www.what2do.co.il

סופר פארם תפצה לקוחה בגין חשד לא מבוסס לגניבה

דרגו את המאמר

סופר פארם תפצה לקוחה בגין חשד לא מבוסס לגניבה

פיצויים בגין האשמת גניבה לשווא ברשת סופר פארם


בית המשפט השלום ברמלה קבע כי רשת סופר פארם תפצה לקוחה בסכום של כ-5,000 שקלים בגין הוצאת לשון הרע. הלקוחה הגישה תביעה נגד קצינת הביטחון ורשת סופר פארם, בעקבות בדיקה ביטחונית אשר נערכה לה, לעיני כל, באחד מסניפי הרשת. הבדיקה המדוברת לא הייתה בדיקה ביטחונית רגילה, ומטרתה של הקב"טית הייתה לאתר "בושם גנוב".


הלקוחה הגיעה לסניף הסופר פארם כאשר היא מלווה בבן זוגה ומעוניינת לרכוש בקבוק בושם לרגל החג. בעקבות המלצתה של הדיילת בסניף, החליפה הלקוחה את הבושם הראשון שבדקה בבושם אחר ופנתה לקופה על מנת לשלם.

 

      קראו עוד בתחום:

 

הדיילת הבחינה כי הבושם הראשון לא חזר למקומו וחשדה כי הלקוחה "החליקה" אותו לתיקה על מנת לקנות "שניים במחיר אחד". קצינת הביטחון במקום ביקשה מהלקוחה לפתוח את תיקה על מנת לבדוק את טענת הדיילת, והטקס נשוא התובענה נערך במרכז הסניף לעיני הלקוחות כולם.


הלקוחה טענה כי מדובר בפגיעה בפרטיותה, הוצאת לשון הרע, רשלנות, הסגת גבול והשפלה בפומבי. לטענתה, נגרמה לה עוגמת נפש קשה מן האירוע ולילות רבים לאחר המקרה התקשתה היא לישון בגין הטראומה.

 

האם קצינת הביטחון פעלה כראוי, והאם סופר פארם אשמה?


קצינת הביטחון טענה בבית המשפט כי פעולותיה במקרה דנן נעשו על פי ההנחיות המקובלות. לדבריה, פנתה היא ללקוחה בנימוס ולא האשימה אותה בגניבה כלל וכלל. לטענת הקב"טית, בן זוגה של הלקוחה החל להרים את קולו ולהשתולל ואף איים עליה.

 

 

חברת סופר פארם משכה את אחריותה מן המקרה וטענה כי כל אימת שתוכח אשמתה של הקב"טית, יש להטיל את תשלום הפיצויים על חברת השמירה אשר תחתיה היא עובדת. לדברי סופר פארם, הקב"טית הפרה את הנהלים שהועברו לחברת השמירה על ידי הרשת ואי לכך יש לגלגל את הרשלנות והאחריות לפתחה.


בית המשפט קבע כי ניתן היה למנוע את הלבנת פניה של הלקוחה במידה והבדיקה הביטחונית הייתה נעשית במקום מוצנע וצדדי. האשמת התובעת ב"גניבה" לעיני כל הינה הוצאת לשון הרע והרשת והקב"טית נושאות באחריות לכך.

 

עם זאת, בית המשפט ציין כי הלקוחה הפריזה בדרישותיה לפיצויי (100 אלף שקלים) ובתגובתה לאחר המקרה. היות ומדובר בעבירה שיסודה ברשלנות בלתי מכוונת, סכום הפיצויים שנפסק עמד על 5,000 שקלים בלבד. כמו כן, בית המשפט קבע כי למרות שסופר פארם אחראית למקרה, חברת השמירה אמורה לשפותה בחלק מן הסכום.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה - 1965

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על כבודו של אדם או איגוד ומונע פרסומים שעלולים לפגוע ולגרום נזק. 

לשון הרע על ציבור - קבוצת אנשים, גוף, ארגון

השאלה המרכזית הצריכה להישאל, כך קובעת הפסיקה, הנה האם היחיד, בהיותו יחיד, נפגע מאותו פרסום שהשמיץ את כל הקבוצה? 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

האם המכתבים ודרך הפצתם מהווים לשון הרע ופגיעה בפרטיות?

עוד קבעה השופטת כי המכתבים אינם שיח ושיג אקדמי על הערכות תלמידים הנהנים ממטרית חופש אקדמי. המכתבים נכתבו בתגובה על מכתבו של פרופ' בורט ופרופסורים אחרים ולא בהעברה רוטינית של הערכות על תלמידים. העמדתם כ"שיג ושיח אקדמי" היא או היתממות או ניסיון הסוואה. מרבית המכתבים עוסקת במנחה פרופ' בורט ורק חלק קטן מהם מתייחס לתובע.  

לשון הרע, כיצד מגיע בית המשפט להכרעה?

השאלה הראשונה אשר ישאל בית המשפט היא, האם המעשים המיוחסים לנתבעים עולים כדי פרסום לשון הרע. הבדיקה תעשה לפי היסודות הנמצאים בסעיפי החוק, שהוא הסעיף המגדיר מעשה של פרסום לשון הרע. לאחר בחינת המקרה לאור החוק והפסיקה ובאם התשובה תהא חיובית יבחן בית המשפט אם עומדת למפרסמים הגנה מן ההגנות המוקנות בפרק ג' לחוק. 

לשון הרע: הגנת אמת בפרסום

נתבעת בגין לשון הרע? מהי הגנת אמת בפרסום? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

לשון הרע: הגנת תום הלב

נתבע יהנה מהגנת סעיף 15 בהתקיים שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא שהנאשם או הנתבע עשה את הפרסום בתום לב. והתנאי השני הוא שהנתבע יוכל להצביע על כך ... 

פיצויים בגין לשון הרע

לאחר שקבע בית המשפט כי הנתבעים פרסמו כנגד התובעת פרסום שיש בו משום לשון הרע, ולא עומדות להם ההגנות שבפרק ג' לחוק, יעבור לדון בשאלת הפיצוי המגיע לתובעת בגין לשון הרע.  

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

האם פרסום פרופילים מזויפים ברשת החברתית "דה מרקר קפה" מהווה הפרה של חוק איסור לשון הרע... 

לשון הרע במהלך דיון משפטי, האם ייתכן?

סעיף 13 לחוק קובע כי לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי פרסום על ידי שופט, חבר של בית דין דתי, בורר, או אדם אחר בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית על פי דין ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.