www.what2do.co.il

אמהות חד הוריות - שאלות ותשובות

דרגו את המאמר

אמהות חד הוריות - שאלות ותשובות

בשנת 2007 פרסמו האיחוד האירופאי וארגון הבריאות העולמי של האו"ם נתונים לגבי משפחות חד הוריות. מן הנתונים עלה כי ישראל נמצאת במקום החמישי בעולם באחוז המשפחות החד הוריות ביחס לתאים המשפחתיים. אחד מכל 11 ילדים בישראל גדל במשפחה חד הורית, כאשר בראש הרשימה נמצאות ארה"ב (16% מהתאים המשפחתיים) וקנדה (11% מהתאים המשפחתיים).

 

      קראו עוד בתחום:


עם זאת, מדינת ישראל ידועה באופייה הסוציאלי אשר אינו נוהג להותיר את החלשים בחברה מול שוקת שבורה, ואמהות חד הוריות זכאיות לזכויות רבות מטעם המוסד לביטוח הלאומי ורשויות השלטון. מאמר זה יעניק מספר תשובות לשאלות נפוצות, בנוגע לזכויותיהן של אמהות חד הוריות וילדיהם.


האם הורה יחיד זכאי להקלות בתשלום הביטוח הלאומי וביטוח בריאות?


הורה יחיד אינו זכאי, במסגרת החוק, להנחות והקלות בתשלום דמי הביטוח הלאומי וביטוח הבריאות. עם זאת, הורה יחיד, אשר יוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי ככזה, יהיה זכאי להטבות מסוימות כגון מענקי לימודים, הבטחת הכנסה וכו’.


האם ההכרה באם חד הורית תלויה בגילו של הילד?


חוק משפחות חד הוריות קובע כי התנאי הבסיסי להכרה בהורה כהורה יחיד הוא שבחזקתו ילד שטרם מלאו לו 18. על פי פקודת מס הכנסה, מדובר בספירת שנים שלמות בלבד, ולמעשה מדובר ילד שטרם מלאו לו 19 שנה בהתאם לשנת המס. משמע, ילד אשר בינואר 2011 ימלאו לו 18, יזכה את אימו בנקודות זיכוי במס הכנסה עד ינואר 2012, אך לא בזכויות בביטוח הלאומי (כגון, הבטחת הכנסה, מענק שכר דירה וכו’).

 

כמו כן, במידה והילד התחתן לפני גיל 18, נשמטת מתחת לרגליה של האם הזכאות להכרה כ"אם חד הורית" (כל אימת שאין ילדים נוספים מתחת לגילה 18 בחזקתה).

 

האם אם חד הורית מקבלת קצבת ילדים מוגדלת?


המוסד לביטוח לאומי אינו מכיר בקצבת ילדים מוגדלת בהתאם למספר ההורים בבית. עם זאת, המל"ל משלם לאמהות חד הוריות מענקים חד פעמיים בתחילת שנת הלימודים בעבור כל ילד, בהתאם לגילו (למשל, כ-1,400 שקלים בעבור ילד בין גילאי 6-11).


האם הורה יחיד רשאי להיעדר בגין מחלת ילד?


על פי חוק דמי מחלה, הורה יחיד ראשי להיעדר כ-16 ימים בשנה בהתאם למכסת ימי המחלה שלו. הורה יחיד אשר ילדו סובל ממחלה ממארת (סרטן), רשאי להיעדר 60 ימים בשנה במסגרת החוק. במידה ובחזקתה של האם החד הורית ישנו ילד בעל מוגבלות, רשאית היא להיעדר 30 יום בשנה על פי מכסת ימי המחלה שלה לצורך מתן סיוע סיעודי אישי לילד. מדובר במכסות הכפולות מהתגמול הניתן להורים נשואים.


מהן ההקלות במס הניתנות להורה יחיד?


הורה יחיד אשר מוכר ככזה על ידי המוסד לביטוח לאומי, זכאי לנקודת זיכוי נוספת במס (בשנת 2009 מדובר היה בכ-200 שקלים בחודש). כמו כן, אם חד הורית זכאית לנקודת זיכוי בעבור ילדיה, אך מדובר בזכאות הקיימת גם לאישה נשואה.


האם זוג לא נשוי המגדל ילד נחשב משפחה חד הורית?


על פי חוק משפחות חד הוריות, הורה יחיד הינו אדם אשר בחזקתו ילד שטרם מלאו לו 18 ואין אדם המוכר כידוע בציבור שלו. זוגות הגרים ביחד ומגדלים ילדים אינם נכללים במסגרת החוק ועל כן הם אינם זכאים לזכויות אלו מהביטוח הלאומי.

 

יש לציין, אין צורך במגורים משותפים על מנת להיות מוכרים כ"ידועים בציבור", שכן מדובר בהגדרה משפטית מן הפסיקה היכולה לכלול גם זוגות שאינם גרים תחת קורת גג אחת.


האם עקרת בית שהינה אם חד הורית זכאית לפטור מהביטוח הלאומי?


עקרת בית נשואה אשר בחזקתה שני ילדים פטורה מתשלום דמי הביטוח הלאומי. עם זאת, אם חד הורית אשר איננה עובדת ומטפלת בשני ילדים אינה פטורה מתשלום זה.


האם זכאות להכרה כמשפחה חד הורית קיימת עם תחילת הליך הגירושין?


על פי חוק משפחות חד הוריות, זכאות לזכויות במסגרת החוק קיימת לאמהות חד הוריות הנמצאות בהליך גירושין, רק כאשר הן חיות בנפרד מבן זוגן לפחות שנתיים, ותקופה של 24 חודשים חלפה מתחילת הליך הגירושין.


האם אמהות חד הוריות זכאיות לסיוע בדיור?


חוק משפחות חד הוריות קובע כי אמהות חד הוריות זכאיות לסיוע בדיור על ידי קבלת הלוואה מיוחדת לצורך דיור מהמדינה או ממי מטעמה. תנאי הזכאות ושיעור הסיוע נקבעים מדי שנה על ידי שר הבינוי והשיכון, שר האוצר וועדת הרווחה של הכנסת. הנתונים מתפרסמים באתר הרשמי של משרד השיכון ואתר הביטוח הלאומי. אמהות חד הוריות זכאיות לסיוע בדיור בשלושה אופנים - משכנתאות מסובסדות, סבסוד דמי שכירות במסגרת השיכון הציבורי או השתתפות בתשלום שכר דירה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ביטוח לאומי - תביעות פיצויים נפגעי תאונות עבודה

ביטוח לאומי- תביעות פיצויים לנפגעי תאונות עבודה, מחלת מקצוע או מיקרוטראומה.  

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

זכויות נכים בביטוח לאומי

במאמר זה ננסה לפרסם חלק מההטבות אשר ניתנו לנכי תאונת עבודה. כל ההטבות שסופקו לתובעים הנ"ל, ניתנו בכפוף למבחנים שנקבעו בחוק, בתקנות ובפסיקה הנ"ל. זאת, למרות התכחשות המוסד לביטוח לאומי לזכאויות נכי תאונות עבודה ואי פרסום זכויות אלה.  

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.