www.what2do.co.il

תביעה ייצוגית בעקבות סיווגי טנדרים ומיניוואנים בפוליסות ביטוח רכב

דרגו את המאמר

תביעה ייצוגית בעקבות סיווגי טנדרים ומיניוואנים בפוליסות ביטוח רכב

תביעה ייצוגית כנגד חברות ביטוח בגין סיווג טנדרים ומיניוואנים כרכבים מסחריים


ארבעה בעלי מיניוואנים ומוכניות פנאי הגישו לבית המשפט המחוזי בקשה לאישור תביעה ייצוגית כנגד שבע חברות ביטוח. מדובר בתביעה על סך של כחצי מיליארד שקלים בגין סיווג שגוי של הרכבים בפוליסות הביטוח. המבקשים טוענים כי חברות הביטוח גובות מדי שנה, מעשרות אלפי בעלי רכבים במדינה, פרמיות "מופרזות". זאת תוך כדי סיווגם של הרכבים ככלי רכב מסחריים (חרף היותם כלי רכב פרטיים). המבקשים מוסיפים כי רישיונות הרכבים מגדירים אף הם את המכוניות ככלי רכב פרטיים.

 

      קראו עוד בתחום:


הבקשה עוסקת בתביעה ייצוגית כנגד חברות הביטוח "אליהו", "הראל", "ביטוח ישיר", "מנורה", "AIG", "הפניקס" ו"איילון". המבקשים טוענים כי חברות הביטוח צריכות להשיב באופן רטרואקטיבי את הפרמיות העודפות ששולמו לידם על ידי בעלי הרכבים מאז שנת 2007.


המבקשים מציינים כי כלי הרכב המדוברים הוגדרו לפני שנה זו, על ידי משרד התחבורה, ככלי רכב מסחריים. ואכן, כך היה גם הרישום לגביהם ברישיון הרכב. עם זאת, נטען כי בעקבות אימוץ התקנה האירופאית, לאחר מועד זה שונתה ההגדרה של הרכבים וכעת הם רשומים ככלי רכב פרטיים.

 

חרף כך, נטען, חברות הביטוח לא מצאו לנכון לעדכן את הפוליסות כנדרש. המבקשים טוענים כי המשיבות המשיכו לגבות פרמיה "גבוהה ומופרזת" מבעלי הרכבים, וזאת תוך "סיווג שגוי" של המכוניות ככלי רכב מסחריים (אשר הפרמיה בגינם גבוהה באופן משמעותי). יודגש כי כלי רכב מסוג זה, אשר עלו לאחר שנת 2008 על הכביש, כרוכים בתשלום פרמיה "רגילה". זאת בעוד בעלי כלי רכב "וותיקים" ממשיכים לשאת בפרמיה הגבוהה.


התקנה האירופאית ושינויי הביטוח


בכתב התביעה, המבקשים מצוטטים כתבות בעיתונות אשר התפרסמו באתרי האינטרנט השונים ואשר גררו גל תגובות רחב היקף של גולשים שהביעו תרעומת על הסוגיה. חשוב להדגיש כי הפערים בין הפרמיות עומד על מאות שקלים לרכב בשנה. יש המעריכים כי הפער יכול להגיע עד כדי הבדל של 72% (!). המבקשים מעריכים שמדובר בתביעה ייצוגית אשר עוסקת בכ-550 מיליון שקלים ששולמו לחברות הביטוח ביתר.


רק לאחרונה, המפקח על הביטוח קבע כי רכבים מסחריים וטנדרים מעל משקל 3.5 טון יוגדרו כמשאיות וכתוצאה מכך הביטוח בגינם יתייקר באופן מיידי. מדובר בהחלטה אשר התקבלה על ידי המפקח באוקטובר השנה (2012). שמאיי רכב אשר התבקשו להתייחס להחלטה זו בכלי התקשורת העריכו כי מדינת ישראל נקטה במהלך זה ב"צעד לא הוגן" כלפי בעלי רכבים אשר רכשו את מכוניותיהם על בסיס מידע ביטוחי מסוים, וכעת הם ייאלצו לשלם ביטוח יקר באופן משמעותי. גם החלטתו הנ"ל של המפקח על הביטוח התבססה על החלתה של התקנה האירופאית הקובעת שרכבים מעל 3.5 טון יחויבו בביטוח כמשאיות.


כעת, הבקשה לתביעה הייצוגית הונחה לפתחו של בית המשפט המחוזי, ומעניין יהיה לראות כיצד בית המשפט יתייחס לסוגיה. האם יש להתיר את השבת הפרמיות באופן רטרואקטיבי והאם חברות הביטוח חרגו מסמכותן כאשר הן המשיכו לחייב את בעלי הרכבים בתעריף הגבוה, אם לאו.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה

מהו ביטוח אובדן כושר עבודה? מהו למעשה אובדן כושר עבודה? האם אובדן היכולת לעבוד במקצוע אחד הינה אובדן כושר עבודה?  

היעדר גילוי בחברת הביטוח וטענה בדבר מצב רפואי קודם

מהי טענת העדר גילוי בתביעת ביטוח? מהו חיתום מחדש? האם חברת הביטוח יכולה להתחמק מתשלום התגמולים לפי הפוליסה? 

ביטוח חיים בהלוואת משכנתא

על מנת לקבל משכנתא לרכישת דירה, הבנקים מחייבים את הלווים לרכוש גם ביטוח חיים להבטחת החזר המשכנתא. פוליסה זו בעצם מבטחת כנגד מקרה מוות של אחד מהלווים 

אי מסירת פוליסת ביטוח

אי העברת הפוליסה למבוטח יגרור מניעה מחברת הביטוח להסתמך על חריגים וסייגים הקיימים בפוליסה... 

תביעה לתגמולי ביטוח- מצב רפואי קודם

תביעה לתגמולי ביטוח אי תשלום ביטוח בשל מצב רפואי קודם- האומנם? 

מהו ביטוח אחריות מקצועית?

ביטוח אחריות מקצועית מגן על בעלי מקצוע חופשיים (כמו: עו"ד, רואי חשבון, מהנדסים, אדריכלים, מתווכים, מנהלי תיקי השקעות, חברות חיתום וחברות לניהול קרנות נאמנות .... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.