www.what2do.co.il

זכות המוסד לביטוח לאומי לשיפוי מחברות הביטוח לאחר תאונת דרכים

דרגו את המאמר

זכות המוסד לביטוח לאומי לשיפוי מחברות הביטוח לאחר תאונת דרכים

זכותו של המוסד לביטוח לאומי לשיפוי מחברות הביטוח


סעיף 328 לחוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], התשנ"ה-1995 קובע כי במקרים בהם הביטוח הלאומי חייב לשלם לנפגע גמלה, ובמקביל קמה חבות של צד ג' לשלם תגמולים בגין אותה הגמלה, מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים או פקודת הנזיקין, קמה למל"ל הזכות לשיפוי מאותו צד ג' בעבור הגמלאות אשר שולמו וישולמו על ידו לנפגע.

 

בשנת 1979 נחתמו מספר הסכמים בין המוסד לביטוח לאומי לבין חברות הביטוח, אשר מטרתם הייתה להסדיר באופן מוסכם את קביעת החוק. במסגרת הסכמים אלו נקבע כי חברת הביטוח תשפה את המל"ל כאשר מתקיימים שני תנאים מצטברים.

 

ראשית, המל"ל משלם את הגמלה לפי הוראות חוק הביטוח הלאומי, לנפגע בתאונת דרכים. שנית, חברת הביטוח אחראית לשלם לנפגע, על פי הוראות הדין, וזאת מכוח היותה המבטחת של השימוש בכל הרכב שהיה מעורב בתאונת הדרכים. דרישה זו יוצרת אפוא קשר סיבתי בין קרות התאונה לבין תשלום הגמלה, אשר בהתקיימו זכאי הביטוח הלאומי לשיפוי.
 

כמו כן, נקבע בהסכם כי כאשר התנאים האמורים מתקיימים, חברת הביטוח תשלם פיצויים למל"ל באופן הבא – כאשר הנפגע איננו הנהג בשיעור של 80%, וכאשר הנפגע הוא הנהג בשיעור של 55% בלבד. במישור היחסים אשר בין הנפגע למזיק וחברת הביטוח הבאה בעליו, הניכוי ייעשה לפי מלוא סכום הגמלאות אשר משולמות בגין התאונה, ובהתאם לקשר הסיבתי אשר נקבע בבית המשפט הדן בתביעת הנפגע (בהסתמך על מומחים הממונים מטעמו).
 

תוקפן של קביעות רפואיות במל"ל

 

ההסכם בין הביטוח הלאומי לחברות הביטוח משקף אפוא בחירה מוסכמת של הצדדים להסדיר את חבותם בדרך של קח ותן. אכן, ההסדר החוזי הנ"ל נועד להסדיר מראש את מה שאחרת היה צורך לברר בהליך משפטי פרטני – בכל מקרה ומקרה. מדובר אפוא במכניזם אשר מביא לידי ביטוי רצון משותף של הצדדים המבקשים לוותר על בדיקות פרטניות של המקרים.

 

עם זאת, יש לציין כי ההסכמים בין חברות הביטוח למל"ל לא נועדו להפוך את החברות הפרטיות למוסד לביטוח לאומי. דהיינו, מטרתם איננה להביא לכך שחברות ביטוח תשלמנה גמלאות בגין רכיבי נכות אשר אינם קשורים לתאונה – דוגמת מחלת או נכות מוקדמת מלידה.

 

      קראו עוד בתחום:


הלכה פסוקה היא כי המל"ל רשאי להגיש תביעה כנגד חברות הביטוח לשיפוי בגין כספים המשולמים על ידו מכוח קביעת מומחים בוועדותיו. דהיינו, חברות הביטוח מנועות מלהטיל דופי בקביעות אלו והביטוח הלאומי איננו צריך להוכיח את צדקתו בפניהן.


קושי נוצר בעניין זה במקום בו משתלמת לאדם נכות כללית בגין אובדן כושר השתכרות. מדובר בגמלה אשר איננה תלויה בתאונה כלשהי ועל כן מוטל על המל"ל להוכיח קשר סיבתי בין הנכות שנגרמה בתאונה לבין תשלום הגמלה. הוכחת הקשר הסיבתי יכולה אף היא להימצא בחוות דעתם של רופאי הביטוח הלאומי ובמצב זה היא תהנה ממעמד סופי ומחייב לצורך ההסכם מול חברות הביטוח.

 

עם זאת, ייתכנו מקרים חריגים אשר יצדיקו סטייה מכלל זה. הלכה פסוקה היא כי מצופה מרופאי המל"ל לעמוד בתנאים מינימאליים של תאימות והגינות לנתוני המקרה. בית המשפט רשאי לבחון אפוא מקרים בהם חברות הביטוח טוענות כי נדרש מהם תשלום שאינו קשור לפגיעה.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ביטוח לאומי - תביעות פיצויים נפגעי תאונות עבודה

ביטוח לאומי- תביעות פיצויים לנפגעי תאונות עבודה, מחלת מקצוע או מיקרוטראומה.  

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

זכויות נכים בביטוח לאומי

במאמר זה ננסה לפרסם חלק מההטבות אשר ניתנו לנכי תאונת עבודה. כל ההטבות שסופקו לתובעים הנ"ל, ניתנו בכפוף למבחנים שנקבעו בחוק, בתקנות ובפסיקה הנ"ל. זאת, למרות התכחשות המוסד לביטוח לאומי לזכאויות נכי תאונות עבודה ואי פרסום זכויות אלה.  

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.