www.what2do.co.il

התחשמלות של דייר בדירה מושכרת - האם אחריות בעל הבית?

דרגו את המאמר

התחשמלות של דייר בדירה מושכרת - האם אחריות בעל הבית?

אחריות משכיר בגין התחשמלות שוכר במקלחת, האמנם?

 
בית המשפט השלום בתל אביב נדרש לבחון את היקף אחריותו של בעל נכס להעדר ארקה בדירה באופן בו אחת מן הדיירות אשר השכירה את הנכס התחשמלה למוות בעודה מתקלחת.


הנתבע היה הבעלים של הדירה במועד התאונה ובמשך כשנתיים עובר לה. הדירה נרכשה על ידי הנתבע מהורי התובעים, שהיו בעליה ודייריה כ-35 שנה. המנוחה והתובעים נשארו בדירה כשוכרים במשך כשנתיים, עד שפינוה, כחודש לאחר האסון, בעקבות תום השכירות ומכירתה על ידי הנתבע לאחרים. בכתב התביעה, טענו התובעים כי ההתחשמלות של המנוחה הינה תולדה של רשלנות מצידו של הנתבע בשני אופנים.

 

      קראו גם:


ראשית, התובעים טענו כי במהלך שיפוץ שנערך בדירה כשישה חודשים עובר לאסון, הוחלפה צנרת מתכת בצנרת פלסטית ועל ידי כך בוטלה מערכת ההארקה בדירה (מבלי שהוסדר חיבורי מתכתי חלופי אשר ישמור על ההארקה כנדרש). שנית, לטענת התובעים הם התלוננו פעמים רבות בפני הנתבע בדבר זרמים חשמליים המופיעים בעת נגיעה בחפצים מתכתיים. לדבריהם, הנתבע לא התייחס לתלונותיהם ולא דאג לשלוח חשמלאי לצורך תיקון התקלה.

 

חוות דעת מקצועית מוצאת קשר סיבתי, אך בית המשפט קובע העדר אחריות


בפני בית המשפט העידו שני חשמלאים מטעם חברת החשמל. גורמים מקצועיים אלו ייחסו את האסון להצטברות שלושה ליקויים – בידוד לקוי של החיווט בדוד השמש, עקיפת הממסר-פחת בלוח החשמל של הדירה והעדר הארקה בדירה. בעקבות האסון נערכה ביקורת של חברת החשמל. הליקויים האמורים נחשפו ותוקנו, והתופעה של הזרמים החשמליים חדלה. חוות דעת מקצועית זו יצרה קשר סיבתי בין היעדרה של ההארקה ואי הזמנת ביקורת בהתאם לבעיית הזרים, לבין האסון. השאלה אשר נידונה בבית המשפט הייתה – האם התובעים הרימו את הנטל לקשור את הנתבע למחדלים אלו.

 

לדאבונם של בני המשפחה, בית המשפט קבע כי יש לדחות את התביעה. השופט ציין כי התובעים לא השכילו להוכיח בפניו שפנו הם פעמים רבות לנתבע בכדי שיטפל בבעיית החשמל. זאת ועוד, סתירות רבות בעניין זה עלו בעדויותיהם ותצהיריהם, וניתן היה לקבוע כי גרסתו של הנתבע הייתה מהימנה ויש לבכרה.

 

בנוסף, השופט לא התעלם מאשמתם התורמת של התובעים לקרות התאונה. מדובר במשפחה אשר חיה עם בעיות חשמל במשך מספר חודשים, תוך שבני המשפחה אינם נוקטים באמצעים סבירים לתקן את הנזק. מן הדייר הסביר מצופה כי במקרה בו קיימת סכנה בטיחותית משמעותית דוגמת התחשמלות (אשר עלולה לגרום למוות), יפנה הוא לבעל הבית בהקדם בכדי לסדר את התקלה.


"בלתי-סביר בעיניי, במידה קיצונית, שהמנוחה תמשיך להשתמש באמבטיה, היא ובני-ביתה ולקוחותיה, ביודעה כי השימוש חושף את המשתמש לזרמי-חשמל, במשך 5-4 חודשים, ולא תזמין חשמלאי לבדוק זאת – עם שיתוף-פעולה מצד הנתבע או בלעדיו", נכתב בפסק הדין, "הנתבע לא מנע מן המנוחה והתובעים לפנות לחשמלאי. יש טעם בדברי הנתבע כי ממילא יש לתאם את ביקורו של החשמלאי עם השוכרים המתגוררים בדירה, ולא עם הבעלים. כלומר, רק השוכרים יכלו בעצם לממש את הפנייה לחשמלאי. לפיכך, המשמעות המעשית של הציפייה האמורה לעיל היא שולית".

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.