www.what2do.co.il

פיצויים בגין נזקי רכוש לאחר שריפה אשר פרצה במכולת אשפה עירונית

דרגו את המאמר

פיצויים בגין נזקי רכוש לאחר שריפה אשר פרצה במכולת אשפה עירונית

נזק לרכב בעקבות הצתת פח אשפה – פיצויים מהעירייה?


האם ניתן להטיל חבות על העירייה בפיצויים בגין נזקי רכוש אשר נגרמו לרכב לאחר הצתת פח אשפה. האם בעל הרכב, אשר החנה את מכוניתו בחניון ציבורי, רשאי להגיש תביעת פיצויים כנגד העירייה וכיצד משפיעות נסיבות פרוץ השריפה על התביעה.


סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט לתביעות קטנות באשדוד. מדובר בנזקים אשר נגרמו לאחר ששריפה התלקחה במכולת אשפה שהוצבה על ידי עיריית אשדוד בחניון ציבורי. התובע, אשר החנה את רכבו בחניון הציבורי מדי יום, גילה בוקר אחד כי כתוצאה מדלקה שפרצה בפח האשפה, נגרמו לרכבו נזקים שונים. אי לכך, הוגשה על ידו תביעה נזיקית כנגד העירייה.


בית המשפט הניח את הנטל בדבר העדר הרשלנות מצידה של העירייה על כתפיה של הנתבעת. העברת נטל ההוכחה נעשתה מכוח סעיף 39 לפקודת הנזיקין. על פי סעיף זה, במידה ונגרם נזק עקב ו\או על ידי אש, והמיטלטלין אשר נשרפו נמצאים בבעלותו של אדם, יהיה על האחרון להוכיח כי האש לא פרצה וגרמה נזקים בעקבות רשלנותו.

 

      קראו עוד על נזקי שריפה ופיצויים:

 

הרציונאל מאחורי סעיף זה הוא כי המחזיק בנכס מסוים חייב להראות לבית המשפט שנקט בכל אמצעי הזהירות הדרושים והסבירים בכדי למנוע את התלקחות האש וגרימת הנזק. במידה ולא יעלה בידיו של בעל המיטלטלין להרים נטל זה, יתכן ויהיה הוא אחראי לנזקיו של הניזוק.

 

העירייה הייתה צריכה לצפות את השריפה


כאשר שריפה פורצת בשל הצתה, חייבת העירייה להוכיח שההצתה לא נגרמה בגין רשלנותה או בשל תרומה להצתה זו. למעשה, ניתן היה לעשות זאת בשתי דרכים – הוכחה כי ההצתה לא הייתה צפויה, או הוכחה שלמרות שניתן היה לצפות את ההצתה, ננקטו האמצעים הסבירים למניעתה.


בית המשפט קבע, במקרה דנן, כי ניתן היה לצפות את ההצתה ועל כן העירייה הייתה מחויבת לנקוט באמצעים סבירים למנועה. העירייה הייתה צריכה לדאוג שפחי אשפה שעלולים להתלקח לא יהיו מוצבים באופן כזה שעלולים להיגרם נזקים לרכוש מסביבם.


השופטים הוסיפו כי מדובר במכולת אשפה המשמשת בעיקר לקרטונים ופסולת יבשה. כמו כן, פתחיה של המכולה הינם פרוצים לכל ועוברי אורח עלולים, במזיד או בטעות, להצית את האשפה במכולה. העירייה לא השכילה להוכיח שכל האמצעים אשר ננקטו על ידה יכלו באופן סביר למנוע את התרחשות הנזק. אי לכך, נקבע כי העירייה תשלם פיצויים לתובע בעקבות הנזקים שנגרמו לרכבו.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

בדיקת פוליגרף

מכשיר הפוליגרף המכונה " מכונת אמת " הנו מכשיר מכני שמטרתו להעריך את אמיתות דברי הנבדק 

חוקרי הביטוח

כיצד מומלץ לנהוג במקרה ונתקלת בחוקר חברת הביטוח? מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

תביעת קבלן - ליקויי בניה

מידע משפטי אודות ליקויי בניה ותביעה נגד קבלנים ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתביעות בגין ליקויי בניה 

מהו ביטוח רכוש, ביטוח מבנים ודירות?

ביטוח מבנים נעשה כאשר המבטח משלם לבעל הפוליסה פיצוי מוסכם, במקרה של נזק או תאונה בלתי צפויה למבנה, תמורת תשלום פרמיה מוסכמת, על פי תעריף מבנה  

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

תביעות קטנות - רשמים ועצות

עצות לעומדים בבית המשפט לתביעות קטנות במקרה של תביעות פח - נזקי רכוש ... 

חלפים - מקוריים, משומשים או תחליפיים

המבטחות והשמאים מטעמם כופים על המוסכים והמבוטחים שימוש בחלפים כאלה ואחרים מטעמים של אינטרס כלכלי מובהק ובפרק זה אשתדל לפזר את הערפל הקיים בדבר זכויות הצרכן (בעל הרכב) ובדבר סוגי החלפים הקיימים בשוק למען יבין הקורא על מה בעצם מדובר 

חוק חוזה הביטוח

חוק חוזה הביטוח ... נוסח החוק, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הביטוח 

טעויות נפוצות תביעות רכב

טעויות נפוצות בסילוק תביעות רכב כנגד מבטחת אשר מנסיוני קורות לעיתים .... 

ביטוח עסק ומשרד - נזקי טבע, טרור, רכוש, מאגרי מידע

ביטוח עסק מכסה נזקים אשר נגרמו לתכולת ומבנה העסק ... פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בדיני ביטוח המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.