www.what2do.co.il

זיהוי חתימה על פוליסת ביטוח חיים למשכנתא באמצעות חוות דעת גרפולוג

דרגו את המאמר

זיהוי חתימה על פוליסת ביטוח חיים למשכנתא באמצעות חוות דעת גרפולוג

משקלה של חוות דעת מטעם גרפולוג בפענוח זהות חתימה על פוליסת ביטוח חיים

 

פעמים רבות, בתי המשפט זקוקים ל"סיוע" מבעלי מקצוע על מנת לבור את מוץ מן התבן ולהכריע בסוגיות אשר אינן נמצאות בתוך ה"שדה המשפטי". על פי רוב, מומחים אלה הינם מומחים השופכים אור על סוגיות בריאותיות שונות. עם זאת, בתי המשפט מקבלים ייעוץ וחוות דעת מקצועיות גם ממומחים נוספים בשלל תחומים. דוגמא לכך היא ענף הגרפולוגיה.
 

זימון גרפולוג למתן חוות דעת מקצועית נעשה כאשר קיימת מחלוקת באשר לזיהוי כתב ו/או חתימה על מסמכים העומדים בליבו של הליך משפטי. בית המשפט העליון הכיר לא אחת בחשיבות חוות הדעת הללו. לדוגמא, הנשיא שמגר התייחס לכך בפסיקתו בע"א 5293/90 בנק הפועלים נ' שאול רחמים.

 

      קראו עוד בתחום:


שמגר כותב בפסק הדין הנ"ל כי מקצוע הגרפולוגיה התפתח במרוצת השנים והוא נחשב היום כענף המעניק חוות דעת בדרגת מידע שימושי בהחלט. כמו כן, נקבע כי לעיתים קרובות רצוי ואף חיוני לעשות שימוש משפטי בחוות דעת של גרפולוג, וזאת על מנת להביא לביסוס אמיתותה של טענה כזו או אחרת.

 

השופט תיאודור אור הצטרף לדברים בע"א 1986/92 מדינת ישראל נ' פואד אסעד קנג' אבו סאלח בציינו כי היות ובית המשפט איננו מחזיק באמתחתו במומחיות לכתבי יד, והיות ואין לשופט את הכישורים לבצע אבחנות דקות באשר לזהות חתימת פלוני, אין מנוס מלהיוועץ עם גרפולוג. להלן דוגמא למקרה כאמור.

 

הבעל נפטר 12 שנים לאחר נטילת המשכנתא

 

בני זוג חתמו, במסגרת תהליך לרכישת משכנתא, על פוליסת ביטוח חיים בבנק הבינלאומי. כידוע, פוליסת ביטוח חיים למשכנתא הינה עניין נפוץ ביותר ומטרתה לבטח את הלווים מפני אי פירעון המשכנתא בעת פטירת אחד מהם בטרם עת. כעבור כ-12 שנים בלבד, הבעל הלך לבית עולמו. בתום ימי האבל, קרובי משפחתה של האלמנה פנו לבנק הבינלאומי וביקשו להפעיל את ביטוח החיים לשם פירעון המשכנתא וסילוק ההלוואה.

 

פקידת הבנק סירבה לפעול כאמור וזאת תוך שהיא מציגה בפני בני המשפחה מסמך חתום ובו נרשם "הלוואה ללא ביטוח חיים". דהיינו, הבנק טען למעשה כי בעת רכישת המשכנתא, ובניגוד לטענות האלמנה בת ה-60 ובני משפחתה, לא נרכש ביטוח חיים.

 

טענות לזיוף חתימה

 

האלמנה הביטה במסמך וטענה כי לא מדובר בחתימתה שלה. החתימה הופיעה לצד חתימת הבעל המנוח וחתימת פקידת הבנק אשר אישרה כי הטופס נחתם בפניה. האלמנה ההמומה הבינה באחת כי לא רק שהוא נותרה ללא בעלה האהוב, אלא שכעת עליה להשיב חוב של כ-700,000 שקלים. כעת, החלה בין הצדדים מלחמת גרסאות בנוגע לחתימה על המסמך המדובר.

 

האלמנה הגישה לבית המשפט השלום בתל אביב בקשה לפסק דין הצהרתי לכך שלא מדובר בחתימתה. לדבריה, היה על בית המשפט לקבוע במפורש כי אין עסקינן בחתימתה וכי מעולם היא לא הייתה לוקחת הלוואת משכנתא ללא ביטוח חיים. מנגד, נציגי הבנק החזיקו את המסמך המדובר בידם כמוצאי שלל רב.

 

מלחמת הגרסאות בין הצדדים הוגדרה על ידי השופט, רחמים כהן, כ"מלחמה אשר קשה למצוא לה פיתרון במסגרת הכלים המשפטיים הקונבנציונאליים". אי לכך, בית המשפט החליט למנות גרפולוג מטעמו אשר ימסור חוות דעת מקצועית אודות החתימה. דהיינו, הגרפולוג התבקש לבחון האם חתימתה של האישה זויפה, כפי שנטען בכתב התביעה, או שמא מדובר בחתימה מקורית שאין בלתה.

 

חוות הדעת המקצועית "הצילה" את האלמנה מהחוב העצום. בחוות הדעת נקבע באופן מפורש, תוך השוואת החתימה במסמך הנ"ל לחתימותיה האחרות של האישה במרוצת השנים, כי מדובר בחתימה מזויפת. למעשה, לאחר קבלת חוות הדעת המקצועית, נסללה אפוא הדרך לקבלת התביעה. כעת, הבנק הסכים לוותר לאלמנה על סך של כ-90% מהחוב והסכום נותר על 70,000 שקלים בלבד.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה

מהו ביטוח אובדן כושר עבודה? מהו למעשה אובדן כושר עבודה? האם אובדן היכולת לעבוד במקצוע אחד הינה אובדן כושר עבודה?  

היעדר גילוי בחברת הביטוח וטענה בדבר מצב רפואי קודם

מהי טענת העדר גילוי בתביעת ביטוח? מהו חיתום מחדש? האם חברת הביטוח יכולה להתחמק מתשלום התגמולים לפי הפוליסה? 

ביטוח חיים בהלוואת משכנתא

על מנת לקבל משכנתא לרכישת דירה, הבנקים מחייבים את הלווים לרכוש גם ביטוח חיים להבטחת החזר המשכנתא. פוליסה זו בעצם מבטחת כנגד מקרה מוות של אחד מהלווים 

אי מסירת פוליסת ביטוח

אי העברת הפוליסה למבוטח יגרור מניעה מחברת הביטוח להסתמך על חריגים וסייגים הקיימים בפוליסה... 

תביעה לתגמולי ביטוח- מצב רפואי קודם

תביעה לתגמולי ביטוח אי תשלום ביטוח בשל מצב רפואי קודם- האומנם? 

מהו ביטוח אחריות מקצועית?

ביטוח אחריות מקצועית מגן על בעלי מקצוע חופשיים (כמו: עו"ד, רואי חשבון, מהנדסים, אדריכלים, מתווכים, מנהלי תיקי השקעות, חברות חיתום וחברות לניהול קרנות נאמנות .... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.