www.what2do.co.il

חשש להצתה מכוונת - האם ישולמו כספי הביטוח?

דרגו את המאמר

חשש להצתה מכוונת - האם ישולמו כספי הביטוח?

נזקי רכוש בגין שריפה – משמעות זהות המצית


תביעה בגין תגמולי ביטוח בשל נזקי שריפה, אשר הוגשה על ידי בעלי מסעדה כנגד חברת הביטוח, נדחתה בבית משפט השלום בכפר סבא. התובעים טענו כי הם זכאים לפיצויים בעקבות דליקה אשר פרצה במסעדה בבעלותם. חברת הביטוח טענה, לעומת זאת, כי לשניים היה אינטרס כלכלי מובהק להביא לשריפת העסק.

 

יש לציין כי במקביל להגשת התביעה, ניהלה המדינה הליך פלילי כנגד אדם שלישי בחשד להצתת המסעדה. נאשם זה היה מוכר לתובעים ובסופו של ההליך בעניינו הוא זוכה מחמת הספק.

 

      קראו עוד בתחום:

 

מסעדתם של התובעים הינה מסעדה אשר נמצאת במתחם תחנת דלק בכביש החוף. אחד התובעים טען כי בשנת 2004, בשעת בוקר מוקדמת, קיבל הוא טלפון ממכר אשר עבר בסמוך למקום וראה כי הוא עולה בלהבות. לטענתו, כאשר אחיו והוא הגיעו למקום, היו באזור כבר כוחות משטרה וכיבוי אש.

 

האחים דיווחו לסוכן הביטוח למחרת בבוקר על אירוע השריפה והכחישו מכל וכל מעורבות בהצתת המקום. חברת הביטוח סירבה לשלם את התגמולים וטענה כי עסקינן בהצתה מכוונת אשר התובעים היו מעורבים בה.

 

התובעים מכירים את החשוד בהצתה והיו איתו בקשר טלפוני יום לפני השריפה

 

לטענת חברת הביטוח, המסעדה היה נתונה לקשיים כלכליים ומחזורה העסקי עמד על 2,900 שקלים בלבד. לאחר ההצתה, פתחה המשטרה בחקירה על מנת להניח ידה על המצית. במסגרת חקירותיה, הואשם אדם שלישי המוכר לתובעים בתור המצית. לאחר הגשת כתב אישום כנגדו, וניהול הליכים פליליים, זוכה האחרון מחמת הספק.

 

בית המשפט קבע כי התובעים, בבואם לתת עדות בבית המשפט, התחמקו באופן חשוד מלענות על תשובות בנוגע למחזור העסקי של המסעדה.

 

כמו כן, השופטת ציינה כי קיים חשד ממשי לכך שהתובעים היו שותפים בצורה זו או אחרת להצתת המקום. לדוגמא, יום לפני ההצתה היו התובעים בקשר טלפוני עם החשוד בהצתה ובמהלך ההצתה נעלם מהמקום מלאי בשווי של 100,000 שקלים. כמו כן, השופטת הוסיפה כי בגרסאותיהם של התובעים נפלו סתירות ותמיהות רבות.

 

לסיכום, בית המשפט קבע כי במידה והתביעה הייתה מתקבלת, חברת הביטוח הייתה נדרשת לשלם לתובעים סף של כ-440,000 שקלים. אי לכך, משנדחתה התביעה, חויבו התובעים בתשלום הוצאות משפט ושכ"ט עורך דין לחברת הביטוח בסך 40,000 שקלים.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

בדיקת פוליגרף

מכשיר הפוליגרף המכונה " מכונת אמת " הנו מכשיר מכני שמטרתו להעריך את אמיתות דברי הנבדק 

חוקרי הביטוח

כיצד מומלץ לנהוג במקרה ונתקלת בחוקר חברת הביטוח? מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

תביעת קבלן - ליקויי בניה

מידע משפטי אודות ליקויי בניה ותביעה נגד קבלנים ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתביעות בגין ליקויי בניה 

מהו ביטוח רכוש, ביטוח מבנים ודירות?

ביטוח מבנים נעשה כאשר המבטח משלם לבעל הפוליסה פיצוי מוסכם, במקרה של נזק או תאונה בלתי צפויה למבנה, תמורת תשלום פרמיה מוסכמת, על פי תעריף מבנה  

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

תביעות קטנות - רשמים ועצות

עצות לעומדים בבית המשפט לתביעות קטנות במקרה של תביעות פח - נזקי רכוש ... 

חלפים - מקוריים, משומשים או תחליפיים

המבטחות והשמאים מטעמם כופים על המוסכים והמבוטחים שימוש בחלפים כאלה ואחרים מטעמים של אינטרס כלכלי מובהק ובפרק זה אשתדל לפזר את הערפל הקיים בדבר זכויות הצרכן (בעל הרכב) ובדבר סוגי החלפים הקיימים בשוק למען יבין הקורא על מה בעצם מדובר 

חוק חוזה הביטוח

חוק חוזה הביטוח ... נוסח החוק, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הביטוח 

טעויות נפוצות תביעות רכב

טעויות נפוצות בסילוק תביעות רכב כנגד מבטחת אשר מנסיוני קורות לעיתים .... 

ביטוח עסק ומשרד - נזקי טבע, טרור, רכוש, מאגרי מידע

ביטוח עסק מכסה נזקים אשר נגרמו לתכולת ומבנה העסק ... פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בדיני ביטוח המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.