www.what2do.co.il

השבת מס הכנסה שנוכה משכרו של עובד לאחר תאונת דרכים

דרגו את המאמר

השבת מס הכנסה שנוכה משכרו של עובד לאחר תאונת דרכים

האם חברת ביטוח תשיב מס הכנסה שנוכה ממשכורתו של עובד שנפגע בתאונת דרכים?


עובד נפגע בתאונת דרכים אשר הוכרה גם כתאונת עבודה. לאחר התאונה, נעדר הנפגע מעבודתו במשך 11 ימים. במהלך ימים אלו, שילמה המעסיקה את שכרו של העובד. אי לכך, פנתה המעסיקה לחברת הביטוח אשר אמורה לשלם את הפיצויים לעובד, ועתרה להשבת הכספים אשר שולמו על ידה לניזוק, כמיטבה לפי החוק לתיקון דיני הנזיקין האזרחיים (הטבת נזקי גוף), השתכ"ד-1964.

 

      קראו עוד בתחום:


הסוגיה העיקרית אשר עמדה בין הצדדים נגעה לניכוי מס הכנסה מסכומי ההטבה. בית המשפט המחוזי קבע כי זכותו של המיטיב (המעביד) איננה זכות עצמאית כי אם זכות תחלוף. אי לכך, זכות זו כפופה לזכותו של הניזוק ולפיצוי אשר הוא היה עשוי לקבל במידה והוא היה תובע בעצמו את חברת הביטוח. דהיינו, יש להגביל את השיפוי של המעביד בהתאם להוראות סעיף 4(א)(2) לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, ולנכות מתביעתו כמיטיה מס בשיעור של 25% מהסכום אשר ישולם בפועל (בדומה לתביעת הניזוק עצמו). בית המשפט המחוזי הוסיף כי היות ומדובר בבקשה הנוגעת למדיניות מיסים מושרשת, היה צריך להביא את עמדתה של רשות המיסים, והדבר לא נעשה במקרה הנדון.

 

המעביד מערער לעליון


המעביד לא השלים עם פסק הדין והגיש ערעור עליו לבית המשפט העליון. לטענתו, חוק הפיצויים קובע כי תנאי מוקדם להחלתו של סעיף 4(א)(2) הוא כי הפיצויים הינם פטורים ממס. לפיכך, אין תחולה לחוק זה היות ושכר עבודה חייב במס. זאת ועוד, המעביד טען כי סכומי הון בגין מוות או חבלה פטורים ממס לפי סעיף 9(7) לפקודת מס הכנסה. במקרה דנן, טען המעסיק, לא מדובר בסכום הון. לשיטתו, התאונה לא גרמה לפגיעה בכושר השתכרותו של הניזוק אלא עסקינן בפיצוי במקום הכנסה.


בית המשפט דחה את הערעור. בפסק הדין נקבע כי החוק להטבת נזקי גוף נועד לעודד מיטיבים להיטיב את נזקו של נפגע. בהתאם לכך, המיטיב הינו בעל זכות להיפרע את דמי המטיב מהמזיק (חברת הביטוח במקרה דנן). במקביל לכך, מופחת שיעור ההטבה מסכום הפיצויים אשר נפסק לטובת הניזוק. דהיינו, המזיק אינו משלם פיצויי כפול והניזוק אינו מקבל פיצוי ביתר.


זכותו של המיטיב להשבת הכספים הינה זכות בעלת אופי סוברוגטיבי. זכות זו מוגבלת לסכום שהמזיק היה חייב למוטב לפי כל דין (חוק הפיצויים במקרה דנן). המעביד טען כי יש לשים את ההבדל בין אובדן השתכרות לבין אובדן כושר השתכרות. לשיטתו, כאשר מדובר באובדן השתכרות הפיצוי אינו פטור ממס ועל כן אין לנכות מס הכנסה מהסכומים להם הוא זכאי כמיטיב.

 

בית המשפט לא קיבל טענה זו. לכאורה, נכתב בפסק הדין, ישנו שוני בין פיצויים בגין אובדן כושר השתכרות לאובדן השתכרות. למעשה, כאשר מדובר בתביעת פיצויים מדובר אפוא בשני צידיו של מטבע השכר. ערכו של כושר ההשתכרות נקבע על פי זרם ההשתכרות והוא אינו ערך כלכלי בפני עצמו (אלא סך כל ההשתכרות העתידית הצפויה). אין מקום לייחס, מבחינת חובת ניכוי המס, להבחנה בין השניים. הוראות הנוהל של נציבות מס הכנסה מתייחסות לפיצויים באופן גורף, וללא הבחנה בין מרכיב הנזק המיוחד לבין הנזק הכללי.


לסיכום, נקבע כי בית המשפט אינו בוחן את הניכויים אשר מופיעים בתלוש המשכורת לפני התאונה, אלא הוא בוחן את ההכנסה אשר הייתה צפויה לנפגע אלמלא התאונה. מהכנסה זו יש לנכות את מס ההכנסה החל עליה, לפי טבלאות המס הנכונות ליום מתן פסק הדין.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת דרכים ?

מהי תאונת דרכים לאור חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים...הסברים ועצות משפטיות 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מי זכאי לפיצויים?

עברת תאונת דרכים? נפגעת? מי זכאי לפיצויים לאחר תאונת דרכים...הסברים, מאמרים ועוד... 

חישוב פיצויים בתאונת דרכים

נפגעת בתאונת דרכים? איך תדע מה מגיע לך...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין ללא התחייבות 

עצות לנפגעים בתאונות דרכים

נפגעת בתאונה? נגרמו לך נזקי גוף? לרשותך עצות משפטיות, פסקי דין מאמרים ופניה אל עורך דין באתר... 

תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים

מהו תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים? למי מגיע תשלום תכוף ומתי? להלן מאמר מקיף העוסק בסוגיה זו... 

תאונת דרכים עם חבלות קלות

לתשומת לבך, אם נפגעת בתאונה, אם נגרם לך נזק קטן לכאורה ייתכן ומגיע לך פיצוי... 

עבר רפואי ותאונת דרכים

מה הקשר בין עבר רפואי של נפגע בתאונה ופיצויים עתידיים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

הקשר בין אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית ותיפקודית

תאונות דרכים - אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית, נכות תיפקודית...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין באתר 

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

את מי תובעים לאחר תאונה תוך רכיבה על קטנוע או אופנוע כבד? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.