www.what2do.co.il

התחשמלות לאחר טיפוס על עמוד חשמל - תביעת נזיקין

דרגו את המאמר

התחשמלות לאחר טיפוס על עמוד חשמל - תביעת נזיקין

תביעה נגד חברת חשמל בעקבות התחשמלות נער


בית המשפט השלום בחיפה קבע כי חברת החשמל תפצה את עיזבונו והוריו של רועה צאן בדואי בן 16, אשר טיפס על עמוד חשמל, נגע בקו המתח הגבוה והתחשמל למוות. הוריו של המנוח טענו בבית המשפט כי חברת החשמל התרשלה והפרה חובה חקוקה.

 

לטענתם, רשלנותה של החברה נבעה מאי הצבת שילוט מתאים באזור עמוד החשמל ואי התקנת אמצעים המונעים את הטיפוס על עמודי המתח הגבוה.

 

      קראו עוד בתחום:


חברת החשמל טענה להגנתה כי לא הייתה בהתנהלותה כל התרשלות והצבת עמוד החשמל נעשתה כחוק. כמו כן, הנתבעת הוסיפה שיש להטיל על המנוח אשם תורם משמעותי, שכן בין התנהלותו לבין מותו מתקיים קשר סיבתי, משפטי ועובדתי.


האם מדובר בעוולת הרשלנות?


הוכחת עוולת רשלנות מכוח פקודת הנזיקין דורשת עמידה בשלושה תנאים מצטברים – חובת זהירות, התרשלות ונזק. כמו כן, על התובע בגין רשלנות להוכיח את קיומו של קשר סיבתי, משפטי ועובדתי, בין הרשלנות לבין הנזק.

 

חובת הזהירות מתחלקת אף היא לשני רכיבים – חובת זהירות מושגית וחובת זהירות קונקרטית.

 

חברת החשמל טענה כי קיימת בינה לבין המנוח חובת זהירות מושגית ככל שעסקינן בסכנות הנובעות מרשת החשמל. עם זאת, לדבריה – לא התקיימה חובת זהירות קונקרטית בינה לבין המנוח. הנתבעת טענה כי לא ניתן היה לצפות שילד יטפס על עמוד החשמל עד לקווי המתח הגבוה ויתחשמל. לדבריה, מדובר בעמוד חשמל הממוקם במקום נידח שאינו מיושב, וכמות האנשים העוברת בו הינה "אפסית".

 

לנער היה אישור לרעות את צאנו במקום


בית המשפט דחה טענות אלו של חברת החשמל, וקבע כי מדובר ביער מוכר של הקרן הקיימת לישראל, אשר כמות המבקרים בו אינה זניחה והיא אף גדלה מדי שנה (על פי נתוני קק"ל). עדויות וראיות מטעם התביעה תמכו בסוגיה זו בכך שבמקום מתקיימים טיולי שטח רבים, פיקניקים, טיולים ארכיאולוגיים ועוד. כמו כן, הנער, אשר טיפס על עמוד החשמל בעת שרעה את צאנו, עשה זאת בהיתר שניתן לאביו על ידי רשויות המדינה.

 


זאת ועוד, מומחה בטיחות מטעם התביעה הציג ראיות לפיהן עמוד חשמל סמוך למקום, אשר נמצא בקירוב גדול יותר ליישוב יהודי, ממוגן היטב יחסית לעמוד החשמל נשוא התובענה. חברת החשמל לא השכילה להצדיק התנהלות זו, דבר אשר עמד לה לרועץ בדיון המשפטי.

 

חברת החשמל בעצמה ידעה שיש למגן את עמודי החשמל באזור


טענה נוספת שהוצגה בבית המשפט על ידי התביעה הייתה הכרתה של חברת החשמל עצמה באזורי נופש ואזורי ישובים בדואים כמקומות ה"מועדים לפורענות" מבחינת עמודי החשמל.

 

      קראו גם בתחום:

 

בבית המשפט הוצגו מסמכים אשר מעידים על עבודת מטה לעניין זה בדיוק, כאשר הנתבעת הייתה מודעת לצורך למגן את העמודים בגין טיפוס של ילדים עליהם. במסגרת התוכנית עלו הצעות רבות והוחלט למגן בצורה טובה יותר את עמודי החשמל באזורים המדוברים. עמוד החשמל נשוא התובענה נמצא, כאמור, גם באזור נמוכר כאזור בדואי, וגם במרכזו של אזור נופש פתוח.


בית המשפט הוסיף וקבע כי התובעים עמדו בנטל להוכיח כי חברת החשמל הפרה את החובה החקוקה כלפי המנוח, בכך שלא השכילה למגן כיאות את עמוד החשמל אשר באחריותה. סוגית האשם התורם התקבלה בחלקה בבית המשפט, ונקבע כי יש לנכות שליש מכל סכום פיצויים שייפסק, בגין רשלנות התורמת של המנוח למותו.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.