www.what2do.co.il

הצוות הרפואי לא התרשל - בני הזוג לא יקבלו פיצויים

דרגו את המאמר

הצוות הרפואי לא התרשל - בני הזוג לא יקבלו פיצויים

רשלנות רפואית בלידה – הולדה בעוולה


מצידה האחד של התביעה נמצאים הורים ובתם, אשר נולדה בשבוע ה-28 להיריון, כשהיא פגה וסובלת משיתוק מוחין. מצידו השני של המתרס נמצאים שירותי בריאות כללית. על שולחן בית המשפט הונחה למעשה תביעת רשלנות רפואית בגין "הולדה בעוולה".


השאלה העומדת בפני בית המשפט:


האם קיימת בהוויה הרפואית הישראלית, פרקטיקה מקובלת על פיה יש להפסיק היריון של האישה הנמצאת בשבוע ה-25 להיריונה וזאת מחשש מפגות וסיבוך מיילדותי? והאם יש לעשות כן, על אף העדר כל פתולוגיה בעובר?


טענתם העיקרית של התובעים, בגין רשלנות רפואית שלא גרמו הרופאים להפסקת ההיריון, או לחילופין להעמדתה של התובעת 1 מול ועדה להפסקת היריונה. 

 

הטענה לא מתקבלת שכן במידה ואין אבחנה וודאית על ידי הצוות הרפואי כי ישנו סיכוי שהעובר אינו בריא, אל לרופאים להפסיק את ההיריון וזו מתוך הוראה בחוק.

 

קראו עוד...

 

ראיות במשפט רשלנות רפואית - שאלת האחריות

רשלנות רפואית - אובדן סיכויי החלמה

מהי רשלנות רפואית?

את מי תובעים?

מהי עוולת הרשלנות?

מהו ייעוץ משפטי ברשלנות רפואית?


העובדות


התובעים טוענים כי נוכח קיומם של סימנים מובהקים ללידה מוקדמת וסיכויים גבוהים ללידת פג, אשר לעיתים עלולה להתאפיין במומים כגון שיתוק מוחין, היה על הרופאים לפעול להפסקת היריון. הילדה נולדה בלידה מוקדמת, בשבוע ה-28 להיריון, לאחר שאמה אושפזה בעקבות דימום וגינאלי.


מדובר בהיריונה השלישי של היולדת, כאשר שני ההריונות הקודמים הסתיימו בלידות רגילות. בתה השנייה של התובעת 1 אובחנה לאחר לידתה כסובלת מאכונדרופלזיה (גמדות).

 

עד השבוע ה-22 להיריון, לא התגלו כל בעיות או מומים מסוימים בעובר. בבדיקה שנערכה בשבוע ה-22, אובחנה שליה נמוכה (סיבוך הריוני אשר מסכן בתחילה את האם ולאחר מכן עלול להוות סכנה לעובר).


בגין דימומים וגינאליים החל מהשבוע ה-21, החל בשבוע ה-24 מעקב של שמירת הריון בעקבות האישה, ואחת הרופאות אף קבעה בתיק הרפואי בשבוע ה-25 כי יש לשקול אפשרות של הפסקת הריון.

 

לאחר התייעצות הרופאים, הוחלט לא להפסיק את ההיריון, אלא להתחיל בטיפול טוקוליטי אשר מטרתו עיכוב לידה וצירים. הטיפול הטוקוליטי התחיל לאחר כ-11 ימים, וחמישה ימים אחריו נולדה הילדה בלידת פתע, והועברה באופן מיידי לפגייה.

 

דוגמא לפסק דין - רשלנות האחיות בפגייה


טענות התובעים


בני הזוג ובתם טוענים כי הצוות הרפואי התרשל בכך שלא הופסק ההיריון, ובכך שלא הופנתה היולדת לוועדה להפסקתו.

 

טענה נוספת של התובעים הייתה כי ניהול הטיפול שהתבצע היה רשלני, פגע באוטונומיה של היולדת והיה ללא הסכמה מדעת.

 

הצוות הרפואי, התרשל לטענתם של התובעים, גם במעקב אחרי התפתחות העובר, ושימת לב קלוקלת למומים אשר היו עלולים להביא ללידה מוקדמת.

 

במעמד הלידה, לטענת התובעים, היה מקום לשקול ביצוע ניתוח קיסרי.


טענות הנתבעת


לטענת שירותי הבריאות, דין התביעה להדחות שכן לא הייתה לצוות הרפואי כל דרך לצפות את הבעיות בהיריון או בלידה.

 

זאת ועוד, גם במידה והייתה מופנית היולדת לוועדה להפסקת היריון, יש להניח כי הייתה שבה משם עם תשובה שלילית, שכן וועדה זו איננה חותמת גומי להמתת עוברים בריאים.


