www.what2do.co.il

החלקה על כתם שמן - תביעת הולך רגל נגד קרנית

דרגו את המאמר

החלקה על כתם שמן - תביעת הולך רגל נגד קרנית

החלקה על שמן בכביש מרכב בלתי ידועה – תביעה נגד קרנית?


תביעות פיצויים אשר נגרמו כתוצאה מרכב בלתי ידוע יכולות להיות מוגשות, מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, כנגד קרנית (קרן ממשלתית לפיצויים). האם ניתן להגיש תביעה כנגד קרנית לאחר החלקה במעבר חציה על כתם שמן שמקורו ברכב שזהותו אינה ידועה? האם הולכת רגל, אשר נגרמו לה בעקבות ההחלקה נזקי גוף שונים, זכאית לפיצויים ובאיזה שיעור?


התובעת טענה כי מדובר בתאונת דרכים וזאת על בסיס שני נדבכים. הראשון, דברים אשר נאמרו בפסיקה ובספרות (בבע"א 236/81 לסרי נ' ציון ובפסריהם של השופטים ריבלין ואנגלרד). השני, דברים אשר קיבלו ביטוי בפסיקה מאוחרת לפיהם המבחן הרלבנטי אשר חל לפני תיקון 8 לחוק הפיצויים תקף גם לאחריו.

 

לטענתה, העמדת שני הנדבכים הנ"ל, זה על גבי זה, חייבת להביא לכך שהאירוע הינו תאונת דרכים לפי הגדרתה בחוק. במילים אחרות, תאונת דרכים, לטענת התובעת, היא גם נזק גוף אשר נגרם כתוצאה מהינתקות או נפילה של חלק מהרכב או מטענו, גם אם מדובר ברכב חונה או עומד.

 

משמעות היקף הזמן


קרנית טענה כי יש לדחות את טענות התובעת. לדידה, זמן רב חלוף בין נזילת השמן מהרכב הבלתי ידוע, לבין החלקת של התובעת. דהיינו, אין לראות באירוע כהינתקות או נפילה אשר עליהן דיבר החוק בעת "שימוש ברכב מנועי". לטענתה, פער הזמן מבטל את הקשר הסיבתי המשפטי בין נזילת השמן לנפילת התובעת.


בית המשפט קבע כי יש לקבל את עמדתה של קרנית. בפסק הדין נכתב כי תאונת דרכים אשר נגרמה בעקבות נפילה או הינתקות מרכב מנועי היא אירוע בו הנפגע נפגע במהלך ההינתקות עצמה. לדוגמא, מי שנפל עליו מטען מרכב חולף או אדם אשר נכווה משמן רותח שניתז עליו ממנוע של מכונית.

 

      קראו עוד בתחום:


השופט קבע כי תכלית החוק הינה להכליל סיכונים הנובעים מנפילות של מטענים הנמצאים על רכב מנועי, כחלק מהגדרת ה"שימוש" ברכב. עם זאת, המחוקק לא התכוון להכיל בגדר תאונת דרכים גם אירועים אשר בגינם נפגע אדם שלא כתוצאה ישירה ומיידית מההינתקות. "לכל היותר, לדעתי, ניתן להכיר כנפגע תאונת דרכים במי שהוכח לגביו שנפגע תיכף בסמוך לנפילה או להינתקות, כגון שנתקל בחלק או במטען שהתנתקו מהרכב רגע קט לפני כן, או החליק על שמן, אשר ברור כי נזל מן הרכב פרק זמן מינימלי לפני ההחלקה", סיכם השופט את החלטתו.


בית המשפט התייחס גם לבקשותיה של התובעת להחיל על האירוע את המבחן שהיה נהוג בפסיקה לפני תיקון 8 לחוק הפיצויים. בפסק הדין נכתב כי למרות שבעבר הייתה המדיניות המשפטית נוטה להרחיב את הפרשנות בסוגיות סוציאליות לאחר תאונת דרכים, גם כאן יש ללכת בזהירות.

 

הלכה פסוקה היא כי ראוי להימנע ממצב בו פעולות אשר מרוחקות מכלי רכב, עניינית או פיזית, יחשבו כשימוש ברכב מנועי. "ארועים מסוג האירוע נשוא התובענה, אשר התרחשו לאחר תיקון מספר 8 לחוק הפיצויים, אינם יכולים להיות מוגדרים בתור תאונת דרכים, וזאת כל אימת שהם אינם עוברים מבעד לפתח הספציפי שעניינו הינתקות או נפילה מרכב עומד או חונה".
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת דרכים ?

מהי תאונת דרכים לאור חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים...הסברים ועצות משפטיות 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מי זכאי לפיצויים?

עברת תאונת דרכים? נפגעת? מי זכאי לפיצויים לאחר תאונת דרכים...הסברים, מאמרים ועוד... 

חישוב פיצויים בתאונת דרכים

נפגעת בתאונת דרכים? איך תדע מה מגיע לך...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין ללא התחייבות 

עצות לנפגעים בתאונות דרכים

נפגעת בתאונה? נגרמו לך נזקי גוף? לרשותך עצות משפטיות, פסקי דין מאמרים ופניה אל עורך דין באתר... 

תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים

מהו תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים? למי מגיע תשלום תכוף ומתי? להלן מאמר מקיף העוסק בסוגיה זו... 

תאונת דרכים עם חבלות קלות

לתשומת לבך, אם נפגעת בתאונה, אם נגרם לך נזק קטן לכאורה ייתכן ומגיע לך פיצוי... 

עבר רפואי ותאונת דרכים

מה הקשר בין עבר רפואי של נפגע בתאונה ופיצויים עתידיים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

הקשר בין אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית ותיפקודית

תאונות דרכים - אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית, נכות תיפקודית...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין באתר 

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

את מי תובעים לאחר תאונה תוך רכיבה על קטנוע או אופנוע כבד? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.