אדם התחשמל למוות בעקבות מגע בין חכה וקו מתח גבוה - תביעה נגד חברת החשמל


אדם התחשמל למוות בעקבות מגע בין חכה וקו מתח גבוה - תביעה נגד חברת החשמל

תביעה נגד חברת חשמל בעקבות התחשמלות דייג


ת"א 6314-07

 

התחשמלות כתוצאה ממגע עם קו מתח גבוה הינה סכנה אשר גורמת לנזקי גוף קשים ולרוב אף למוות. האם ניתן להגיש במקרים כגון דא תביעה כנגד חברת החשמל? מהו האיזון הראוי בין חובתה של חברת החשמל לדאוג לבטיחותם של קווי המתח הגבוה, ובין אחריותו של התובע (או בני משפחתו)? סוגיה אשר זהו עניינה הונחה לפתחו של בית המשפט השלום בנצרת. מדובר בתביעת בני משפחה של דייג חובב אשר התחשמל למוות בגין מפגש בין חכתו וקו מתח גבוה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

בינואר 2004, המנוח הגיע לחוף בחיפה על מנת לדוג. המנוח וחבריו עצרו את הרכב במרחק של כ-150 מ' מהחוף. כאשר המנוח יצא מהמכונית, הוא פתח את חכת הדייג שלו והרים אותה באופן אנכי. במקום עבר קו מתח גבוה. כתוצאה מהמפגש בין החכה ובין קו המתח, זרם חשמלי עבר לגופו של המנוח והלה התחשמל למוות. האם חברת החשמל אחראית לפצות את עיזבונו של המנוח ובני משפחתו בעקבות המקרה? בית המשפט השלום בנצרת קבע כי יש לענות על שאלה זו בשלילה.

 

קו המתח הוקם בהתאם הדרישות המחמירות ביותר

 

בפסק הדין נקבע כי קו המתח המדובר עמד בדרישות המחמירות ביותר, הן בארץ והן בעולם. הודגש כי מדובר בקו מתח בגובה של כ-7.5 מ' מעל האדמה, וזאת כאשר התקן העולמי המחמיר עומד על גובה של 6 מ' בלבד. בני משפחתו של המנוח טענו כי היה על חברת החשמל למקם את קו המתח גבוה יותר, וזאת בשל קרבתו לחוף הים. בית המשפט דחה טענה זו.

 

בפסק הדין נקבע כי העובדה שהקו עבר במרחק של 150 מ' משפת הים, לא חייבה היערכות מיוחדת. זאת ועוד, הודגש כי מדובר במקום שהינו חוף ים פתוח אשר איננו אתר דייג מסודר. בית המשפט ציין גם כי המנוח וחבריו החנו את רכבם על קרקע פרטית ועל דרך עפר שאינה דרך סטטוטורית המופיעה בתב"ע.

 

במילים אחרות, נקבע כי למנוח ולחבריו לא הייתה זכות קנויה לעבור בדרך הנ"ל ו/או לחנות את רכבם בצידה. דהיינו, העובדה כי המנוח חנה כ-150 מ' מהחוף, והניף את חכתו אל על ביציאה מהרכב, לא הצדיקה הטלת חבות כלפי חברת החשמל. "מעשה פזיז של המנוח אשר גרם לתוצאה המצערת, לא הצדיק החמרה באמצעי הבטיחות והזהירות שעל חברת החשמל לנקוט", נכתב בפסק הדין.

 

דוגמא למקרה דומה – התחשמלות ליד בריכת דגים

 

בית המשפט הזכיר כי בתביעות נזיקיות מכוח עוולת הרשלנות נבחנים אמצעי הזהירות בהתאם לשעת המעשה ולא בדיעבד. באופן פרטני למקרה דנן, נקבע כי לא הוכח על ידי התביעה שחברת החשמל הייתה יכולה לצפות שאחד מהבאים לחוף יחנה בדיוק מתחת לקו המתח הגבוה וירים חכה באופן אנכי עד כדי יצירת מגע והתחשמלות.

 

"הטלת האחריות על חברת החשמל במקרה זה, משום שהיא לא הגביהה את התיילים ו/או לא הרחיקה את קווי החשמל מעבר ל-150 מ' מהחוף, הייתה עולה כדי חוכמה לאחר מעשה", קבע השופט. בית המשפט הפנה בפסק הדין גם למקרה אשר נדון בע"א (חיפה) 1838/05 פנחס אברג'יל נ' חברת החשמל לישראל בע"מ ובו נדחתה תביעה של דייג אשר פתח חכתו מתחת לחוטי חשמל וכתוצאה מכך התחשמל ונפטר במקום.

 

בעניין אברג'יל-חברת החשמל מדובר היה בדייג בבריכת דגים. בית המשפט קבע במקרה הנ"ל כי "האשם המלא לתאונה היה המנוח אשר הניף חכה באורך של כ-5.85 מ' מתחת לכבל מתח גבוה, וזאת למרות שלטים אשר אסרו על הדייג במקום".
 


לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

פניה ללא התחייבות

מאמרים נוספים בתחום
תאונת דרכים את מי תובעים?

