www.what2do.co.il

תביעה בעקבות נזקי גוף בגין אלימות בבית הספר

דרגו את המאמר

תביעה בעקבות נזקי גוף בגין אלימות בבית הספר

52,000 שקלים פיצויים לילד אשר הותקף בבית הספר על ידי חבריו לספסל הלימודים


קטטות בין תלמידים, והצקות בבית הספר, אינם - לצערנו - מחזה נדיר. נדמה לעיתים כי היטפלות בריונים לתלמידים מסוימים, והכאתם של האחרונים, הפכה לעניין שגרתי הנפוץ בבתי הספר ברחבי הארץ. פעמים רבות, הילדים אינם מבצעים את מעשיהם האלימים בשעות הלימודים ו/או בין כותלי בית הספר. עם זאת, לעיתים הם "אינם מתאפקים" ופוגעים בחבריהם לספסל הלימודים גם בתוך המוסד החינוכי. מדובר אפוא במקום בו הילד אמור להיות מוגן וזאת משום שמצויים בו "מבוגרים אחראים" כגון מורים, עוזרים, חברי הנהלה וכדומה.


בדומה למקרים בהם ילדים נפצעים בתאונות תלמידים (לדוגמא - בעת נפילה במדרגות בית הספר), גם כאשר ילד נפגע בקטטה ייתכן ותקום אחריות למוסד הלימודים לפצות את הנפגע. פיצויים כגון דא יכולים להיות גם מנת חלקו של ילד אשר נפגע באלימות בבית הספר, וזאת כאשר האחראים במקום לא השכילו למנוע את התרחשות האירוע. להלן דוגמא לפסק דין אשר עסק בשאלה האם תלמיד אשר הותקף בבית הספר, בזמן הפסקה, על ידי שני תלמידים, יהיה זכאי לפיצויי?

 

      קראו עוד על תביעות בגין אלימות בבית הספר:


בית המשפט השלום בתל אביב הדגיש כי יש לענות על שאלה זו בחיוב, וזאת כל אימת שיוכח כי בית הספר היה יכול למנוע את האירוע. במקרה דנן, נקבע כי היות ובית הספר התרשל בהקפדה על נוכחות מורה באזור התקיפה, בזמן ההפסקה, היה ניתן להטיל עליו את האחריות לפצות את הקטין. אי לכך, השופטת, זהבה אגי, פסקה כי בית הספר ישלם לקטין פיצויים בסך כ-52,000 שקלים.


חובת ההשגחה


התקיפה של הקטין התרחשה כאשר הוא המתין עם ילדים נוספים בתור לקיוסק שהגיע לגדר בית הספר. התוקפים, אשר לא הגישו כתב הגנה ולא הופיעו למשפט, חויבו אף הם בתשלום פיצויים. מנהלת בית הספר טענה, במהלך המשפט, כי לא היה בחצר מורה אשר היה אמור ו/או יכול להשגיח על התנהגות התלמידים. בית המשפט מצא בכך רשלנות. השופט אגי ציינה בפסק דינה כי קטינים בגילו של הקטין בתקופה נשוא התובענה (14 שנים) נוטים לא אחת למשחקי שובבות אשר לעיתים גובלים באלימות של ממש.


אי לכך, קבעה השופטת, היה על בית הספר לדאוג לפיקוח על הילדים בזמן ההפסקה, קל וחומר בשל המודעות בדבר הסכנות ה"אורבות" לקטינים. השופטת הדגישה כי חובת ההשגחה הנ"ל באה לידי ביטוי ביתר שאת כאשר התלמידים מתקבצים בקבוצות ומבקשים לרכוש מוצרים שונים מקיוסק שהגיע למקום.

 

"אין ספק כי המתנה של ילדים בתור לקיוסק עלולה לגרום לדחיפות, עצבים, מריבות, קללות וכדומה. מכאן, הדרך למכות פיסיות ואלימות איננה ארוכה", נכתב בפסק הדין. השופטת הדגישה כי היא סבורה שנוכחות מורה באזור המדובר, עקב הבעייתיות הגלומה בו, הייתה הכרחית. לאמור, אי דאגה למורה מפקח בחצר בזמן ההפסקה עלתה כדי רשלנות מצד בית הספר כלפי התובע. יתרה מזאת, נקבע כי במידה והיה במקום מורה מפקח, סביר להניח שהאחרון היה יכול לעצור את הקטטה באיבה ולמנוע את הפגיעה בקטין (אשר הוחמרה בשל העדר "הפרדה" בין הניצים).
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות תלמידים - תאונות ילדים

את מי תובעים במקרה של נזקי גוף לילד לאחר תאונה? האם ילדך מבוטח בפוליסת ביטוח? מאמרים , פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות ברחוב - תאונה בשטח ציבורי

נפגעת עקב מפגע ברחוב? נגרם לך נזק? מאמרים, פסקי דין ופנייה אל עורכי דין באתר... 

חיה מועדת - נשיכת כלב

את מי תובעים במקרה של נשיכת כלב? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הנזיקין... 

זכויות נפגעי עבירה| קורבנות משפט פלילי ועבירות מין

חשוב מאוד כי נפגעי עבירה יכירו את החוק ויהיו מודעים לזכויותיהם. עמידה על זכויותיכם כנפגעי עבירה יכולה לסייע רבות בהתמודדות עם המשקעים .... 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

עצות להכנת תביעת פיצויים כולל טיפול רפואי, עורך דין

נפגעת? איך להיזהר מטעויות בדרך להכנת תביעת פיצויים מקצועית ... כנסו ותרוויחו! 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

שאלות ותשובות - נזקי גוף

נפגעת בתאונה? שאלות נפוצות שנשאלו ע"י גולשים בתחום הנזיקין - תאונות, נזקי גוף ופיצויים.... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.