www.what2do.co.il

התאבדות או זכאות לתגמולים - נטל ההוכחה בתביעת ביטוח תאונות אישיות

דרגו את המאמר

התאבדות או זכאות לתגמולים - נטל ההוכחה בתביעת ביטוח תאונות אישיות

התאבדות או תאונה - תביעת ביטוח תאונות אישיות

 

תא (ב"ש) 34900-05-10

 

אחד המושגים החשובים ביותר בתביעות נזיקין הינו "נטל ההוכחה". מדובר אפוא בנטל השכנוע אשר מונח על כתפיו של אחד מבעלי הדין בנוגע לאירוע המדובר. על פי רוב, תביעות נזיקין מתנהלות באופן כזה שהנטל להוכיח את המקרה מונח על כתפיו של התובע (וזאת מתוך הכלל - "המוציא מחברו, עליו הראיה"). ישנם מקרים, עם זאת, בהם הנטל עובר "לצד השני".


נטל ההוכחה מתחלק אפוא לשני מושגים שונים - נטל הבאת הראיות ונטל השכנוע. הראשון הינו חובה אשר נלווית לשני. נטל השכנוע מביא לידי ביטוי את חובתו העיקרית של בעל דין להוכיח את טענותיו כלפי הצד השני וזאת במידה הדרושה במשפט האזרחי (בדרך כלל, מעל 50%). מדובר בנטל קבוע אשר איננו עובר במהלך המשפט בין בעלי הדין. לעומתו, נטל הבאת הראיות הינו נטל משני הקובע כי יש להציג ראיות מספיקות בכדי לעמוד בו. יריבו של זה צריך להציג ראיות משלו אשר יש בהן כדי לשמוט את הקרקע תחת ראיות הראשון.

 

נטל ההוכחה בתביעות ביטוח

 

במקרים בהם תביעת ביטוח עומדת על הפרק, נטל ההוכחה מונח על כתפי המבוטח. דהיינו, עליו להוכיח את זכאותו לתגמולי הביטוח לפי הפוליסה שרכש. במקרים בהם חברת הביטוח טוענת כי ישנם תנאים המשחררים אותה מחבותה, הנטל בעניין זה רובץ לפתחה. לדוגמא, פוליסת ביטוח תאונות אישיות איננה מקימה - בדרך כלל - זכאות לפיצוי במקום בו המבוטח שלח יד בנפשו. אם חברת הביטוח טוענת כי מקרה המוות היה תולדה של התאבדות, שומה עליה להוכיח זאת בבית המשפט.

 

      קראו עוד על טענות התאבדות בביטוח:

 

במקרים בהם עסקינן בעובדה בעלת אופי שלילי, הנושא בנטל השכנוע יכול להציג ראיות ראשוניות אשר יביאו להיפוך הנטל. דהיינו, גם כאשר עסקינן בהוכחת היסוד השלילי, בית המשפט שומר על העיקרון הבסיסי בדיני הראיות וממשיך להטיל את נטל השכנוע על בעל הדין הטוען טענה שמהווה חלק מעילת תביעתו. לאמור, בין אם מדובר בטענה חיובית, ובין אם עסקינן בטענה שלילית, ראשית הנטל רובץ על הטוען.

 

התאבדות או תאונה - כיצד מוכיחים?

 

להלן דוגמא למקרה כאמור. מדובר בתביעה לפי פוליסת ביטוח תאונות אישיות. המנוח נמצא ללא רוח חיים במחסן שבביתו ברהט. בני המשפחה טענו כי מדובר בתאונה. חברת הביטוח טענה כי עסקינן בהתאבדות. בית המשפט בחן את נסיבות המקרה וקבע כי יש לקבוע שנטל ההוכחה מונח על הנתבעת - חברת הביטוח. בית המשפט הגיע למסקנתו הנ"ל מחמת מספר שיקולים:

 

