www.what2do.co.il

הפסקת חשמל במהלך אירוע ופיצויים מאולם השמחות

דרגו את המאמר

הפסקת חשמל במהלך אירוע ופיצויים מאולם השמחות

תביעה נגד אולם אירועים בגין הפסקת חשמל בברית


ת"א 9329-03-09


אין כל ספק כי ברית, בר מצווה או חתונה הינם אירועים משפחתיים מרגשים. לא אחת, אירועים אלה מתקיימים באולם וזאת על בסיס חוזה שנכרת בין חתנ/י השמחה והמקום. במקרים בהם אולם האירועים מפר את החוזה וכתוצאה מכך האירוע נכשל, קיימת לבעלי השמחה עילה להגשת תביעה נזיקית כנגדו. מדובר בתביעות המורכבות משני אדנים - פיצויים בגין ההוצאות הכספיות, ופיצויים בגין עוגמת הנפש. להלן דוגמא למקרה בו הורים הגישו תביעה כנגד אולם אירועים. התביעה הוגשה בגין כישלון אירוע ברית בשל הפסקת חשמל פתאומית. ההורים העריכו את הנזקים אשר נגרמו להם בכ-97,000 שקלים,

 

      נפגעתם מאולם אירועים? קראו עוד:

 

עובדות המקרה היו כדלקמן. ההורים התקשרו עם האולם על מנת לערוך ברית לבנם הבכור. ארבעה ימים לפני החגיגה המתוכננת, התובע נפגש עם נציגה מטעם האולם, על מנת לסכם על השכרת המקום לשעת הצהריים וכן על קבלת שירותי אוכל, מוסיקה, תאורה וכדומה. ביום האירוע, זמן קצר מועד לפני תחילת הברית, אירעה שריפה בחדר החשמל במתחם בו נמצא אולם האירועים. כתוצאה מהשריפה, מערכת החשמל באולם האירועים קרסה לחלוטין ויצאה מכלל פעולה. קריסת המערכת הובילה, מן הסתם, לקיום טקס הברית בחושך. כמו כן, החגיגה עצמה לא התקיימה ולא הוגש מזון לאורחים (מלבד כיבוד קר).


הפרת ההסכם ותוצאותיה


בין הצדדים לא הייתה מחלוקת כי הם כרתו ביניהם הסכם מחייב לעריכת הברית. מרבית ההתקשרות הייתה בעל פה, וחלקה הועלה על הכתב (ענייני מזון וכדומה). בית המשפט קבע כי אין ספק שהאולם לא עמד בהתחייבויותיו כלפי התובעים במסגרת ההסכם וזאת משום שלא סופקו להם חשמל, תאורה ומוסיקה. כמו כן, גם הכיבוד אשר הוזמן לטובת האורחים לא סופק על ידי צוות האולם. בית המשפט קבע כי עסקינן בהפרת חוזה מוחלטת וזאת למרות שצוות האולם ערך את השולחנות בעריכה חלקית והגיש לאורחים סלטים וכיבוד קר אחר.


סעיף 2 לחוק החוזים קובע כי במידה וחוזה הופר, הנפגע זכאי לתבוע את אכיפתו או ביטולו, וכן הוא זכאי לפיצויים בנוסף לכל אחת מהתרופות האמורות ו/או במקומן. למעשה, הפרת החוזה במקרה דנן פתחה בפני ההורים את הדלת לתבוע פיצויים מאולם האירועים. להלן הדיון בפיצויים אשר נתבעו.

 

