www.what2do.co.il

אחריות כלפי קטין מסיג גבול

דרגו את המאמר

אחריות כלפי קטין מסיג גבול

אחריות כלפי קטין מסיג גבול

 

(הרצ') 46135/04 תא (הרצ') 46135-04‏

 

סעיף 37 לפקודת הנזיקין קובע כי האחריות של בעל מקרקעין לפי סעיפים 35 ו-36 לפקודה (העוסקים בעוולת הרשלנות) לא תחול כלפי מי שנכנס כמסיג גבול למקרקעין אלא אם עלה בידיו של האחרון להוכיח שהסגת הגבול הייתה בתום לב, ומבלי כוונה לעשות עוולה או לעבור עבירה.

 

       קראו עוד בתחום:

 

סעיף 5 לפקודה עוסק בהסתכנות מרצון. לפי סעיף זה, בתביעה נזיקית אשר מוגשת בגין עוולה מכוח פקודת הנזיקין, הנתבע יוכל לזכות בהגנה כאשר יעלה בידיו להוכיח שהתובע ידע והעריך את מצב הדברים אשר גרמו לנזק וכי הוא חשף את עצמו מרצון למצב שגרם לנזק. עם זאת, הגנת הסתכנות מרצון לא תחול לפי הפקודה על תביעות שהוגשו על עוולה שנבעה מאי מילוי חובה אשר הייתה מוטלת על בעל המקרקעין מכוח חיקוק. כמו כן, החוק מוסיף וקובע כי כאשר מדובר בקטין מתחת לגיל 12, בית המשפט לא ייראה אותו כמי שהיה מסוגל להעריך או לדעת את מצב הדברים שגרמו לנזק או כמי שחשף עצמו מרצונו למצב המדובר.

 

במילים אחרות, נתבע אשר מוגשת כנגדו תביעת נזיקית בגין נזקי גוף שנגרמו למסיג גבול, יהיה אחראי לפגיעה כאשר יעלה בידיו של התובע להוכיח שני תנאים:

 

1. הוא הסיג גבול בתום לב וללא כוונה לבצע עוולה או לעבור עבירה.
2. הוא לא היה יכול לדעת ו/או להעריך את מצב הדברים אשר גרמו בסופו של היום לנזקו.

 

קטינים מסיגי גבול

 

כאשר מדובר בקטינים, מתחת לגיל 12, המחוקק קבע באופן מפורש בפקודת הנזיקין כי הללו אינם עומדים בתנאי השני מתוקף גילם. דהיינו, היות ומדובר בילדים רכים בשנים, לא ניתן לייחס להם מודעות או הערכה בנוגע לסכנה אשר ארבה להם עם הסגת הגבול. תביעות של קטינים בני 12-18 אינן מוחרגות באופן אוטומטי מתחולת ההגנה. עם זאת, המגמה בפסיקה היא כי חובת הזהירות המונחת על כתפיו של בעל המקרקעין במקרים כגון דא הינה חובה מוגברת. לאמור, בתי המשפט נוטים לצמצם את החסינות המוענקת לבעלי המקרקעין וזאת כאשר עסקינן במסיגי גבול קטינים.

 

בע"א 8/79 גולדשמיט נ' ארזי ואח' נ' גולדשמיט ואח', נקבע כי על בעל המקרקעין במקרים כגון דא להוכיח שלושה תנאים:

1. העצם אשר הזיק לקטין לא היה בעל תכונות מפתות אשר ייתכן וקטין לא יוכל לעמוד בפניהן.
2. הילד היה מסוגל, חרף גילו, לתפוס את הסכנה המדוברת.
3. בעל המקרקעין הזהיר קטינים מפני כניסה למקום והוא לא ידע כי קטינים נכנסים למתחם חרף אזהרותיו.

