www.what2do.co.il

חולה סרטן יקבל טיפול אשר לא נכלל בסל התרופות

דרגו את המאמר

חולה סרטן יקבל טיפול אשר לא נכלל בסל התרופות
שירותי בריאות כללית יממנו טיפול התרופה למרות שאינה בסל התרופות

רופא שיניים מכפר יארכה אשר בגליל, חלה בסרטן ובמוחו התגלה גידול ממאיר. הרופא החל לקבל טיפולים מתוקף חברותו בשירותי בריאות כללית, אך בשלב מסוים החל שלא להגיב לתרופות שקיבל. לאחר שהטיפול הנוכחי לא התקבל, הגיע הרופא לבדיקה בנושא אצל מנהלת המחלקה הנוירואנקולוגית בהדסה עין כרם בירושלים, פרופ’ טלי סיגל, אשר קבעה כי עליו להיות מטופל בתרופה בשם אווסטין.

לדאבונו של הרופא, התרופה איננה כלולה בסל התרופות של שירותי בריאות כללית בעבור סרטן המוח, אך היא קיימת במקרים בהם מתגלה סרטן המעי הגס.

יצוין כי ארגון הבריאות האמריקני, אישר בחודש מאי השנה את התרופה גם לטיפול בסרטן המוח. החלטה זו טרם התקבלה בישראל.

שירותי בריאות כללית מסרבים לממן הטיפול – הרופא ממש חסכונותיו

הרופא פנה לשירותי בריאות כללית, בבקשה שיעזרו לו במימון הטיפול היקר, אך נענה בסירוב ונאלץ לשבור חסכונותיו על מנת לממן התרופה. בתוך כך, פנה הרופא לעמותת "קרן דולב לצדק רפואי" אשר בה עוסקים בהתנדבות עו"ד ומשפטנים הנותנים ייצוג חינם לחולים.

ב"כ מטעם העמותה, הגישו בקשה לוועדת החריגים של שירותי הבריאות "כללית", על מנת שידונו בעניינו של הרופא. לפנייתם צירפו עו"ד תצהירים על מצבו הבריאותי של הרופא, כפי שעולה מהטיפולים הפרטיים אשר עבר, ומימן מכיסו.

וועדת החריגים דחתה את הפנייה משום שטענה כי אין היא מורשית להסתמך על תוצאותיו של טיפול פרטי כזה או אחר. הוועדה עוד הוסיפה כי עלות הטיפול לחולה במצבו של הרופא נשוא הפנייה, מוערכת בכ-10 מיליון ₪ אשר יהוו מעמסה בלתי אפשרית על קופת החברה.

פגמים בהתנהלות וועדת החריגים

עו"ד המתנדבים, מטעם עמותת "קרן דולב לצדק רפואי" הגישו בשמו של הרופא, תביעה בעניינו לבית הדין לעבודה. בכתב התביעה נטען כי אין זה ראוי להעניש את הרופא בגין הטיפולים הפרטיים שעבר, בהתחשב כי נענה בסירוב לקבל טיפול זה משירותי הבריאות. האם היה צריך החולה להפקיר את בריאותו עד להחלטות בעניינו, תהו עורכי הדין.

זאת ועוד, עו"ד טענו כי שירותי הבריאות לא השכילו להמציא פירוט מדויק של הנטל הכלכלי, אשר לטענתם ייפול על כתפיהם באם יסכימו לממן הטיפול. לטענותיהם לא צורף כל תצהיר או תחשיב של ממש ולסיכום, מדובר בהחלטה שרירותית גרידא, אשר אין בה בכדי למנוע הטיפול מהרופא.

שופטת בית הדין לעבודה, קיבלה את תביעתו של הרופא ופסקה כי פגמים רבים ומהותיים התגלו בבדיקת התנהלות וועדת החריגים אשר מביאים לפסילת החלטתה. התעלמות חברי הוועדה מיעילות הטיפול, ואי הצדקת הנטל הכלכלי על ידי תצהיר או תחשיב, שומטים את הקרקע מתחת לטענותיהם.

לסיכום,

בית הדין קבע כי על הוועדה לדון בעניינו של הרופא ביתר שאת, ועל שירותי הבריאות להשיב לו את כספי הטיפול הפרטי, ולהמשיך ולממן טיפוליו עד אשר תיפול החלטה עניינית לגביו.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ביטוח לאומי - תביעות פיצויים נפגעי תאונות עבודה

ביטוח לאומי- תביעות פיצויים לנפגעי תאונות עבודה, מחלת מקצוע או מיקרוטראומה.  

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

זכויות נכים בביטוח לאומי

במאמר זה ננסה לפרסם חלק מההטבות אשר ניתנו לנכי תאונת עבודה. כל ההטבות שסופקו לתובעים הנ"ל, ניתנו בכפוף למבחנים שנקבעו בחוק, בתקנות ובפסיקה הנ"ל. זאת, למרות התכחשות המוסד לביטוח לאומי לזכאויות נכי תאונות עבודה ואי פרסום זכויות אלה.  

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.