  • נזק ממוני - התובעים הגישו תביעה בגין הנזקים הבאים: ביגוד, הנעלה, תשלום למספרה, תשלום לרב, תשלום לצלם והדפסת הזמנות. בית המשפט קבע כי מדובר בנזקים אשר לא כולם היו תוצאה ישירה של הפרת החוזה. לדוגמא, לגבי הפיצוי בגין התשלום לרב, נקבע כי היות והטקס התקיים בסופו של היום, והרב העניק את השירות לתובעים, לא קמה להם עילה לתביעה בעניין זה כנגד אולם האירועים. יחד עם זאת, נקבע כי התובעים היו זכאים לפיצויים בגין צילום האירוע ללא תאורה. התובעים הוכיחו כי העדר התאורה בלט בצילומים ונוכחותו של הצלם באירוע התקצרה אף היא באופן משמעותי. אי לכך, נקבע כי התובעים היו זכאים לפיצויים בעקבות הפגיעה באיכות שירותי הצילום בסך של 1,000 שקלים.
  • פיצויי בגין הפסד מתנות מהאורחים - בית המשפט קבע כי התובעים לא הצביעו על מספר האורחים שלא השאירו מתנה בעקבות התקלה בחשמל והפרת החוזה. כמו כן, נקבע כי פיצוי בגין ראש נזק זה ייכלל במסגרת הפיצויים בגין עוגמת הנפש.
  • נזק לא ממוני, עוגמת נפש - חוק החוזים קובע כי בית המשפט ראשי לפסוק בגין הפרת חוזה גם פיצויים בעד נזק לא ממוני. פסיקת פיצויים בגין עוגמת נפש נעשית על בסיס שיקול דעתו של בית המשפט ובהתאם למבחנים שהותוו לכך בהלכה הפסוקה. בית המשפט פסק עבור ההורים פיצויים בגין ראש נזק זה בשיעור של 20,000 שקלים. נקבע כי אין כל ספק שהפרת החוזה על ידי אולם האירועים, בעת עריכת ברית הבן הבכור, גרמה לתובעים עוגמת נפש של ממש. התובעים הציגו בפני בית המשפט את קלטת הברית. השופטת, לאחר צפייה בקלטת, הבינה לליבם של התובעים ותיארה את שאירע בעת האירוע, "מצפייה בקלטת האירוע, ניכר על פני התובעים כי הינם מתוחים ועצובים וכי האווירה באירוע הושפעה מהתנאים המאולצים בהם התנהל האירוע. בנסיבות דנן, נגרמה לתובעים עוגמת נפש המצדיקה הענקת פיצוי כספי, ולפיכך הנני מקבלת רכיב זה של התביעה". 
לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מהי רשלנות מקצועית של עורך דין?

כישלון של עורך דין במסגרת ניהול הליך משפטי, אם בגין אי הצגת טיעונים ראויים או אם משום ניתוח שגוי של המקרה, עלול להקים כנגדו עילה לתביעה בגין רשלנות מקצועית... 

רשלנות מקצועית של עורכת דין בעסקת קומבינציה תידון בפני בורר

האם תביעה בגין רשלנות מקצועית של עורכת דין בעסקת מקרקעין, תידון בבית המשפט או בפני בורר? 

האם רשלנות מקצועית של עו"ד היא עבירה אתית?

האם רשלנות מקצועית של עורך דין עלולה להיות גם עבירה אתית? 

רשלנות מקצועית של אדריכל או מהנדס, אימתי?

מהי אחריותו המקצועית של מהנדס או אדריכל? האם ניתן לתבוע איש מקצוע בגין רשלנות מקצועית? 

מהי רשלנות מקצועית של עובדת סוציאלית?

מהי רשלנות מקצועית של עובדת סוציאלית? האם ניתן לתבוע את פקידת הסעד באופן ישיר? 

עריכת חוזה רשלנית - רשלנות מקצועית של עורך דין

עורך דין ערך חוזה באופן רשלני. האם רשלנות מקצועית ותשלום פיצויים ללקוח הנפגע? 

תביעה נגד עד מומחה אשר מונה מטעם בית המשפט, האמנם?

בית המשפט כי אין לתבוע עדים בנזיקין. בפסק דין זה נכתב כי אין שום הוראה בחוק אשר מאפשרת לתבוע בנזיקין עד בגין עדותו... 

האם פיצויים בעקבות רשלנות לכאורה בחקירה משטרתית?

האם אדם אשר נעצר בחשד לביצוע עבירה, וזוכה לאחר מכן בגין התפתחות מפתיעה בחקירה, זכאי לפיצויים ממשטרת ישראל? 

האם חברת ביטוח אשר שכרה עורך דין רשלן תפצה בגין רשלנות מקצועית?

חברת הביטוח שכרה עבור המבוטח עורך דין רשלן אשר הסב למבוטח נזקים. האם ניתן לתבוע את חברת הביטוח בגין רשלנות מקצועית? 

הפרת חוזה - האם אפשר להגיש תביעה כנגד עורך הדין?

האם ניתן להגיש תביעה ישירה כנגד עורך דין אשר גרם לצד השני (אותו הוא מייצג) להפר חוזה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.