www.what2do.co.il

לשון הרע - האם אי כיבוד שיקים הוא פגיעה בשם הטוב של עסק?

דרגו את המאמר

לשון הרע - האם אי כיבוד שיקים הוא פגיעה בשם הטוב של עסק?

האם החזרת שיקים ללא סיבה היא הוצאת לשון הרע?

האם בנק אשר מחזיר המחאות של לקוח שלא כדין, או מורה בטעות על העברת כספים לחשבון נאמנות לא נכון, חייב בתשלום פיצויי בגין הוצאת לשון הרע כלפי לקוח? עניין זה הונח לפתחו של בית המשפט השלום בתל אביב, במסגרת תביעה אשר הוגשה על ידי בנק השקעות כנגד בנק הפועלים.

 

      קראו עוד בתחום:

 

חברת ההשקעות טענה כי הבנק הוציא לשון הרע כנגדה, משום שהתנהגותו לא נעשתה בתום לב ו\או טעות.

 

למרות מכתב התנצלות - השיקים לא כובדו


לטענת בנק ההשקעות, בנק הפועלים סירב לקבל שיקים אשר בעל החברה היה חתום עליהם. ההמחאות, אשר ניתנו במקור לרואה החשבון של החברה, לא כובדו. בעל החברה התלונן על חזרת השיקים בפני מנהל הסניף, והאחרון התנצל ואף העניק לו מכתב התנצלות. עם זאת, גם ניסיון נוסף להפקיד את ההמחאות עלה בתוהו ונציג הבנק טען בפני נציג הבנק של רואה החשבון כי בהתאם לדרישות פועלים, החשבון עוקל.

 

העברת כספים לחשבון בטעות


במהלך הדיון בבית המשפט נמצא כי בעל החברה ביקש בשנת 2006 מהבנק להעביר כספים לחשבון נאמנות בהונג קונג, בעבור לקוח צד ג’. עם זאת, הבנק רשם בטופס ההעברה, יפן במקום הונג קונג. הבנק הודיע ללקוח כי העביר את הבנק, זאת למרות שהסניף בהונג קונג לא אישר את ההעברה.

 

 

ההתקשרות בין הצד השלישי לבעל החברה התובע, הייתה התקשרות עסקית, אשר בעקבות אי העברת הכספים במועד נוצר חוסר אמון בין הלקוח לחברה. בעל החברה טען נגד הבנק, כי טעותו הסבה לו נזקים עסקיים והוציא לשון הרע כנגדו, תוך שהוא מוצג כבנק השקעות שאיננו אמין.


בית המשפט קבע כי אי כיבוד השיקים מספר פעמים איננו מתיישב עם טענת הבנק כי מדובר באירועים חד פעמיים בלבד. אי לכך, והיות והתנהלותו הרשלנית של הנתבע גרמה לתובע להצטייר כלא אמין בעיני לקוחו, קיימת כנגד הבנק עילת רשלנות ולשון ורע. אדישות פקידי הבנק הביאה לפגיעה בשמו הטוב של התובע, באופן בו הוא זכאי לתרופה נזיקית.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה - 1965

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על כבודו של אדם או איגוד ומונע פרסומים שעלולים לפגוע ולגרום נזק. 

לשון הרע על ציבור - קבוצת אנשים, גוף, ארגון

השאלה המרכזית הצריכה להישאל, כך קובעת הפסיקה, הנה האם היחיד, בהיותו יחיד, נפגע מאותו פרסום שהשמיץ את כל הקבוצה? 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

האם המכתבים ודרך הפצתם מהווים לשון הרע ופגיעה בפרטיות?

עוד קבעה השופטת כי המכתבים אינם שיח ושיג אקדמי על הערכות תלמידים הנהנים ממטרית חופש אקדמי. המכתבים נכתבו בתגובה על מכתבו של פרופ' בורט ופרופסורים אחרים ולא בהעברה רוטינית של הערכות על תלמידים. העמדתם כ"שיג ושיח אקדמי" היא או היתממות או ניסיון הסוואה. מרבית המכתבים עוסקת במנחה פרופ' בורט ורק חלק קטן מהם מתייחס לתובע.  

לשון הרע, כיצד מגיע בית המשפט להכרעה?

השאלה הראשונה אשר ישאל בית המשפט היא, האם המעשים המיוחסים לנתבעים עולים כדי פרסום לשון הרע. הבדיקה תעשה לפי היסודות הנמצאים בסעיפי החוק, שהוא הסעיף המגדיר מעשה של פרסום לשון הרע. לאחר בחינת המקרה לאור החוק והפסיקה ובאם התשובה תהא חיובית יבחן בית המשפט אם עומדת למפרסמים הגנה מן ההגנות המוקנות בפרק ג' לחוק. 

לשון הרע: הגנת אמת בפרסום

נתבעת בגין לשון הרע? מהי הגנת אמת בפרסום? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

לשון הרע: הגנת תום הלב

נתבע יהנה מהגנת סעיף 15 בהתקיים שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא שהנאשם או הנתבע עשה את הפרסום בתום לב. והתנאי השני הוא שהנתבע יוכל להצביע על כך ... 

פיצויים בגין לשון הרע

לאחר שקבע בית המשפט כי הנתבעים פרסמו כנגד התובעת פרסום שיש בו משום לשון הרע, ולא עומדות להם ההגנות שבפרק ג' לחוק, יעבור לדון בשאלת הפיצוי המגיע לתובעת בגין לשון הרע.  

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

האם פרסום פרופילים מזויפים ברשת החברתית "דה מרקר קפה" מהווה הפרה של חוק איסור לשון הרע... 

לשון הרע במהלך דיון משפטי, האם ייתכן?

סעיף 13 לחוק קובע כי לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי פרסום על ידי שופט, חבר של בית דין דתי, בורר, או אדם אחר בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית על פי דין ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.