אמהות חד הוריות - שאלות ותשובות


אמהות חד הוריות - שאלות ותשובות

בשנת 2007 פרסמו האיחוד האירופאי וארגון הבריאות העולמי של האו"ם נתונים לגבי משפחות חד הוריות. מן הנתונים עלה כי ישראל נמצאת במקום החמישי בעולם באחוז המשפחות החד הוריות ביחס לתאים המשפחתיים. אחד מכל 11 ילדים בישראל גדל במשפחה חד הורית, כאשר בראש הרשימה נמצאות ארה"ב (16% מהתאים המשפחתיים) וקנדה (11% מהתאים המשפחתיים).

 

      קראו עוד בתחום:


עם זאת, מדינת ישראל ידועה באופייה הסוציאלי אשר אינו נוהג להותיר את החלשים בחברה מול שוקת שבורה, ואמהות חד הוריות זכאיות לזכויות רבות מטעם המוסד לביטוח הלאומי ורשויות השלטון. מאמר זה יעניק מספר תשובות לשאלות נפוצות, בנוגע לזכויותיהן של אמהות חד הוריות וילדיהם.


האם הורה יחיד זכאי להקלות בתשלום הביטוח הלאומי וביטוח בריאות?


הורה יחיד אינו זכאי, במסגרת החוק, להנחות והקלות בתשלום דמי הביטוח הלאומי וביטוח הבריאות. עם זאת, הורה יחיד, אשר יוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי ככזה, יהיה זכאי להטבות מסוימות כגון מענקי לימודים, הבטחת הכנסה וכו’.


האם ההכרה באם חד הורית תלויה בגילו של הילד?


חוק משפחות חד הוריות קובע כי התנאי הבסיסי להכרה בהורה כהורה יחיד הוא שבחזקתו ילד שטרם מלאו לו 18. על פי פקודת מס הכנסה, מדובר בספירת שנים שלמות בלבד, ולמעשה מדובר ילד שטרם מלאו לו 19 שנה בהתאם לשנת המס. משמע, ילד אשר בינואר 2011 ימלאו לו 18, יזכה את אימו בנקודות זיכוי במס הכנסה עד ינואר 2012, אך לא בזכויות בביטוח הלאומי (כגון, הבטחת הכנסה, מענק שכר דירה וכו’).

 

כמו כן, במידה והילד התחתן לפני גיל 18, נשמטת מתחת לרגליה של האם הזכאות להכרה כ"אם חד הורית" (כל אימת שאין ילדים נוספים מתחת לגילה 18 בחזקתה).

 

האם אם חד הורית מקבלת קצבת ילדים מוגדלת?


המוסד לביטוח לאומי אינו מכיר בקצבת ילדים מוגדלת בהתאם למספר ההורים בבית. עם זאת, המל"ל משלם לאמהות חד הוריות מענקים חד פעמיים בתחילת שנת הלימודים בעבור כל ילד, בהתאם לגילו (למשל, כ-1,400 שקלים בעבור ילד בין גילאי 6-11).


האם הורה יחיד רשאי להיעדר בגין מחלת ילד?


על פי חוק דמי מחלה, הורה יחיד ראשי להיעדר כ-16 ימים בשנה בהתאם למכסת ימי המחלה שלו. הורה יחיד אשר ילדו סובל ממחלה ממארת (סרטן), רשאי להיעדר 60 ימים בשנה במסגרת החוק. במידה ובחזקתה של האם החד הורית ישנו ילד בעל מוגבלות, רשאית היא להיעדר 30 יום בשנה על פי מכסת ימי המחלה שלה לצורך מתן סיוע סיעודי אישי לילד. מדובר במכסות הכפולות מהתגמול הניתן להורים נשואים.


מהן ההקלות במס הניתנות להורה יחיד?


הורה יחיד אשר מוכר ככזה על ידי המוסד לביטוח לאומי, זכאי לנקודת זיכוי נוספת במס (בשנת 2009 מדובר היה בכ-200 שקלים בחודש). כמו כן, אם חד הורית זכאית לנקודת זיכוי בעבור ילדיה, אך מדובר בזכאות הקיימת גם לאישה נשואה.


האם זוג לא נשוי המגדל ילד נחשב משפחה חד הורית?


על פי חוק משפחות חד הוריות, הורה יחיד הינו אדם אשר בחזקתו ילד שטרם מלאו לו 18 ואין אדם המוכר כידוע בציבור שלו. זוגות הגרים ביחד ומגדלים ילדים אינם נכללים במסגרת החוק ועל כן הם אינם זכאים לזכויות אלו מהביטוח הלאומי.

 

יש לציין, אין צורך במגורים משותפים על מנת להיות מוכרים כ"ידועים בציבור", שכן מדובר בהגדרה משפטית מן הפסיקה היכולה לכלול גם זוגות שאינם גרים תחת קורת גג אחת.


האם עקרת בית שהינה אם חד הורית זכאית לפטור מהביטוח הלאומי?


עקרת בית נשואה אשר בחזקתה שני ילדים פטורה מתשלום דמי הביטוח הלאומי. עם זאת, אם חד הורית אשר איננה עובדת ומטפלת בשני ילדים אינה פטורה מתשלום זה.


האם זכאות להכרה כמשפחה חד הורית קיימת עם תחילת הליך הגירושין?


על פי חוק משפחות חד הוריות, זכאות לזכויות במסגרת החוק קיימת לאמהות חד הוריות הנמצאות בהליך גירושין, רק כאשר הן חיות בנפרד מבן זוגן לפחות שנתיים, ותקופה של 24 חודשים חלפה מתחילת הליך הגירושין.