  1. בני המשפחה הוכיחו כי המנוח מת כתוצאה מאירוע אשר יכול להיות גם תאונה. דהיינו, לא היה זה מוות שהעיד באופן ברור ומפורש על התאבדות. בני המשפחה הציגו הסבר מניח את הדעת כיצד המנוח מצא את מותו שלא בשל התאבדות (אלא בגין תאונה המכוסה בפוליסה).
  2. אי תשלום דמי ביטוח מחמת קביעה שמדובר בהתאבדות מהווה חריג לפוליסת הביטוח. הלכה פסוקה היא כי הוכחת חריג בפוליסה הינה סוגיה שב"אחריותה" של חברת הביטוח.

 

בית המשפט קבע כי חברת הביטוח הייתה יכולה לזכות בדחיית התביעה רק אם היה עולה בידה להוכיח - במאזן ההוכחות לפי המשפט האזרחי - שהמנוח אכן התאבד. חברת הביטוח לא הרימה את הנטל האמור ותביעת הביטוח התקבלה.

לא הוכח שהמנוח התאבד

 

חברת הביטוח טענה כי נפלו סתירות בין גרסת אחיו של המנוח, אשר מצא את האחרון ללא רוח חיים במחסן הבית, לבין גרסתה של דודתו של המנוח שהייתה בבית באותה השעה. בית המשפט דחה טענות אלה וקבע כי עדותו של האח הותירה עליו "רושם מהימן". הודגש כי האח ענה לכל שאלותיה של חברת הביטוח, גם כאשר "הוטמנו לו מלכודת" במסגרת החקירה הנגדית. לא נמצאו סתירות מהותיות בגרסאותיהם של העדים, וזאת גם לא בחקירה הראשונית במשטרה שנערכה שעות ספורות לאחר האירוע.

 

זאת ועוד, בית המשפט התייחס גם לחוות דעתו של מומחה מקצועי מטעמו אשר קבע כי "לא ניתן לדעת בוודאות מה גרם למותו של המנוח - תאונה או התאבדות. ניתן לפסוק לכאן או לכאן". למעשה, חברת הביטוח ניסתה לקשור את מותו של המנוח למעשה התאבדות בגין מחלת סרטן או גירושי הורים. עם זאת, לא עלה בידה לעשות כאמור. בסופו של היום, בית המשפט קיבל את התביעה ופסק פיצויים לבני משפחתו של המנוח.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה

מהו ביטוח אובדן כושר עבודה? מהו למעשה אובדן כושר עבודה? האם אובדן היכולת לעבוד במקצוע אחד הינה אובדן כושר עבודה?  

היעדר גילוי בחברת הביטוח וטענה בדבר מצב רפואי קודם

מהי טענת העדר גילוי בתביעת ביטוח? מהו חיתום מחדש? האם חברת הביטוח יכולה להתחמק מתשלום התגמולים לפי הפוליסה? 

ביטוח חיים בהלוואת משכנתא

על מנת לקבל משכנתא לרכישת דירה, הבנקים מחייבים את הלווים לרכוש גם ביטוח חיים להבטחת החזר המשכנתא. פוליסה זו בעצם מבטחת כנגד מקרה מוות של אחד מהלווים 

אי מסירת פוליסת ביטוח

אי העברת הפוליסה למבוטח יגרור מניעה מחברת הביטוח להסתמך על חריגים וסייגים הקיימים בפוליסה... 

תביעה לתגמולי ביטוח- מצב רפואי קודם

תביעה לתגמולי ביטוח אי תשלום ביטוח בשל מצב רפואי קודם- האומנם? 

מהו ביטוח אחריות מקצועית?

ביטוח אחריות מקצועית מגן על בעלי מקצוע חופשיים (כמו: עו"ד, רואי חשבון, מהנדסים, אדריכלים, מתווכים, מנהלי תיקי השקעות, חברות חיתום וחברות לניהול קרנות נאמנות .... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.