www.what2do.co.il

עתירה נגד חוק הביטוח הלאומי בנושא של גמלת ניידות

דרגו את המאמר

עתירה נגד חוק הביטוח הלאומי בנושא של גמלת ניידות

כאשר נתונה מציאות קיימת בה תקציב המדינה מוגבל, החלטות המדינה באשר לחלוקת התקציב, יכולות לפעמים להיראות שרירותיות לחלוטין. הטענה שמתעוררת בדרך כלל כנגד ההחלטות על דרך חלוקת התקציב, נוגעות בזכות החוקתית לשוויון. דוגמה לכך ניתן לראות בהחלטתו של בית המשפט העליון, ביושבו כבית הדין הגבוה לצדק.


בשנת 2002 תוקן חוק הביטוח הלאומי. התיקון לחוק קבע כי יוענקו הטבות חדשות לנכים שהגיעו לגיל זקנה, אבל רק כאלו שהגיעו לגיל זקנה החל מיום 1.1.2002. כנגד חוקיותו של תיקון זה הוגשה עתירה לבג"ץ בטענה של פגיעה בעיקרון השוויון והקיום בכבוד. לאחר הגשת העתירה, הוקמה ועדה כדי לבחון את הנושא. המלצותיה של הועדה היו ליצור מדרגות, במקום קביעת תאריך אחד, שמחלק בין הקבוצה שתקבל את ההטבה, לקבוצה שלא תקבל אותה.

 

למרות זאת, הדבר לא סיפק את העותרים. בית המשפט העליון מנתח את עיקרון השוויון שחל על מקרה זה. בית המשפט מגיע למסקנה כי קבוצת הקשישים הנכים הינה קבוצת שוויון אחת. כלומר, אין זה משנה מבחינתו של עיקרון השוויון, מתי הנכה נהפך להיות קשיש ומה שמשנה זה שמהרגע שהוא נחשב לקשיש, הוא חלק מקבוצת הנכים הקשישים.

 

במובן זה, נקבע כי ישנה פגיעה בעיקרון השוויון משום שלא צריך להיות הבדל בין נכה שנהיה קשיש לאחר 1.1.2002, ויקבל את ההטבה, ונכה שנהיה קשיש לפני תאריך זה, ולא יקבל את ההטבה. למרות זאת, הזכות לשוויון היא לא זכות מוחלטת. הזכות לשוויון הינה זכות יחסית אשר ניתן לפגוע בה, בהתאם לכתוב בפסקת ההגבלה של חוק יסוד כבוד האדם וחירותו.


האם התיקון לחוק עומד בפסקת ההגבלה?


כאשר בתי המשפט בוחנים את השאלה, האם חוק מסוים עומד בפסקת ההגבלה או לא, הם עושים זאת על פי מספר שלבים, כפי שהדבר התפתח בהלכה הפסוקה. ראשית, יש לבדוק את תכלית החקיקה. בית המשפט קובע כי התכלית של התיקון לחוק הביטוח הלאומי בדבר קצבת ניידות לנכים קשישים, הינה ראויה.

 

הסעיפים שמדברים על קבוצת הקשישים הנכים שיקבלו את ההטבה, הם סעיפים ראויים לאור זאת שסביר להניח שללא הסעיפים הללו, התיקון לא היה מתקבל כלל בגלל שיקולי תקציב. לא רק זאת, המועד שנקבע כי ממנו יקבלו את קצבת הניידות, הוחלט לאחר משא ומתן בין המדינה ונציגי הנכים. שנית, לאחר בדיקת תכלית החקיקה, יש לבדוק האם התכלית מוגשמת באמצעים ראויים. כלומר, האם ההחלטה עומדת במבחני המידתיות שנקבעו בפסיקה. בית המשפט העליון קובע כי ההחלטה היא מידתית.


האם שיקולי תקציב הם שיקולים רלוונטיים לשם חלוקה לא שוויונית?


בית המשפט קבע כי כאשר המדינה מקצה משאבים לציבור, עליה להקצות אותם בצורה שוויונית. למרות זאת, השיקול התקציבי הינו לגיטימי כאשר מבקשים לגבש מדיניות ציבורית. במידה ורוצים לגבש מדיניות חברתית מטיבה יותר, אזי יש לעיתים צורך לקבוע איזון בין עיקרון השוויון ועיקרון הקצאת המשאבים לשם המדיניות החברתית החדשה.

 

אומנם התיקון לחוק יצר מעין חוסר שוויון בין קבוצת הנכים הקשישים, אבל לא ניתן לומר כי ההחלטה היא שרירותית. היחס הוא שונה משום הצורך לאזן בין מספר שיקולים שונים. כאשר חוקקו את החוק, ביצעו איזון בין השיקול התקציבי הלגיטימי, והשיקול שנוגע לרצון לשפר ולהיטיב עם מצבם של הנכים.


לסיכום, ההחלטה של בג"ץ עוסקת בעניין שנוגע להטבה סוציאלית. בית המשפט העליון יתערב רק לעיתים רחוקות, בהחלטות שהתקבלו בצורה תקינה אבל נוהגות בחוסר שוויון. חוסר השוויון הינו כורך המציאות, במצב בו לא ניתן לספק את צרכיהם של כולם. העתירה נדחתה ללא צו להוצאות. כבוד השופט רובינשטיין מסכם בצורה יפה את תחושתו לאחר דחיית העתירה: "במובן הערכי-מוסרי יש ממש בנושא העתירה, משהכרענו כי נפגעה הזכות החוקתית לשוויון... כל ההסברים המשפטיים מניחים את דעתנו המשפטית, אך נותר טעם בעייתי".
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ביטוח לאומי - תביעות פיצויים נפגעי תאונות עבודה

ביטוח לאומי- תביעות פיצויים לנפגעי תאונות עבודה, מחלת מקצוע או מיקרוטראומה.  

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

זכויות נכים בביטוח לאומי

במאמר זה ננסה לפרסם חלק מההטבות אשר ניתנו לנכי תאונת עבודה. כל ההטבות שסופקו לתובעים הנ"ל, ניתנו בכפוף למבחנים שנקבעו בחוק, בתקנות ובפסיקה הנ"ל. זאת, למרות התכחשות המוסד לביטוח לאומי לזכאויות נכי תאונות עבודה ואי פרסום זכויות אלה.  

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.