www.what2do.co.il

דחיית הכרה בבעל מסעדה כנפגע עבודה בגין צרידות

דרגו את המאמר

דחיית הכרה בבעל מסעדה כנפגע עבודה בגין צרידות

בעל מסעדה סבל מצרידות – האם מדובר בתאונת עבודה?


צרידות הינה תופעה רפואית אשר נגרמת כתוצאה מגירוי כרוני של מיתרי הקול. צרידות גורמת לקולו של הצרוד להישמע מחוספס, בעל טונים נמוכים ורועד. בין הגורמים אשר יכולים ליצור צרידות ניתן למנות שימוש מאומץ בקול כתוצאה מלחץ נפשי, צריכת סיגריות מרובה, מחלות, אלרגיות, דלקות גרון ועוד.

 

ישנם מקצועות מסוימים בהם צרידות יכולה לגרום לפגיעה של ממש בכושר ההשתכרות של העובד. עם זאת, צרידות איננה נחשבת כמחלת מקצוע בחוק הביטוח הלאומי. עובד אשר מעוניין לקבל תגמולים מהמוסד לביטוח לאומי בגין צרידות צריך להוכיח את הקשר הסיבתי בין הצרידות לעבודה על בסיס תורת המיקרו טראומה.

 


מדובר בהוכחה מורכבת, הן מבחינה רפואית והן מבחינה משפטית. דוגמא לכך ניתן לראות בפסק דין אשר ניתן לאחרונה בבית הדין הארצי לעבודה. מדובר בערעור של בעל מסעדה על החלטתו של בית הדין האזורי שלא להכיר בצרידות ממנה הוא סובל כפגיעה בעבודה.

 

דוגמא לפסק דין


המערער הינו בעל פיצרייה ומסעדה מזה 21 שנה. לטענתו, עבודתו במסעדה בשבע השנים האחרונות התאפיינה בהיקף של 16 שעות ביום, שבעה ימים בשבוע. במהלך העבודה, טען המערער, נדרשתי לעבוד במטבח תוך כדי הרמת קול, לנהל שיחות טלפון רבות, להרים קולי בדיבור עם לקוחות ומלצרים ועוד. כמו כן, המערער הוסיף כי פעמיים בשבוע הוא נהג לשיר עם זמר אשר הגיע למסעדה להופעות.

 

      קראו עוד בתחום זה:


המערער הציג בפני בית המשפט מסמך רפואי בנוגע לכך שפציעתו החוזרת במיתרי הקול הייתה על רקע דיבור רב במסעדה. עם זאת, כשהגיע הרופא לתת עדותו בבית המשפט, הוא הסביר כי מקורו של הדימום במיתרי הקול אשר אובחן אצל המערער הינו בצעקה, שיעול חזק או עיטוש.

 

למעשה, לרופא כלל לא היה ברור מה משמעות המונח "מיקרוטראומה". יתרה מכך, הרופא העיד מפורשות כי כל מה שהמערער/החולה אמר לו, הינו כי השתעל או צעק ואז הופיעה צרידות פתאומית.


בית הדין הארצי לעבודה קבע כי יש לדחות את הערעור. בפסק הדין נכתב כי המערער לא הוכיח את היקף הצטרפותו לשירת הזמר ואת משך הזמן במהלך עבודתו בו הוא נאלץ לעשות שימוש חריג בקולו.

 

השופטת עפרה ורבנר קבעה כי הוכחה של פגיעה במיתרי הקול תתקבל בבית הדין לעבודה לאחר הצגת תשתית עובדתית של פעולות חוזרות ונשנות. תשתית זו צריכה אפוא לבסס שימוש חריג בקול והפעלה בלתי סתירה של מיתרי הקול. עדותו הכללית של המערער בדרך אופי עבודתו לא הרימה את הנטל הדרוש.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת עבודה?

מהי תאונת עבודה וכיצד ניתן לתבוע פיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

עצות לנפגעי תאונות עבודה

עצות לנפגעים לאחר תאונת עבודה...מאמרים, פסקי דין ומידע משפטי נוסף. 

תאונות עבודה נוספות

נפגעתי במהלך השתלמות...האם תאונת עבודה? דוגמאות נוספות, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.