חכה באורך של כ-5.85 מ' מתחת לכבל מתח גבוה, וזאת למרות שלטים אשר אסרו על הדייג במקום".
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.