www.what2do.co.il

תגמולים אשר שולמו בטעות יבוטלו לאחר 24 שנים

דרגו את המאמר

תגמולים אשר שולמו בטעות יבוטלו לאחר 24 שנים

ביטול תגמולים שמשרד הביטחון שילם בשל טעות במשך 24 שנים


בשנת 1962 נשא ס' את המערערת לאישה ונולדו להם במרוצת השנים שבעה ילדים. 15 שנים לאחר מכן, התגרשו בני הזוג וס' התחתן עם אישה חדשה ממנה נולדו לו שני ילדים נוספים. המנוח עבד כאזרח בחברת מע"צ ובפברואר 1984, במהלך מלחמת "שלום הגליל", נהרג מאש מחבלים.

 

      קראו עוד בתחום:

 

מאחר ונסיבות מותו של המנוח לא באו בגדרו של חוק משפחות חיילים שנספו במערכה (תגמולים ושיקום), התש"י-1950, הובא עניינה של המשפחה לוועדה לפנים משורת הדין. בהתאם להוראה של שר הביטחון דאז, משרד הביטחון הכיר בתביעות המשפחות.


עובדת סוציאלית הגיעה לביתה של המערערת במרץ 1984, והחל ממאי היא הוכרה כאלמנת צה"ל וילדיה כיתומי צה"ל. מאז פברואר 1984 שלח קצין התגמולים למערערת תגמולים חודשיים.

 

בקשת הלוואה חושפת את הטעות

 

באוקטובר 2007, פנתה המערערת למשרד הביטחון וביקשה סיוע למצוקותיה הכלכליות בדמות הלוואה לכיסוי חובות. בקשתה נדחתה לאחר שנערך דיון בעניינה בועדת ההלוואות. בדיעבד, התברר למערערת שבמסגרת הדיון בפנייתה, נעשה בירור גם אודות זכאותה לתגמולים. במרץ 2008 שלח קצין התגמולים מכתב למערערת ובו ציין כי בדיקה אשר נערכה על ידו העלתה כי האחרונה קיבלה במשך שנים הטבות ותגמולים אשר היא אינה זכאית להם. במכתב זה הודיע קצין התגמולים למערערת כי התגמולים המשולמים לה יופסקו לאלתר. על החלטה זו של קצין התגמולים הגישה המערערת ערעור זה.


קצין התגמולים טען כי יש לדחות את הערעור וזאת משום שהמערערת כלל לא הייתה אלמנתו של המנוח בעת נפילתו. אי לכך, קצין התגמולים ציין כי לא קמה לאחרונה מעולם הזכות לקבל הטבות לפי חוק המשפחות. זאת ועוד, קצין התגמולים טען כי שר הביטחון איננו יכול להכיר במי שהחוק כלל אינו מגדיר בן משפחה. אי לכך, נטען כי הזכויות, אשר אושרו לפנים משורת הדין, שייכות לקטינים בלבד.

 

היות וילדיה הקטינים הגיעו כבר בשנת 2008 לגיל 21, קצין התגמולים טען כי המערערת אינה זכאית עוד לתגמולים. למעשה, לטענתו, "אין מקום להנציח טעות אשר נעשתה ע"י הרשות בהיסח הדעת שכן ההשלכות של הנצחת הטעות הינן מרחיקות לכת. מדובר בתשלומים ממשאבים מוגבלים הנתונים בידי הרשות ואשר בחלוקתם אחראית הרשות כלפי הציבור של משפחות החללים כולם ועליה לאזן בין עניינו של הפרט לעניינו של כלל ציבור שארי החללים".

 

בית המשפט: "אין להנציח את הטעות"


בית המשפט קבע כי דין הערעור להידחות. בפסק הדין צוין כי אין מחלוקת שהמנוח היה נשוי במותו לאישה אחרת, אשר הינה אלמנתו לפי החוק. המערערת אכן לא הייתה, והיא אינה, זכאית לפי החוק, לתגמולים בשל פטירת גרושה המנוח. החוק קובע כי החלטתה של רשות מנהלית לעולם איננה החלטה סופית. סעיף 15 לחוק הפרשנות קובע במפורש כי לרשות המנהלית ישנה סמכות לתקן, לשנות, להתלות, או לבטל החלטות.

 

במקרים בהם עסקינן בהחלטה שמקורה בטעות, החוק קובע כי הרשות הציבורית יכולה לחזור בה מההחלטה המוטעית ולקבל החלטה אחרת תחתיה. בית המשפט קבע כי זה הדין גם לגבי מקרה זה.

 

"גם חלוף הזמן כשלעצמו, ואף כי עסקינן ב–24, איננו יכול להצדיק המשך תשלומים המגיעים למערערת שלא כדין", נכתב בפסק הדין, "לא זו אף זו, אמור מעתה שלא רק שקצין התגמולים היה רשאי לתקן את טעותו, אלא היה חייב לעשות כן, בתורת רשות ציבורית המחויב לפעול על פי כללים המותווים בדין בחלוקת משאבי המדינה".

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.