www.what2do.co.il

תשלום רטרואקטיבי של דמי ביגוד ממשרד הביטחון בגין בין נשים לגברים

דרגו את המאמר

תשלום רטרואקטיבי של דמי ביגוד ממשרד הביטחון בגין בין נשים לגברים

דמי ביגוד רטרואקטיביים לנכה צה"ל בגין אפליה אסורה בין נשים לגברים

 

האם משרד הביטחון וקצין התגמולים הפלו בין נשים לגברים בנוגע לדמי ביגוד עבור נכי צה"ל? האם ניתן לתבוע דמי ביגוד באופן רטרואקטיבי? סוגיות אלו עמדו במסגרת עתירתו של נכה צה"ל לדמי ביגוד בעבור השנים 1986-2005.

 

העותר, נכה צה"ל אשר הוכר על ידי משרד הביטחון, הגיש עתירה לתשלום ביגוד באופן רטרואקטיבי. לטענתו, המדינה צריכה לשלם דמי ביגוד לגברים, באותו השיעור שהיא משלמת לנשים בעלות שיעור נכות זהה. לטענת העותר, שיקולי התקציב הננקטים על ידי משרד הביטחון מהווים למעשה אפליה אסורה על רקע מגדרי.


בית המשפט קבע כי יש לקבל את העתירה שכן שיקולי תקציב המפלים בין גברים לנשים אינו מוצדקים. השופטים הוסיפו כי יש להשוות את התנאים בנוגע לדמי הביגוד בין גברים לנשים, וזאת גם במקרה של קיצוץ בהטבות אחרות. היות ועסקינן באפליה על רקע מגדרי, בית המשפט קבע כי הינו בר סמכות להתערב בשיקולי התקציב של הרשות השלטונית.

 

      קראו עוד בתחום:


מדובר בעתירה אשר הוגשה על ידי נכה צה"ל המוכר כנכה משנת 1978. שש שנים לאחר הכרת הזכות, נקבעה לעותר לראשונה נכות בשיעור של למעלה מ-50%. העותר טען כי משרד הביטחון סירב לאשר לו דמי ביגוד מכוח הוראת אגף השיקום שעניינה דמי ביגוד וזאת משום שהוא גבר.

 

עסקינן בהוראה אשר הוצאה בשנת 1986 לראשונה ועניינה זכאות לדמי ביגוד בכפוף לסוג הנכות ותוך אבחנה מסוימת בין גברים לנשים. שנתיים לאחר כניסתה של ההוראה לתוקף, התווסף לה סעיף 17 אשר קבע זכאות לדמי ביגוד עבור נכים הסובלים מנכות של 50% ומעלה. זכאות זו הוגבלה לנכים בני המין הנשי בלבד.

 

ידע על הזכאות רק בשנת 2008


העותר טען כי בזמנו הוא לא ידע כלל זכאותו לדמי ביגוד וגילה זכות זו באופן מקרי רק בשנת 2008. לדבריו, הוא זכאי כעת לקבל דמי ביגוד רטרואקטיביים בעבור כל השנים ממועד פירסום ההוראה ועד לשנת 2005 (כאשר פורסמה לעניין דמי הביגוד הוראה חדשה). כמו כן, העותר הוסיף כי קביעת ההוראה בנוגע לנשים בלבד מהווה הגבלה מפלה.


המדינה טענה כי העותר אינו נכלל בין הזכאים לדמי ביגוד על פי ההוראה שכן הוא אינו אישה. המשיבה הוסיפה שהוראה זו אמנם מפלה, וייתכן שמתוך תפיסה מיושנת, אך ביטול האפליה יתבטא בביטול ההוראה באופן מוחלט. המדינה הוסיפה כי מאחורי ההוראה בנוגע להענקת דמי ביגוד לנשים בלבד, עומדים גם שיקולי תקציב פנימיים (שכן כמות הנשים בקרב נכי צה"ל קטנה משמעותית ביחס לנכים הגברים).


על פי רוב, בית המשפט אינו נוטה להתערב בהחלטות תקציביות של רשות שיפוטית ומדינית. התערבות זו שמורה למקרים חריגים בהם שיקוליה של הרשות מפרים את עקרונות הסבירות והשוויון. במקרה דנן, בית המשפט קבע כי מדובר באפליה אסורה אשר יש לבטלה.

 

השופטים קבעו כי המדינה, מתוך היותה מדינה דמוקרטית וחופשית, אינה רשאית להפלות על רקע מגדרי את נכי צה"ל. אפליה זו אסורה, לפי פסק הדין, גם כאשר מדובר בהוראות פנימיות. עוד נכתב כי מרגע שניתנה ההטבה, היא צופה את פני העתיד ולא תתקבלנה אפליות בהוראות כגון דא. זאת ועוד, לא ניתן לקבוע כעת, כי ההוראה תבוטל לעתיד והנכה אינו זכאי לקבל דמי ביגוד באופן רטרואקטיבי.


בפסק הדין נקבע כי כל זמן שההוראה המפלה בין גברים לנשים הייתה בתוקף ולא שונתה, המדינה חייבת ליישם אותה באופן שוויוני. דהיינו, העותר ענה על קריטריון הנכות המינימאלי ועל כן הוא נכלל במסגרת הזכאים לפי ההוראה לדמי ביגוד.

 

מבחינת הרטרואקטיביות, בית המשפט קבע כי במקרים בהם עסקינן בהטבות הנגזרות מנכותו של אדם, התשלום הינו אוטומטי והנכה אינו צריך להציג הוכחות נוספות. המדינה הוסיפה וטענה כי הנכה לא פנה בנוגד לדמי הביגוד לאורך השנים. גם טענה זו נדחתה בבית המשפט כאשר השופטים מקבלים את גרסתו של העותר לכך שלא ידע כלל על ההוראה ודמי הביגוד המגיעים לו.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.