www.what2do.co.il

במהלך פריקה נטרקה דלת הרכב על ידו של העובד - האם תאונת דרכים?

דרגו את המאמר

במהלך פריקה נטרקה דלת הרכב על ידו של העובד - האם תאונת דרכים?

דלת נסגרה על אצבע – האם תאונת דרכים?

 

האם אדם אשר נפגע בידו מדלת הרכב זכאי לפיצויים מחברת הביטוח וזאת משום שהאירוע הינו תאונת דרכים על פי משמעותה בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה-1975? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט השלום בתל אביב.


מדובר בתביעתו של נהג אשר נפגע באפריל 2001, בעת שעסק בפריקת ציוד מרכב מסחרי במסגרת עבודתו. לטענת התובע, הוא הגיע ביום האירוע על מנת למסור סחורה ללקוח. לדבריו, לאחר שחנה את הרכב, הוא פתח את הדלת האחורית בכדי למשוך את הסחורה, כאשר לפתע פרץ משב רוח עז אשר גרם לטריקת הדלת על ידו.

 

      קראו עוד בתחום:


חברת הביטוח אשר ביטחה את הרכב במועד הרלבנטי טענה כי גם אם בית המשפט יקבל את הטענה בדבר אופן קרות האירוע, הרי שלא מדובר בתאונת דרכים. לטענתה, לא הוכח נזקו של התובע והאחרון פנה לטיפול רק יומיים לאחר ה"תאונה". כמו כן, התובע לא ציין את מעורבות הרכב בנזקיו ורק כשנה לאחר מכן, בתביעתו לביטוח הלאומי, עלה סיפור הרכב לראשונה.

 

חברת הביטוח הוסיפה כי מדובר באירוע ללא עדים ולא פורט האם התובע נפגע בעת שעלה לרכב או ירד ממנו. למעשה, טענה חברת הביטוח, לא ניתן לקבוע בוודאות היכן עמד התובע במועד התאונה. חברת הביטוח טענה כי גם אם יוכח שהאירוע התרחש כפי שתואר על ידי התובע, לא מדובר בתאונת דרכים. לטענתה, טריקת הדלת הייתה חלק מהסיכון בפעולות הפריקה והטעינה, אשר מוחרגות בחוק הפיצויים מהגדרת תאונת דרכים.

 

חלק מסיכוני פריקה וטעינה, האמנם?


בית המשפט קבע כי יש לדחות את טענותיו של התובע בנוגע ל"תאונת דרכים". בפסק הדין נקבע כי העלייה של התובע לרכב לא הייתה חלק מהפעולות אשר נועדו לשימוש ברכב למטרות תחבורה. למעשה, התובע ירד מהרכב, דומם את המנוע, והחל בעבודות הפריקה. דהיינו, לא מדובר בירידה מהרכב כחלק מהנסיעה, אלא בתחילתה של פעולת הפריקה כחלק ממסגרת עבודתו של התובע.


במילים אחרות, נסיעתו של התובע הסתיימה, והוא נפגע ללא קשר לשימוש ברכב כרכב מנועי לצורכי תחבורה. הפגיעה ממנה סבל התובע במקרה דנן לא הייתה בזיקה לסיכון אשר יוצר הרכב בתור כלי למטרות תחבורה אלא בגין התממשות סיכון שאינו תעבורתי.


האם התנתקות הדלת היא תאונת דרכים?


התובע טען עוד כי מדובר בתאונת דרכים משום שדלת תא המטען התנתקה ממקומה ונטרקה על ידו באופן פתאומי. בית המשפט ציין כי סוגיה דומה נדונה ברע"א 5880/02 ניר לי שיפוצים ובנייה בע"מ נ' נזרי, פ"ד נז(2) 614 (2003). בפסק דין זה הביע השופט אור דעה כי הסייג בחוק הקובע כי "תאונת דרכים איננה תאונה באם היא התרחשה בעת טעינה ופריקה של מטען, כאשר הרכב עומד", באה בהמשך לחזקה המרבה של "התנתקות או נפילה מרכב עומד או חונה כתאונת דרכים". דהיינו, סייג זה מתייחס להוראת הריבוי האמורה אשר מופיעה בצמוד לאותו החלק של ההגדרה ועל כן הוא גובר עליה.


במילים אחרות, ישנה עדיפות להחריג פריקה וטעינה מהגדרת תאונת דרכים, על פני השימוש המוכר של נפילה או התנתקות. הדברים אמורים לא רק בשל נוסח ההגדרה, אלא גם מבחינת הפן המהותי.

 

לאמור, נפילת מטען מרכב עומד היא האירוע הממשי, השגרתי, הרגיל והמזיק, אשר עלול להיגרם בעת פריקה וטעינה. נפילת מטען בעת פריקה וטעינה איננה חורגת מפעולות הטעינה והפריקה. אי לכך, פגיעתו של התובע בעת פריקת הסחורה, מדלת המכונית אשר נטרקה על ידו, הינה פגיעה במהלך הפריקה ואין היא נכנסת בגדרי תאונת דרכים.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת דרכים ?

מהי תאונת דרכים לאור חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים...הסברים ועצות משפטיות 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מי זכאי לפיצויים?

עברת תאונת דרכים? נפגעת? מי זכאי לפיצויים לאחר תאונת דרכים...הסברים, מאמרים ועוד... 

חישוב פיצויים בתאונת דרכים

נפגעת בתאונת דרכים? איך תדע מה מגיע לך...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין ללא התחייבות 

עצות לנפגעים בתאונות דרכים

נפגעת בתאונה? נגרמו לך נזקי גוף? לרשותך עצות משפטיות, פסקי דין מאמרים ופניה אל עורך דין באתר... 

תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים

מהו תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים? למי מגיע תשלום תכוף ומתי? להלן מאמר מקיף העוסק בסוגיה זו... 

תאונת דרכים עם חבלות קלות

לתשומת לבך, אם נפגעת בתאונה, אם נגרם לך נזק קטן לכאורה ייתכן ומגיע לך פיצוי... 

עבר רפואי ותאונת דרכים

מה הקשר בין עבר רפואי של נפגע בתאונה ופיצויים עתידיים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

הקשר בין אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית ותיפקודית

תאונות דרכים - אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית, נכות תיפקודית...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין באתר 

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

את מי תובעים לאחר תאונה תוך רכיבה על קטנוע או אופנוע כבד? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.