 

קטין בן 12.5 לא היה אחראי להסגת הגבול - יקבל פיצויים

 

במקרה אשר הונח לפתחו של בית המשפט השלום בהרצליה, נדחו טענותיהם של בעלי מקרקעין אשר הוגשה כנגדם תביעה על ידי קטין בן 12.5 והוריו בגין נזקים שנגרמו לילד בנכס בבעלותם. מדובר בקולנוע נטוש אשר הקטין המדובר טיפס עליו ונפל מקומתו העליונה (מגובה של כעשרה מ'). בית המשפט קבע כי לא התקיימו במקרה דנן ההגנות אשר קבועות בחוק לבעלי המקרקעין, וזאת משום שהקטין הסיג את הגבול בתום לב ולא ידע להעריך את הסכנה אשר הייתה טמונה בפעולותיו.

 

במסגרת ההליכים בבית המשפט, הקטין וחבריו העידו כי הם נהגו להיכנס לבית הקולנוע הנטוש, במיוחד בחודשי החורף, והקימו במקום "מחנה" מתוך ידיעה שמדובר בבניין אשר איש איננו נכנס אליו. ראשית, בית המשפט הדגיש כי הקטינים לא נכנסו למקום כדי לבצע עבירה או עוולה. כמו כן, השטח לא היה מגודר והבעלים לא שילטו את המקום ו/או הזהירו מפני הסכנות הטמונות בו.

 

בית המשפט התייחס גם לגילו הצעיר של הקטין בעת האירוע – 12.5 שנים בלבד. יתרה מכך, בית המשפט הדגיש גם את נסיבותיו האישיות של הקטין הספציפי אשר עניינו הונח לפתחו. לעניין זה, השופט הפנה בפסק הדין לחוות דעת מקצועית אשר הוגשה לעיונו על ידי מומחית שמונתה מטעמו בהסכמת הצדדים. "מחוות הדעת ניתן להתרשם בנקל מכך שהקטין לא היה יכול להבין את הסיכון שבכניסה לבית הקולנוע הנטוש והסכנה אשר הייתה מקופלת בשהייה במקום", נכתב בפסק הדין, "יתרה מכך, המקום ענה בהחלט על הגדרת מקום בעל תכונות מפתות שילד לא יוכל לעמוד בפניהן".

 

"קטין סביר, בגילו של התובע, מוגבל בכושר שיפוטו ובניסיון החיים שלו. אין המדובר במשחק בחומרים מסוכנים, ציוד לחימה או בהתעסקות בכבל חשמלי", סיכמה השופטת את החלטתה, "שעה שהמבנה היה פתוח, לא נמצאו שלטי אזהרה ולא גידור או אמצעי אחר שיעיד או יזהיר מפני הסכנה, איני מוצאת לנכון כי יש להטיל על התובע אשם תורם לנזקיו שכאמור לא יכול היה לצפותם". 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות תלמידים - תאונות ילדים

את מי תובעים במקרה של נזקי גוף לילד לאחר תאונה? האם ילדך מבוטח בפוליסת ביטוח? מאמרים , פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות ברחוב - תאונה בשטח ציבורי

נפגעת עקב מפגע ברחוב? נגרם לך נזק? מאמרים, פסקי דין ופנייה אל עורכי דין באתר... 

חיה מועדת - נשיכת כלב

את מי תובעים במקרה של נשיכת כלב? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הנזיקין... 

זכויות נפגעי עבירה| קורבנות משפט פלילי ועבירות מין

חשוב מאוד כי נפגעי עבירה יכירו את החוק ויהיו מודעים לזכויותיהם. עמידה על זכויותיכם כנפגעי עבירה יכולה לסייע רבות בהתמודדות עם המשקעים .... 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

עצות להכנת תביעת פיצויים כולל טיפול רפואי, עורך דין

נפגעת? איך להיזהר מטעויות בדרך להכנת תביעת פיצויים מקצועית ... כנסו ותרוויחו! 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

שאלות ותשובות - נזקי גוף

נפגעת בתאונה? שאלות נפוצות שנשאלו ע"י גולשים בתחום הנזיקין - תאונות, נזקי גוף ופיצויים.... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.