www.what2do.co.il

עורך דין אשר לא דאג לבטוחות בעסקת מקרקעין ישלם פיצויים בגין רשלנות

דרגו את המאמר

עורך דין אשר לא דאג לבטוחות בעסקת מקרקעין ישלם פיצויים בגין רשלנות

רשלנות עורך דין בעסקת מקרקעין בגין בטוחות ריקות מתוכן


ת"א 745-05


בית המשפט המחוזי בחיפה קבע כי משרד עורכי דין ישלם פיצויים בסך 5 מיליון שקלים עבור חברה בגין רשלנות מקצועית בעסקת מקרקעין. מדובר בפרשה אשר תחילתה בשנת 1998 עם חתימה על הסכם בין התובעת ובין חברה אחרת לשותפות בפרויקט בחיפה. הפרויקט לא המריא וצבר הפסדים בסך עשרות מיליוני שקלים. בסופו של היום, מונה כונס נכסים לפרויקט.

 

התובעת טענה כי משרד עורכי הדין הנתבע, אשר הציג עצמו כמשרד המתמחה בדיני הנדל"ן, בדק ברשלנות את הסכם השותפות וגרם לה לנזקים המוערכים בכ-6.5 מיליון שקלים. התביעה הועמדה על 5 מיליון שקלים "בלבד" מטעמי אגרה.

 

      קראו עוד על רשלנות עורכי דין:


טענתה העיקרית של התובעת נגעה לסעיף בהסכם אשר עסק בביטחונות בין התובעת לבין שותפתה. בסעיף זה נקבע כי בכפוף לקבלת הסכמה של שר הפנים, הבנק המלווה, ועיריית חיפה, ובהתאם להתקיימותם של תנאים אשר יסוכמו על ידי הצדדים (לרבות הבנק ועיריית חיפה) שותפתה של החברה תייצר שעבוד שני בדרגה, לאחר השעבוד אשר ייווצר לטובתו של הבנק המלווה, על 30% מזכויותיה במקרקעין (וזאת בשינויים המחויבים).

 

התובעת טענה כי מדובר היה בניסוח רשלני אשר התנה את קיום הביטחונות בהסכמת צדדים שלישיים, וזאת כאשר משרד עורכי הדין כלל לא בדק אם צדדים שלישיים אלה יסכימו ליצירת השעבוד.


משרד עורכי הדין טוען טענות סותרות


המשרד הנתבע טען כי הוא הזהיר את התובעת מראש לכך שישנן בעיות בהסכם אך האחרונה חתמה על החוזה בכל זאת. עם זאת, בתביעה אחרת, אשר הוגשה על ידי משרד עורכי הדין כנגד החברה, לתשלום שכר טרחה, נטענו על ידי המשרד טענות הסותרות דברים אלה.

 

בתביעה זו, נטען כי מדובר היה בהסכם טוב. בית המשפט מתח ביקורת על הסתירה שבין הטענות וקבע כי מדובר בהודאה של בעל הדין לכך שזכויותיה של התובעת לא הובטחו בהסכם, וזאת חרף חובת הזהירות המיוחדת אשר הונחה על כתפיו של הנתבע בתור משרדי עורך דין הבא לערוך חוזה לטובת לקוחו.


השופט הוסיף כי הסעיף המדובר בחוזה היה מנוסח באופן כזה שהשעבוד היה תלוי בהסכמות עתידיות של גורמים שלישיים ובתנאים אשר יוסכם עליהם על ידי כלל הגורמים. עם זאת, נציגי משרד עורכי הדין לא עמדו בחובתם לברר האם הגורמים השלישיים יסכימו כלל לשעבוד בדרך זו. דהיינו, הבטוחה, כאשר לא נעשה בירור בקשר לעמדת הגורמים השלישיים, הייתה למעשה ריקה מתוכן.