הולך רגל – יתבע פיצויים מחברת הביטוח של הרכב הפוגע, נהג הרכב – נהג ברכב אשר נפגע בתאונת דרכים יתבע את חברת הביטוח שביטחה את הרכב בו הוא נהג... 

תביעות נגד משרד הביטחון

חייל או שוטר אשר הגיש תביעה כנגד משרד הביטחון יהיה חייב להוכיח קיומו של קשר סיבתי בין החבלה ו/או המחלה ממנה הוא סובל לבין השירות הצבאי, ובכדי להכיר בתביעתו של החייל/שוטר...

 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

בעת רכישת פוליסת ביטוח סיעודי, ביטוח בריאות, ביטוח אובדן כושר עבודה וכדומה, הרוכש (המבוטח לעתיד) יידרש לחתום מול חברת הביטוח על הצהרת בריאות...

 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים?

 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? אימתי תוכר מחלת מקצוע כתאונת עבודה? איך מוכיחים קשר בין מחלת המקצוע לבין תנאי העבודה? האם יש הכרח להוכיח קשר כאמור?

 

מיקרוטראומה מיקרוטראומה

מחלה הנגרמת עקב סדרה של פגיעות זעירות חוזרות ונשנות שכל אחת מהן תורמת נזק זעיר משלה עד שמתהווה במצטבר נזק רבתי שהיא המחלה עצמה...

 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

לעיתים, פעילות במתקני ספורט/שעשועים גורמת לפגיעות ונזקי גוף. הכוונה היא למתקנים כגון: בריכת שחיה, מגלשות, מקפצות, שיט, צלילה, צניחה, רחיפה, רכיבה וכו'.

 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות....

 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"...

 

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

אדם אשר נפגע בתאונת דרכים, תוך רכיבה על אופנוע, זכאי לפיצויים עבור נזקי גוף ונפש, וזאת ע"פ חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים התשל"ה 1975

 

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

אחד הסעיפים הביטוחיים אשר נלווים לעיתים לפוליסת ביטוח חיים הינו "נכות מתאונה". ביטוח בגין "נכות מתאונה" יכול להיות גם חלק מביטוח תאונות אישיות. כמו כן, הוא יכול להיות גם כביטוח נוסף במסגרת מכלול ביטוחים (למשל, ביטוחים קולקטיביים במקום העבודה)...

 

נפגעי פעולות איבה

תביעות מסוג זה יש להגיש למוסד לביטוח לאומי עד שנה מיום הפגיעה. ראשית יש לקבל את אישורה של הרשות המאשרת מטעם משרד הבטחון, כי הפגיעה היא פגיעת איבה ע"פ הגדרת הפגיע בחוק ורק אז יש להגיש את התביעה למוסד לביטוח לאומי.

 

פגיעות ברחוב - תאונה בשטח ציבורי

במקרים מסוג זה קבע בית המשפט כי רשות חייבת לדאוג "במסגרת הסביר", לתקינות שטחים אשר ברשותה. בפסיקות בתי במשפט אין הגדרה מדויקת למושג "במסגרת הסביר", היות ובית המשפט בודק כל פעם את נסיבות המקרה.

 

חיה מועדת - נשיכת כלב

האם אדם אשר נפגע מתקיפת חיה זכאי לפיצויים מבעליו של בעל החיים? כיצד מוכיחים את אשמתו של בעל החיה? האם תיתכן אשמה תורמת של הנפגע?

 

זכויות נפגעי עבירה| קורבנות משפט פלילי ועבירות מין

חשוב מאוד כי נפגעי עבירה יכירו את החוק ויהיו מודעים לזכויותיהם. עמידה על זכויותיכם כנפגעי עבירה יכולה לסייע רבות בהתמודדות עם המשקעים שנשארו כתוצאה מביצוע העבירה כנגדכם וקבלת פיצויי כספי בסיום ההליך הפלילי ממבצע העבירה 

לשון הרע על ציבור - קבוצת אנשים, גוף, ארגון

השאלה המרכזית הצריכה להישאל, כך קובעת הפסיקה, הנה האם היחיד, בהיותו יחיד, נפגע מאותו פרסום שהשמיץ את כל הקבוצה. בכדי לבחון זאת יש לבחון את מאפייני הקבוצה, את גודלה, זהות המשתייכים אליה, ואת אופי הפגיעה.  

חוק פיצוי לנפגעי פוליו, התשס"ז-2007

לאחרונה התקבל בכנסת "חוק פיצוי לנפגעי פוליו, התשס"ז - 2007", אשר על פי סעיף 1 שבו נקבע כי מטרתו "לפצות את נפגעי הפוליו שלקו בישראל במחלת שיתוק ילדים ובכך לבטא את מחויבותה של מדינת ישראל כלפיהם".  

חוק לנפגעי גזזת

"גזזת" - מחלת ה- (TINEA CAPITIS (RINGWORM OF THE SCALP 

עצות להכנת תביעת פיצויים כולל טיפול רפואי, עורך דין

כמה טיפים להכנת תביעת פיצויים... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.