www.what2do.co.il

תביעת בני משפחות אסון ``אייר סיביר`` בגין רשלנות מצד המדינה

דרגו את המאמר

תביעת בני משפחות אסון ``אייר סיביר`` בגין רשלנות מצד המדינה

ניהול הליך בחו"ל לא היה תוצאה של רשלנות המדינה


(ת"א) 2103/09 תא (ת"א) 2103-09‏


בשנת 2001, אירע בשמי אוקראינה אסון תעופה כבד ביותר. טיל קרקע אוויר אשר שוגר - ככל הנראה - על ידי צבא אוקראינה, פגע במטוס נוסעים של חברת "אייר סיביר" (שעשה דרכו לרוסיה מישראל). כתוצאה מהפגיעה, המטוס התרסק וכל יושביו נספו. לאחר האירוע, המדינה התחייבה לסייע למשפחות הנספים לקבל פיצויים, וזאת על ידי ניהול ההליכים מול ממשלת אוקראינה. 

 

      קראו עוד בתחום:

 

ממשלת אוקראינה, לאחר מו"מ ארוך, הסכימה לשלם למשפחות הנספים פיצויים בסך כ-200,000$ בעבור כל נספה. תשע משפחות ישראליות החליטו לוותר על כספי הפיצויים ולנהל הליכים משפטיים כנגד ממשלת אוקראינה באמצעות עורכי דין מקומיים. בסופו של היום, החלטה זו התבררה כסיכון בלתי מושכל וזאת משום שהתביעה נדחתה על ידי בית המשפט באוקראינה.

 

עם דחיית התביעה, משפחות הנספים הגישו כנגד המדינה ועורך הדין אשר מונה על ידה לניהול הסדר הפיצויים, תביעה נזיקית בגין רשלנות מקצועית. התובעים טענו כי הם החליטו לנהל הליכים משפטיים בחו"ל וזאת משום שהמדינה ועו"ד שפעל מטעמה לא הציגו בפניהם את המידע המלא בנוגע למשא ומתן עם ממשלת אוקראינה. כפועל יוצא מכך, טענו התובעים, לא יכולנו לעמוד על סיכויי התביעה האמיתיים ונותרו אל מול שוקט שבורה.

 

השופט בכר - ניהול ההליך בחו"ל, סיכון אשר היה ידוע לתובעים


השופט, אליהו בכר, כתב בפסק הדין כי למרות מצבם הטראגי של התובעים, אין להם להלין אלא על עצמם. בפסק הדין נכתב כי התביעה לא הייתה אלא ניסיון "נואש ועצוב" למצוא כיס אשר ישלם לתובעים פיצויים בגין האובדן הנורא. נקבע כי כאשר התובעים בחרו לוותר על הפיצויים שהושגו במסגרת המו"מ של מדינת ישראל עם אוקראינה, ולפעול באופן עצמאי, הרי שהם נטלו על עצמם סיכון שלצערם התממש.


בסופו של היום, התביעה נדחתה אך השופט לא פסק הוצאות משפט לפתחם של התובעים. עם זאת, בכר מתח ביקורת עדינה על התובעים אשר ביקשו להציג את עצמם כמי שהוסתרו מהם פרטי מידע רלבנטיים, וזאת כאשר הם מקבלים במקביל ייעוץ משפטי מגורמים שונים (לרבות מטעם המדינה).

 

"לא יכולתי שלא להתרשם מכך שבני המשפחות שלפני פעלו למקסם הפיצויים המגיעים להם. הם עשו כן באופן מודע תוך קבלת ייעוץ משפטי, תחילה ע"י עורך הדין שטיפל בסוגיה מטעם המדינה, ואח"כ בעזרת יועצים משפטיים שייצגו אותם בתביעתם באוקראינה", כתב בכר בפסק הדין, "התובעים לא פסעו בשבילי ההליכים השונים כשהם סומים באפילה, כפי שבקשו להציג את עצמם, אלא שעניהם היו פקוחות לרווחה ורק התוצאה הקשה נאלצה לטפוח על פניהם ולהשיבם אל קרקע מציאות הקשה".
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.