www.what2do.co.il

הימצאות ליד הרכב בתור שימוש ברכב מנועי והגדרת תאונת דרכים

דרגו את המאמר

הימצאות ליד הרכב בתור שימוש ברכב מנועי והגדרת תאונת דרכים

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים מגדיר תאונת דרכים באופן הבא – מאורע אשר בו נגרם נזק גוף לאדם כתוצאה משימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה. תאונת דרכים מוגדרת בחוק גם כמאורע אשר אירע עקב התלקחות או התפוצצות הרכב, וזאת כל אימת שהאירוע נגרם בשל רכיב של הרכב או בעקבות חומר אחר אשר חיוניים לכושר נסיעתו (אף אם אלו אירעו על ידי גורם אשר מחוץ לרכב).


מאורע אשר נגרם בעקבות פגיעה ברכב אשר חנה במקום שאסור לחנות בו, או מאורע אשר נגרם בעקבות ניצול כוחו המכני של הרכב, וכל אימת שהרכב לא שינה במועד האירוע את ייעודו המקורי, ייחשב אף הוא כתאונת דרכים. תאונת דרכים לא תיחשב ככזו כאשר מדובר במעשה שנעשה במתכוון על מנת לגרום נזק לרכוש או לגוף.


שימוש ברכב מנועי מוגדר בחוק באופן הבא - נסיעה ברכב, כניסה לרכב, ירידה מהרכב, החניית הרכב, דחיפת רכב, גרירת רכב, טיפול דרך או תיקון דרך ברכב (אשר נעשים בידי המשתמש ברכב או בידי אדם אחר שלא במסגרת עבודה), התהפכות או התדרדרות הרכב, נפילה של חלק מהרכב או ממטענו תוך כדי נסיעה או בעת שהרכב חונה ולא תוך כדי טיפול במסגרת עבודה למעט טעינה ופריקה כאשר הרכב עומד.

 

דוגמאות מהפסיקה


רע"א 9084/05 אגד בע"מ נ' יעקב ינטל, אשר ניתן ב-27.10.07

בית המשפט התמודד עם השאלה - האם נזק גוף אשר נגרם לנהג אוטובוס, בעת שביצע בדיקה ביטחונית באוטובוס לפני תחילת הנסיעה, נחשב בתור תאונת דרכים. בפסק דין זה נכתב כי הסיכון אשר הביאה איתו הבדיקה הביטחונית איננו קשור לשימוש ברכב בתור כלי תחבורה אלא מקורו בכך שהאוטובוס הינו מקום אליו הציבור מגיע ולכן הרכיב "למטרות תחבורה" איננו התקיים בנסיבות מקרה זה. בפסק הדין מתח השופט ריבלין ביקורת על ההפרדה בין "שימוש עיקרי" ל-"שימוש לוואי". "השאלה המקרה זה הינה האם הסריקה הביטחונית באוטובוס מהווה חלק אינטגרלי מהנסיעה ברכב, עד אשר היא נחשבת כמקיימת את דרישת השימוש בהגדרה הבסיסית".

 

רע"א 8061/95 עוזר יצחק נ' אררט חברה לביטוח בע"מ פ"ד נ(3) 532

בפסק דין זה קבע הנשיא (בדימוס) אהרון ברק כי תכליתו המרכזית של תיקון מספר 8 לחוק הפיצויים הייתה להשתמש במבחן התעבורתי בתור מרכיב עיקרי של מושג תאונת הדרכים. המחוקק ביקש בכך להחליף את המבחן הייעודי אשר נקבע בפרשנותו של בית המשפט העליון לחוק הפיצויים המקורי.


רע"א 10785/08 אורן שחור נ' דניאל קאר, אשר ניתן ב-19.04.09

מדובר כאן במקרה בו אדם נפגע מרכב חולף, עשר דקות לאחר שעמד בחוץ בזמן שהמתין לגרר שייקח את רכבו התקול. בפסק דין זה נקבע כי בזמן שהמתין התובע לגרר הוא נחשב בתור הולך רגל ולא משתמש ברכב ועל כן החבות לפצותו הוטלה על הרכב הפוגע ולא על חברת הביטוח של רכבו. בפסק הדין נכתב כי כאשר בית המשפט נדרש להכריע האם אדם נפגע מרכב חולף הינו משתמש ברכבו או הולך רגל, מוטל עליו עליו לבחון האם התקיים במקרה הספציפי אחד השימושים המנויים ברשימה הסגורה שבהגדרת המשנה בסעיף 1 לחוק הפיצויים. רק במידה ומתקיים בנפגע אחד מאותם שימושים – תקום חבות למבטחת הרכב שבו נעשה השימוש. מצד שני, במידה ולא מתקיים אף אחד מהשימושים הנ"ל, יחשב הנפגע כהולך רגל. יודגש כי אין די בקשר סיבתי עובדתי לשימוש אלא נדרש להוכיח שימוש במובן שניתן לרכיביה השונים של הגדרת המשנה בפסיקת בתי המשפט. דהיינו, לא די בכך שהימצאותו של אדם מחוץ לרכב נבעה משימוש קודם או משימוש עתידי במכונית, אלא צריך להוכיח כי הימצאות הנפגע מהווה לכשעצמה שימוש ברכב מנועי.


ת"א 017406/07 רוחאנא סאלח נ' הכשרת הישוב חב' לביטוח בע"מ

בפסק דין זה, אשר ניתן ב-11.2.2008, עסק בית המשפט בתביעתו של אדם אשר נכנס לרכבו, ואז הבחין כי שכח בבית את המגבת. כאשר יצא התובע מהרכב, נתקלה רגלו בדלת המכונית והוא נפל תוך שנגרמים לו נזקי גוף שונים. בפסק הדין נכתב כי העלייה לרכב הייתה ללא ספק פעולה אשר נעשתה למטרות תחבורה, לשם נסיעה, וניתן לומר כי גם הירידה לצורך הבאת מגבת לא ניתקה רצף זה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת דרכים ?

מהי תאונת דרכים לאור חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים...הסברים ועצות משפטיות 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מי זכאי לפיצויים?

עברת תאונת דרכים? נפגעת? מי זכאי לפיצויים לאחר תאונת דרכים...הסברים, מאמרים ועוד... 

חישוב פיצויים בתאונת דרכים

נפגעת בתאונת דרכים? איך תדע מה מגיע לך...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין ללא התחייבות 

עצות לנפגעים בתאונות דרכים

נפגעת בתאונה? נגרמו לך נזקי גוף? לרשותך עצות משפטיות, פסקי דין מאמרים ופניה אל עורך דין באתר... 

תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים

מהו תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים? למי מגיע תשלום תכוף ומתי? להלן מאמר מקיף העוסק בסוגיה זו... 

תאונת דרכים עם חבלות קלות

לתשומת לבך, אם נפגעת בתאונה, אם נגרם לך נזק קטן לכאורה ייתכן ומגיע לך פיצוי... 

עבר רפואי ותאונת דרכים

מה הקשר בין עבר רפואי של נפגע בתאונה ופיצויים עתידיים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

הקשר בין אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית ותיפקודית

תאונות דרכים - אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית, נכות תיפקודית...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין באתר 

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

את מי תובעים לאחר תאונה תוך רכיבה על קטנוע או אופנוע כבד? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.