חוות דעת המומחים


התובעים הביאו מטעמם חוות דעת של מומחה ליולדות וגיניקולוגיה מהדסה עין כרם, ולאחר מכן ביקשו למשוך את חוות דעתו והציגו במקומה חוות דעת של מומחה נוסף מטעמם, מומחה נשים ולידה.


לאחר סקירת חוות הדעת של המומחים הגיע בית המשפט למסקנה שלא הוכחו כי הבדיקות השונות שבוצעו בעובר ובאם, לרבות תוצאותיהן והתסמינים הברורים, הצביעו על מומים בעובר או בהיריון.

 

קראו גם...

 

רשלנות רפואית - מינוי מומחה

מומחה רפואי - מה תפקידו?

 

הדימום משבוע 19 לא מצביע על זיהום אפשרי בעובר, לא הייתה האטה בהתפתחות התוך רחמית, האם לא סבלה מירידת מים מוקדמת ולידת הפתע התבצעה על פי הנוהל הסביר,

 

לסיכומו של עניין, מלבד סיבוך מיילדותי של האישה, לא ניכר כי הייתה עדות לזיהום בדמה של התובעת. משנמצא כי מדובר בלידה חטופה, ממילא אין מקום לשקול ניתוח קיסרי. זאת ועוד, לא הוכח כל קשר סיבתי בין נזקי הקטינה לבין הליך הלידה.


האם סיבוך מיילדותי הינו סיבה להפסקת הריון?


בית המשפט קבע כי הפסקת היריון בשל סיבוך מיילדותי, בהעדר כל אינדיקציה לפתולוגיה בעובר, או לסכנה לאם, לא הייתה מעולם אופציה בבתי החולים בישראל, וגם לא במקרה דנן. אי לכך, לא הוכח כי הרופאים התרשלו בהימנעותם מהפסקת ההיריון או הפניית האישה לוועדה בנושא, שכן טענותיה שם היו נידחות בלאו הכי.


האם בוצע הטיפול בניגוד להסכמה מדעת?


בית המשפט קבע כי הסכמה מדעת, אשר מהווה את ליבת המחלוקת בתביעות רבות בגין רשלנות רפואית, אינה חלה במקרה נשוא התובענה.

 

הסכמה מדעת מהווה עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית כאשר מתגלים כשלים ורשלנות באופן ביצוע הטיפול. לאחר שהוכח כי הרופאים פעלו על פי הנהלים ולא חרגו מאופי המצופה מהם במבחן "הרופא הסביר", נשמטת הקרקע מתחת לטענת התובעים בגין טיפול רפואי שנעשה ללא הסכמתם מדעת. ללא עילה להסכמה מדעת, אין גם מקום לטענותיהם של התובעים בגין פגיעה באוטונומיה של היולדת.


לסיכום,


דין התביעה להידחות. הצוות הרפואי פעל ללא דופי ולכן אין מקום לפצות את התובעים בגין נזקי הקטינה.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי רשלנות רפואית?

מהי רשלנות רפואית? למי מגיע פיצוי? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

את מי תובעים?

נפגעת עקב רשלנות רפואית? את מי תובעים בגין נזקי הגוף שנגרמו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות ברשלנות רפואית

מתי תתיישן עילת תביעה בגין רשלנות רפואית? מאמרים, פסקין דין ופניה אל עורכי דין באתר 

עורכי דין רשלנות רפואית איך לבחור עורך דין?

נפגעת עקב רשלנות רפואית? איך לבחור עורך דין מתאים למקרה רשלנות רפואית? 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

מתי תוגש תביעת רשלנות רפואית?

מתי תוגש תביעת רשלנות רפואית? נגד מי תוגש התביעה? מאמרים, פסקי דין ופני אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית - ניתוחים

השאלות אשר יעמדו להכרעה בבית המשפט הן, האם עמד הרופא בדרישות הרפואיות לביצוע הניתוח או שהיתה התרשלות מצדו בביצוע הניתוח, במעקב לאחר הניתוח ובדרך טיפולו במהלך כל התקופה. 

רשלנות רפואית - אבחון לקוי

אחד הגורמים השכיחים בתחום תביעות רשלנות רפואית הוא אבחון לקוי של מחלה או גידול או טעות באבחון או איחור באבחון מחלה קשה כגון סרטן, מחלה קשה... 

רשלנות רפואית בלידה - הריון

רשלנות רפואית בלידה או במהלך הריון...מידע משפטי, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

טעויות אולטראסאונד והקשר לרשלנות רפואית

בדיקת האולטראסאוד הראשונה מתבצעת ע"י רופא מומחה ( גניקולוג, מילדות ) וזאת בין השבוע ה - 17 ל - 22. הבדיקה השניה מתבצעת בין השבוע ה - 24 ל - 28... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.