www.what2do.co.il

האם אלמנה אשר חיה עם ידוע בציבור זכאית לקצבת תלויים?

דרגו את המאמר

האם אלמנה אשר חיה עם ידוע בציבור זכאית לקצבת תלויים?

סעיף 135(א) לחוק הביטוח הלאומי קובע כי במידה ואלמנה אשר מקבלת קצבה מהמוסד לביטוח לאומי חזרה ונישאה, תפקע זכותה לקבל הקצבה. יחד עם זאת, ועל מנת לאפשר לאלמן או לאלמנה להסתגל לפקיעתה של הזכות לקצבה על-פי הסעיפים הנ"ל, החוק קובע כי קמה להם הזכאות לקבלת מענק בשווי 36 חודשי קצבה (המענק משתלם בשני שיעורים ובתוך פרק זמן של שנתיים מיום הנישואים מחדש).

 

בית הדין לעבודה בעב"ל 1407/04 המוסד לביטוח לאומי - נחמה פריימן דן במשמעות הביטוי "חזרה אלמנה ונישאה". בפסק דין זה נשאלה השאלה האם מהביטוי אלמנה שחזרה ונישאה ניתן להסיק על כוונה להוציא אלמנה המנהלת חיי משפחה מלאים עם בן זוגה, אך לא נישאה כדת וכדין, מהוראות החוק. דהיינו, מהן זכויותיה של אלמנה אשר לא נישאה מחדש אך מנהלת חיים כידועה בציבור עם גבר חדש. בית הדין קבע כי אלמנה זו איננה זכאית להמשך קצבה כאלמנה בודדה וזאת מחמת שני טעמים עיקריים.

 

      קראו עוד בתחום:

 

ראשית, תכלית הקצבה הינה להחליף את ההכנסה למשק הבית לולא נפטר בן הזוג (וזאת מתוך ההכרה כי האלמנה נושאת כעת לבדה בנטל). אי לכך, כאשר נכנס גבר חדש לחיי האלמנה, אשר נושא עימה בפרנסת משק הבית, אין היא זכאית לסיוע בעניין זה מהמוסד לביטוח לאומי. בפסק דין זה נכתב כי כל פרשנות אחרת ללשון החוק הייתה יוצרת אפוא אפליה בלתי מוצדקת בין הפסקת תמיכה כספית לאלמנה שנישאה כדין, לבין המשך תמיכה כספית באלמנה שלא נישאה אך חיה כידועה בציבור.

 

שנית, אי הפקעת זכותה של האלמנה הידועה בציבור לקצבת תלויים סותרת למעשה את הוראות החוק לכך שבעת פטירתו של הידוע בציבור בגין תאונת עבודה, תהיה האלמנה זכאית לקצבת תלויים גם בגין מותו. דהיינו, היא תהיה זכאית אפוא לקצבת תלויים כפולה, גם עבור בעלה הראשון, וגם עבור בעלה השני.

 

בית הדין הארצי אישר דברים אלו בפסק דין אשר ניתן במרץ 2007. בפסק דין זה (עב"ל 686/05, 602/05, המוסד לביטוח לאומי – סמדר בוארון פינק ונועה קריב) נקבע כי זכותה של אלמנה לקצבת תלויים ואו קצבת שאירים פוקעת כאשר האחרונה הופכת לידוע בציבור של גבר חדש. זכות זו פוקעת, נקבע בפסק הדין, כפי שפוקעת זכותה של אלמנה שנישאה מחדש.

 

מניעת אפליה בין אלמנות נשואות לאלמנות החיות כידועות בציבור

 

לא מדובר רק בשלילת זכאות לקצבה, אלא בהשוואת זכאות לגמלה בין אלמנה אשר נישאה לבין אלמנה שלמעשה "נישאה ללא טקס נישואין". אי לכך, שלילת קצבה מאלמנה אשר חיה עם בן זוג ידוע בציבור איננה מהווה הפרה של חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו וזאת משום שלא מדובר בשלילת זכאות אלא מניעת אפליה.

 

"האם יש להבחין בין שתי נשים אלו (האלמנה שנישאה מחדש בטקס דתי, והאלמנה אשר חיה ללא טקס דתי עם בן זוג ידוע בציבור) כאשר שתיהן מתגוררות עם בן זוגן מספר שנים, בני הזוג מגדלים ילדים משותפים, מנהלים משק בית משותף, הקימו תא משפחתי חדש, ואף לאחר הצהרה הדדית בדבר אופי יחסיהם באמצעות עיגון הדברים בהסכם ממון, לבין נשים אשר עיגנו את מערכת היחסים עם בן זוגן בטקס דתי?", נשאל בפסק הדין.

 

והמשיך השופט - "כל הבחנה בין המקרים הללו מהווה אפוא אפליה יסודה אשר מחטיאה את כוונת המחוקק שעיגן את מעמד הידועה בציבור בסעיף ההגדרות לחוק הביטוח הלאומי בקובעו את המונח "אשתו" - לרבות הידועה בציבור כאשתו והיא גרה עימו" ובכך ראה את מעמד הידועה בציבור כשקול לזו הנשואה.  

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ביטוח לאומי - תביעות פיצויים נפגעי תאונות עבודה

ביטוח לאומי- תביעות פיצויים לנפגעי תאונות עבודה, מחלת מקצוע או מיקרוטראומה.  

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

זכויות נכים בביטוח לאומי

במאמר זה ננסה לפרסם חלק מההטבות אשר ניתנו לנכי תאונת עבודה. כל ההטבות שסופקו לתובעים הנ"ל, ניתנו בכפוף למבחנים שנקבעו בחוק, בתקנות ובפסיקה הנ"ל. זאת, למרות התכחשות המוסד לביטוח לאומי לזכאויות נכי תאונות עבודה ואי פרסום זכויות אלה.  

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.