www.what2do.co.il

הוכחה תביעה נגד קצין התגמולים ללא אסכולה רפואית תומכת

דרגו את המאמר

הוכחה תביעה נגד קצין התגמולים ללא אסכולה רפואית תומכת

החמרה במהלך השירות הצבאי - הוכחת תביעה ללא אסכולה רפואית


 

מהי חשיבותה של האסכולה הרפואית במקום בו חייל סובל ממחלה גנטית אשר התפרצה, באופן לא ברור, במהלך השירות הצבאי? האם העדר אסכולה רפואית אשר תתמוך בטענותיו של התובע, יביא לדחיית בקשתו בבית המשפט? האם תתקבל תביעתו של החייל שהוגשה כנגד משרד הביטחון ואגף השיקום?

 

      קראו עוד בתחום:


החייל, יליד 1966, גויס לשירות חובה בצה"ל ונקבע לו פרופיל רפואי 97. הוא שובץ כמכונאי רכב כבד ושנה לאחר גיוסו נחבל באזור עמוד השדרה הגבי בשעה שעסק בפעולת שחרור רתכת שהייתה רתומה לרכב כבד. במהלך המקרה נלכד החייל בין הרתכת לבין ארגז הרכב. עוד באותו החודש התלונן החייל על כאבים ושנתיים לאחר מכן, בשנת 1988, הועלתה לראשונה האפשרות שהאחרון סובל ממחלת הבכטרב (שלוש שנים לאחר מכן אובחן כסובל ממחלה זו).


שלוש שנים לאחר אבחון המחלה, שוחרר החייל משירות קבע בצה"ל ונקבע לו פרופיל רפואי 21. לאחר שחרורו, הגיש האחרון תביעה להכיר בו כנכה צה"ל אך תביעתו נדחתה על ידי קצין התגמולים.

 

במסגרת תביעתו הכיר קצין התגמולים רק במחצית מנזקיו של החייל, שכן המחצית השנייה הייתה לטענתו טמונה בגורם גנטי.

 

חשיבותה של אסכולה רפואית להוכחת טענה בתביעת פיצויים


עורך הדין מטעם משרד הביטחון טען בדיון בבית המשפט כי לא קיימת אסכולה רפואית הקושרת בין מחלת הבכטרב לבין טראומה כלשהיא. עורך הדין הדגיש כי טמונה סתירה פנימית בקביעת הוועדה, שכן לולא קשר סיבתי זה, קצין התגמולים איננו יכול להכיר גם במחצית האחריות לנזקו של התובע.

 

      קראו גם:


אסכולה רפואית, במסגרת תביעות בדיני הנזיקין, הינה עניין הכרחי ומשמעותי במהלך הדיון בבית המשפט. עם זאת, מן ההלכה הפסוקה ידוע כי אסכולה רפואית איננה יכולה לבדה להוות הוכחה נחרצת לכאן או לכאן.

 

אסכולה רפואית יכולה, במידה והוכחה על ידי התובע, להעביר את נטל הראיה ממנו לכתפי הנתבעים. עם זאת, גם במקרים בהם לא הוכחה אסכולה רפואית במקרה הנדון, עדיין פתוחה בפני התובע הדרך להוכיח טענותיו כאשר יגיע יומו בבית המשפט.


הוכחת נזק ללא אסכולה רפואית


קצין התגמולים הסכים שקיים קשר של החמרה בין מחלת התובע לבין שירותו הצבאי, אך לשיטתו לא בסיס לקבוע קיום קשר של גרימה. עם זאת, בית המשפט דחה טענה זו וקבע כי האירוע נשוא התובענה, כפי שתואר, היה אירוע קשה לכל הדעות.

 

השופטים ציינו כי אף המומחה מטעם קצין התגמולים הסכים שהחייל התגייס לצה"ל בפרופיל רפואי 97, בהיותו בריא לחלוטין. כמו כן, לא היה כל תיעוד רפואי לכך שהחייל התלונן על כאבי מפרקים או גב טרם החבלה ביוני 1985.

 

זאת ועוד, עצם העובדה שהתובע התגייס רק שנה לפני האירוע כאדם בריא, ומצא עצמו מקצר את שירותו הצבאי מחמת מצב רפואי לאחר התאונה, עמדה כרועץ למשרד הביטחון. במילים אחרות - ניתן היה לומר שהשילוב של הנתונים העובדתיים שתוארו לעיל יצרו רשת איתנה המבססת את המסקנה שהחייל עמד בנטל המוטל עליו אפילו אם לא הוכחה אסכולה כללית התומכת בעמדתו.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.