האם אמהות חד הוריות זכאיות לסיוע בדיור?


חוק משפחות חד הוריות קובע כי אמהות חד הוריות זכאיות לסיוע בדיור על ידי קבלת הלוואה מיוחדת לצורך דיור מהמדינה או ממי מטעמה. תנאי הזכאות ושיעור הסיוע נקבעים מדי שנה על ידי שר הבינוי והשיכון, שר האוצר וועדת הרווחה של הכנסת. הנתונים מתפרסמים באתר הרשמי של משרד השיכון ואתר הביטוח הלאומי. אמהות חד הוריות זכאיות לסיוע בדיור בשלושה אופנים - משכנתאות מסובסדות, סבסוד דמי שכירות במסגרת השיכון הציבורי או השתתפות בתשלום שכר דירה.
 


לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

פניה ללא התחייבות

מאמרים נוספים בתחום
ביטוח לאומי - תביעות פיצויים נפגעי תאונות עבודה

נפגעי תאונות עבודה, מחלת מקצוע או מיקרוטראומה.

 

ועדה רפואית - אחוזי נכות

את הליך זה עוברים חלק מנפגעי תאונות עבודה או תאונות דרכים, ומטרתו היא קביעת אחוזי נכות לנפגע

 

ועדות רפואיות

יש לדאוג כי ברשותך קיימים כל המסמכים הרפואיים או עותקים מהם בטרם כניסתך אל הועדה הרפואית. רצוי לקחת מלווה שיכנס עם הנפגע בזמן הבדיקה... 

זכויות נכים בביטוח לאומי

במאמר זה ננסה לפרסם חלק מההטבות אשר ניתנו לנכי תאונת עבודה. כל ההטבות שסופקו לתובעים הנ"ל, ניתנו בכפוף למבחנים שנקבעו בחוק, בתקנות ובפסיקה הנ"ל. זאת, למרות התכחשות המוסד לביטוח לאומי לזכאויות נכי תאונות עבודה ואי פרסום זכויות אלה.

 

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

אחד הסעיפים הביטוחיים אשר נלווים לעיתים לפוליסת ביטוח חיים הינו "נכות מתאונה". ביטוח בגין "נכות מתאונה" יכול להיות גם חלק מביטוח תאונות אישיות. כמו כן, הוא יכול להיות גם כביטוח נוסף במסגרת מכלול ביטוחים (למשל, ביטוחים קולקטיביים במקום העבודה)...

 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

לא אחת, בעקבות תאונה בה נפגע עובד, עומדות בפני העובד שתי אפשרויות: האחת האם לבחור במסלול של קביעת אחוזי נכות במסגרת נכות נפגעי עבודה והשניה במסגרת נכות כללית.
 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"...

 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

במקרים של פגיעות עקב תאונת עבודה או מחלת מקצוע יש לפנות אל המוסד לביטוח לאומי באזור מגורי הנפגע...

 

מיקרוטראומה מיקרוטראומה

מחלה הנגרמת עקב סדרה של פגיעות זעירות חוזרות ונשנות שכל אחת מהן תורמת נזק זעיר משלה עד שמתהווה במצטבר נזק רבתי שהיא המחלה עצמה...

 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? אימתי תוכר מחלת מקצוע כתאונת עבודה? איך מוכיחים קשר בין מחלת המקצוע לבין תנאי העבודה? האם יש הכרח להוכיח קשר כאמור?

 

תאונת עבודה - אחריות מעביד

האם המעביד עלול להיות אחראי לתאונת עבודה? מהו היקף אחריותו של המעסיק בסוגיות כגון תאונות עבודה?

 

אובדן כושר עבודה

פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה נועדה לאפשר לאדם אשר נפגעה יכולתו להמשיך ולעבוד במקצוע בו עסק, לקבל תגמולים מחברת הביטוח...

 

עצות להכנת תביעת פיצויים כולל טיפול רפואי, עורך דין

כמה טיפים להכנת תביעת פיצויים... 

בדיקת פוליגרף

מכשיר הפוליגרף המכונה "מכונת אמת" הנו מכשיר מכני שמטרתו להעריך את אמיתות דברי הנבדק...

 

חוקרי הביטוח

להלן מס’ המלצות לנפגעים לאחר תאונה, הרשימה חלקית ניתן לפנות אל עורכי הדין באתר לקבלת מידע נוסף: מומלץ לא למסור פרטים או לנדב מידע אודות התאונה ואופי הפגיעות אשר מהן הנפגע סובל...  

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

מומחה רפואי - מה תפקידו ?

רצה בעל דין להוכיח ענין שברפואה לביסוס טענה מטענותיו, יצרף לכתב טענותיו תעודת רופא או חוות דעת של מומחה, לפי הענין... 

שאלות ותשובות - נזקי גוף

שאלות נפוצות בנושאי תאונות דרכים, תאונות עבודה ופיצויים אשר נשאלו ע"י גולשים באתר ...  

פורום אורטופדיה וכירורגיה

פורום בניהולו של ד"ר ליאור מרום רופא בכיר ביחידה לניתוחי עמוד שדרה בקריה הרפואית רמב"ם. הנך מוזמן לשאול שאלות בנושאי אחוזי נכות, פגיעות גוף - אורטופדיה, שיטות טיפול, קבלת חוות דעת מומחה ועוד. ניתן לפנות אל ד"ר מרום לתיאום פגישת ייעוץ רפואי או קבלת חוות דעת לחץ/י כאן המידע הרפואי המוצג בפורום זה נועד למטרות לימוד והשכלה בלבד, ואין לראות בו בדרך כלשהי ייעוץ רפואי.
 המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.