www.what2do.co.il

תביעת לשון הרע נגד העיתונים הארץ וידיעות אחרונות - דובר צה``ל

דרגו את המאמר

תביעת לשון הרע נגד העיתונים הארץ וידיעות אחרונות - דובר צה``ל

תביעה של דובר צה"ל נגד ידיעות אחרונות, הארץ ומשרד הפרסום מקאן אריקסון


האלוף אבי בניהו, דובר צה"ל, הגיש הבוקר תביעה כנגד העיתונים "הארץ" ו"ידיעות אחרונות" בגין הוצאת לשון הרע. התביעה, על סך 2.5 מיליון שקלים, הוגשה גם כנגד משרד הפרסום מקאן אריקסון. מדובר בתביעה בגין מודעות ענק אשר פורסמו בעיתונים הנתבעים בחודש ינואר תחת הכותרת "הפוטש בקריה הצליח כנראה". בניהו מבקש בתביעתו כי הנתבעות יחשפו את זהותו של היוזם אשר הזמין ומימן את ההודעות, וזאת על מנת שהוא יצורף כנתבע נוסף.


המודעות נשוא התובענה התפרסמו ב-30 בינואר בעיתונים הנתבעים, וזאת על רקע פרשת הקרקעות של האלוף יואב גלנט, מי שהיה מועמד לתפקיד הרמטכ"ל, במושב מגוריו בעמיקם. מודעות אלו היו חלק מסערה תקשורתית אשר הביאה בסופו של היום באי מינויו של גלנט לרמטכ"לות.

 

      קראו עוד בתחום:

 

במודעות נכתב כי חבורת "אבי בניהו, רב אלוף גבי אשכנזי, יואב הפרז, ועיתונאי חצר" פעלה על מנת לסכל את הבחירה הדמוקרטית של גלנט לתפקיד הרמטכ"ל. בהמשך, נכתב בהודעות כי האחרונים השתמשו באמצעי התקשורת עד למנת להביא לחיסולו של גלנט, וזאת בשל מניעים פוליטיים ושיקולים זרים. על פי המודעה, ייתכן וגלנט שגה, אך העליהום התקשורתי שנעשה לו הינו עוול כלפי לוחם אשר נתן למעלה משלושה עשורים למען המדינה והציבור.

 

על החתום - "אנשים אשר אינם מכירים את גלנט"


בתחתית המודעות חתמו "אנשים אשר אינם מכירים באופן אישי את גלנט, אך הם מודאגים מהפוטש בקריה". האלוף גלנט הכחיש, בראיון שנערך עימו בערוץ 2, כל קשר לפרסום האמור. גלנט אף הוסיף כי המודעה המדוברת מזיקה לו. למעשה, דיווחים באמצעי התקשורת טענו כי משרד הפרסום מקאן אריקסון עומד מאחורי המודעות, וזאת בשמם של לקוחות אנונימיים.


התביעה הוגשה לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה ונטען בה כי מדובר המודעות זדוניות ומרושעות אשר פורסמו תוך כדי ידיעה כי מדובר בלשון הרע וזאת בכדי לפגוע בתובע. כמו כן, נטען בתביעה כי העובדה כי המודעות זכו לפרסום בולט באמצעי תקשורת נוספים ליבתה את האש והעצימה באופן משמעותי את רמת הפגיעה.


האלוף בניהו טוען כי הדברים אשר מיוחסים לו במודעה מהווים האשמה חמורה ביותר, קל וחומר כאשר עסקינן בקצין בעל תפקיד בכיר ביותר בצבא. המודעות מייחסות לו, טוען בניהו, ניסיון של הפיכה צבאית בקריה (פוטש) ופעילותו בחוסר תום לב כנגד המדינה. לשיטתו, המודעות מציגות אותו כאדם אשר מנסה לפגוע ביסודותיה הדמוקרטיים של המדינה ומאשים אותו בבגידה של ממש.


בניהו טוען עוד כי הוא פנה לנתבעים על מנת שיפרסמו התנצלות פומבית בגין פרסום המודעות, וכן כי תיחשף בפניו זהותו של המממן, היוזם והמזמין של המודעות. לאחר שנענה בשלילה, החליט בניהו לפנות לערכאות המשפטיות.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה - 1965

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על כבודו של אדם או איגוד ומונע פרסומים שעלולים לפגוע ולגרום נזק. 

לשון הרע על ציבור - קבוצת אנשים, גוף, ארגון

השאלה המרכזית הצריכה להישאל, כך קובעת הפסיקה, הנה האם היחיד, בהיותו יחיד, נפגע מאותו פרסום שהשמיץ את כל הקבוצה? 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

האם המכתבים ודרך הפצתם מהווים לשון הרע ופגיעה בפרטיות?

עוד קבעה השופטת כי המכתבים אינם שיח ושיג אקדמי על הערכות תלמידים הנהנים ממטרית חופש אקדמי. המכתבים נכתבו בתגובה על מכתבו של פרופ' בורט ופרופסורים אחרים ולא בהעברה רוטינית של הערכות על תלמידים. העמדתם כ"שיג ושיח אקדמי" היא או היתממות או ניסיון הסוואה. מרבית המכתבים עוסקת במנחה פרופ' בורט ורק חלק קטן מהם מתייחס לתובע.  

לשון הרע, כיצד מגיע בית המשפט להכרעה?

השאלה הראשונה אשר ישאל בית המשפט היא, האם המעשים המיוחסים לנתבעים עולים כדי פרסום לשון הרע. הבדיקה תעשה לפי היסודות הנמצאים בסעיפי החוק, שהוא הסעיף המגדיר מעשה של פרסום לשון הרע. לאחר בחינת המקרה לאור החוק והפסיקה ובאם התשובה תהא חיובית יבחן בית המשפט אם עומדת למפרסמים הגנה מן ההגנות המוקנות בפרק ג' לחוק. 

לשון הרע: הגנת אמת בפרסום

נתבעת בגין לשון הרע? מהי הגנת אמת בפרסום? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

לשון הרע: הגנת תום הלב

נתבע יהנה מהגנת סעיף 15 בהתקיים שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא שהנאשם או הנתבע עשה את הפרסום בתום לב. והתנאי השני הוא שהנתבע יוכל להצביע על כך ... 

פיצויים בגין לשון הרע

לאחר שקבע בית המשפט כי הנתבעים פרסמו כנגד התובעת פרסום שיש בו משום לשון הרע, ולא עומדות להם ההגנות שבפרק ג' לחוק, יעבור לדון בשאלת הפיצוי המגיע לתובעת בגין לשון הרע.  

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

האם פרסום פרופילים מזויפים ברשת החברתית "דה מרקר קפה" מהווה הפרה של חוק איסור לשון הרע... 

לשון הרע במהלך דיון משפטי, האם ייתכן?

סעיף 13 לחוק קובע כי לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי פרסום על ידי שופט, חבר של בית דין דתי, בורר, או אדם אחר בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית על פי דין ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.