ביטחונות בעסקאות כגון דא הינן עניין מהותי וקריטי, קל וחומר כאשר העסקה הינה עסקה מורכבת הנוגעת להיקפים כספיים משמעותיים. אי לכך, נקבע בפסק הדין, היה זה מחובתו של משרד עורכי הדין להבהיר לחברה, בכתב ובעל פה, ובאופן מפורש שאינו משתמע לשני פנים, כי העסקה בפניה היא עומדת הינה עסקה ללא בטוחות.


"על עורך דין מוטלת חובה להציג בפני לקוחו תמרור אזהרה ולהבהיר לאחרון היטב מהם כלל הסיכונים אשר הוא עומד ליטול על עצמו. כמו כן, מוטל על עורך הדין לעשות כמיטב יכולתו על מנת לברר טרם החתימה על ההסכם האם הבטוחות הכלולות בו הינן בטוחות ריאליות, ולו מן הבחינה העקרונית, והאם הן יכולות לצאת כלל אל הפועל", נכתב בפסק הדין, "אכן, אם גם לאחר כל אלה הלקוח מעונין בעסקה, וזאת משום שהוא סבור כי היא רווחית עבורו, אזי אי שמיעה בעצת עורך הדין אינה מקימה חבות בגין רשלנות מקצועית. עם זאת, במקרה דנן, לא הוכחה הצבת תמרור האזהרה כאמור והרשלנות רבצה לפתחם של הנתבעים".
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מהי רשלנות מקצועית של עורך דין?

כישלון של עורך דין במסגרת ניהול הליך משפטי, אם בגין אי הצגת טיעונים ראויים או אם משום ניתוח שגוי של המקרה, עלול להקים כנגדו עילה לתביעה בגין רשלנות מקצועית... 

רשלנות מקצועית של עורכת דין בעסקת קומבינציה תידון בפני בורר

האם תביעה בגין רשלנות מקצועית של עורכת דין בעסקת מקרקעין, תידון בבית המשפט או בפני בורר? 

האם רשלנות מקצועית של עו"ד היא עבירה אתית?

האם רשלנות מקצועית של עורך דין עלולה להיות גם עבירה אתית? 

רשלנות מקצועית של אדריכל או מהנדס, אימתי?

מהי אחריותו המקצועית של מהנדס או אדריכל? האם ניתן לתבוע איש מקצוע בגין רשלנות מקצועית? 

מהי רשלנות מקצועית של עובדת סוציאלית?

מהי רשלנות מקצועית של עובדת סוציאלית? האם ניתן לתבוע את פקידת הסעד באופן ישיר? 

עריכת חוזה רשלנית - רשלנות מקצועית של עורך דין

עורך דין ערך חוזה באופן רשלני. האם רשלנות מקצועית ותשלום פיצויים ללקוח הנפגע? 

תביעה נגד עד מומחה אשר מונה מטעם בית המשפט, האמנם?

בית המשפט כי אין לתבוע עדים בנזיקין. בפסק דין זה נכתב כי אין שום הוראה בחוק אשר מאפשרת לתבוע בנזיקין עד בגין עדותו... 

האם פיצויים בעקבות רשלנות לכאורה בחקירה משטרתית?

האם אדם אשר נעצר בחשד לביצוע עבירה, וזוכה לאחר מכן בגין התפתחות מפתיעה בחקירה, זכאי לפיצויים ממשטרת ישראל? 

האם חברת ביטוח אשר שכרה עורך דין רשלן תפצה בגין רשלנות מקצועית?

חברת הביטוח שכרה עבור המבוטח עורך דין רשלן אשר הסב למבוטח נזקים. האם ניתן לתבוע את חברת הביטוח בגין רשלנות מקצועית? 

הפרת חוזה - האם אפשר להגיש תביעה כנגד עורך הדין?

האם ניתן להגיש תביעה ישירה כנגד עורך דין אשר גרם לצד השני (אותו הוא מייצג) להפר חוזה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.