www.what2do.co.il

הפסדים כספיים בשוק ההון ותביעה כנגד בית השקעות בגין רשלנות מקצועית

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 1.0 מתוך 5

הפסדים כספיים בשוק ההון ותביעה כנגד בית השקעות בגין רשלנות מקצועית

תביעה נגד בית השקעות בין הפסדים כספיים


האם בית השקעות יכול להיות אחראי מבחינה נזיקית להפסדים כספיים של לקוח? על פי השופטת דניה קרת-מאיר, התשובה לכך יכולה להיות חיובית. מדובר בהחלטה שהתקבלה במסגרת דחיית ערעור שהוגש על ידי בית השקעות גדול. ערעורו של בית ההשקעות נגע להחלטה קודמת של וועדת המשמעת ברשות לניירות ערך (אשר הוחלפה בינתיים בוועדת האכיפה המנהלית).


עובדות המקרה היו כדלקמן. לקוח הגיש לוועדת המשמעת תלונה בגין רשלנות מקצועית של בית השקעות בעקבות הפסדים של למעלה ממיליון דולרים. מדובר ברופא אשר פנה לבית ההשקעות על מנת לקבל ייעוץ באשר להשקעת סכום של כ-2.5 מיליון דולרים שהוחזקו על ידו בחו"ל. הרופא התנה לבית ההשקעות את התנאי הבא - ההשקעה צריכה להיות בהפקדה בחו"ל ובאפיק "סולידי". כמו כן, הרופא ביקש כי השקעת הכספים תהיה נזילה.

 

      קראו עוד בתחום:


בית ההשקעות העמיד לרשות הרופא שלוש אפשרויות מבחינת אפיקי השקעה. שניים מן האפיקים הנ"ל היו מוצרים בפיקוחה של הרשות לניירות ערך. האופציה השלישית לא הייתה כפופה בזמנו לחוק הייעוץ. האופציה השלישית נחשבה ללהיט בקרב בתי ההשקעות, וזאת בשל היותה מוצר מתוחכם שיצר והניב למשקיעים רווחי עתק.

 

עם זאת, במוצר הנ"ל היה טמון גם סיכון. ואכן, אשר הרופא יגור קרה. הסיכון התממש והלקוח הפסיד סך של למעלה ממיליון דולרים. הרופא טען כי הוא החליט ביחד עם בית ההשקעות ללכת על האפיק השלישי, וזאת תוך כדי שהוא משקיע את כל כספו ונוטל הלוואה גדולה. לדבריו, בסופו של היום, וחרף בקשתו כי האפיק יהיה "סולידי ונזיל", הוא הפסיד סכומים משמעותיים. אי לכך, הוגשה על ידו תלונה כנגד בית ההשקעות.


מדוע בית המשפט קיבל החלטתו?


בית המשפט פסק את פסיקתו על בסיס שני מסרים נורמטיביים עיקריים. בית המשפט דחה את טענת בית ההשקעות לכך שהיות והלקוח בחר בסופו של היום באפיק השקעתי שלא היה כפוף לחוק הייעוץ, לא היה מקום להחיל עליו את הוראותיו של החוק. נקבע כי השירות אשר ניתן ללקוח הינו מקשה אחת ואין לפרקו לגורמים.

 

דהיינו, כאשר הלקוח קיבל מספר הצעות שחלקן היו כלולות תחת חוק הייעוץ וחלקן לא, מבלי שנערך עם האחרון גילוי נאות, הרי שהיה מקום לראות את כל הייעוץ של בית ההשקעות כולו כפוף להוראות החוק. בית המשפט מצא בכך "פרשנות ראויה ויישום נכון של תכלית המונח ייעוץ השקעות".


בית המשפט קבע כי התכלית המקופלת מאחורי חוק הייעוץ מעניקה למונח "ייעוץ השקעות" פרשנות רחבה. כפי שנקבע בעבר בבג"צ 1715/97 לשכת מנהלי ההשקעות בישראל ואח' נ' שר האוצר ואח', מטרתו של חוק הייעוץ הינה להבטיח מתן שירותי ייעוץ השקעות על ידי גורמים בעלי רמה מקצועית נאותה. זאת על מנת להגן על ציבור המשקיעים אשר בוחרים להשתתף בשוק ההון. החקיקה נועדה גם להגן - בין השאר - על ציבור של משקיעים "לא מתוחכמים" אשר ברור כי הם שמים את מלוא מבטחם בייעוץ שניתן להם על ידי יועצי ההשקעות. למעלה מכך, אין ספק כי במידה וההשקעות לא תקבלנה את ההגנה הראויה, משקיעים שאינם מבינים בתחום לא ייכנסו לשוק ההון, ובכך ייפגע האינטרס הציבורי בחיזוק אפיק פיננסי זה. 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מהי רשלנות מקצועית של עורך דין?

כישלון של עורך דין במסגרת ניהול הליך משפטי, אם בגין אי הצגת טיעונים ראויים או אם משום ניתוח שגוי של המקרה, עלול להקים כנגדו עילה לתביעה בגין רשלנות מקצועית... 

רשלנות מקצועית של עורכת דין בעסקת קומבינציה תידון בפני בורר

האם תביעה בגין רשלנות מקצועית של עורכת דין בעסקת מקרקעין, תידון בבית המשפט או בפני בורר? 

האם רשלנות מקצועית של עו"ד היא עבירה אתית?

האם רשלנות מקצועית של עורך דין עלולה להיות גם עבירה אתית? 

רשלנות מקצועית של אדריכל או מהנדס, אימתי?

מהי אחריותו המקצועית של מהנדס או אדריכל? האם ניתן לתבוע איש מקצוע בגין רשלנות מקצועית? 

מהי רשלנות מקצועית של עובדת סוציאלית?

מהי רשלנות מקצועית של עובדת סוציאלית? האם ניתן לתבוע את פקידת הסעד באופן ישיר? 

עריכת חוזה רשלנית - רשלנות מקצועית של עורך דין

עורך דין ערך חוזה באופן רשלני. האם רשלנות מקצועית ותשלום פיצויים ללקוח הנפגע? 

תביעה נגד עד מומחה אשר מונה מטעם בית המשפט, האמנם?

בית המשפט כי אין לתבוע עדים בנזיקין. בפסק דין זה נכתב כי אין שום הוראה בחוק אשר מאפשרת לתבוע בנזיקין עד בגין עדותו... 

האם פיצויים בעקבות רשלנות לכאורה בחקירה משטרתית?

האם אדם אשר נעצר בחשד לביצוע עבירה, וזוכה לאחר מכן בגין התפתחות מפתיעה בחקירה, זכאי לפיצויים ממשטרת ישראל? 

האם חברת ביטוח אשר שכרה עורך דין רשלן תפצה בגין רשלנות מקצועית?

חברת הביטוח שכרה עבור המבוטח עורך דין רשלן אשר הסב למבוטח נזקים. האם ניתן לתבוע את חברת הביטוח בגין רשלנות מקצועית? 

הפרת חוזה - האם אפשר להגיש תביעה כנגד עורך הדין?

האם ניתן להגיש תביעה ישירה כנגד עורך דין אשר גרם לצד השני (אותו הוא מייצג) להפר חוזה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.