www.what2do.co.il

אחריות הורית והיקפה בנוגע לילד בן 5 שהלך מהגן לביתו ונפל במדרגות ציבוריות

דרגו את המאמר

אחריות הורית והיקפה בנוגע לילד בן 5 שהלך מהגן לביתו ונפל במדרגות ציבוריות

גם הורים אחראים לנזק שנגרם לילד קטן שהלך לבד מהגן לביתו


(חי') 2045/08 תא (חי') 2045-08‏ ‏פלוני (קטין ) נ' עיריית אלשגור

פעמים רבות, תאונות ילדים מקימות לילד עילת תביעה כנגד גורמים שונים (כגון העירייה, בית הספר, מדריך תנועת נוער וכדומה). עם זאת, לא אחת, ניתן גם להניח אחריות לנזקי גוף שנגרמו לילד על כתפי הוריו. להלן דוגמא למקרה כאמור.

 

ילד אשר נפל במדרגות ציבוריות הגיש באמצעות הוריו תביעה נזיקית כנגד עיריית אלשגור. בית המשפט בחן את התביעה וקבע כי היות והעירייה לא דאגה לתקינותן של המדרגות המדוברות, נמצא הקשר הסיבתי הדרוש לשם פסיקת הפיצויים לטובת התובע. הנתבעות, במסגרת הגנתן, שלחו הודעת צד ג' כנגד ההורים וביקשו לחייבם בחלק מהפיצוי. האם בית המשפט יקבל את טענותיהן?

 

דמי השתתפות, האמנם?


סעיף 84 לפקודת הנזיקין קובע כי בית המשפט רשאי לפסוק "דמי השתתפות" מכל מעוול אשר היה חייב בתשלום פיצויים במידה והיה נתבע. דהיינו, כאשר מעוול נתבע בתביעה נזיקית ונמצא אחראי לתשלום פיצויים, הוא רשאי להיפרע מכל מעוול אחר היה אשר חייב בפיצויים במידה והוא היה נתבע. במקרה דנן, ברור אפוא כי הקטין לא היה תובע את הוריו בגין נזקיו ועל כן העירייה וחברת הביטוח הגישו הודעת צד ג' כנגד התובעים.

 

      קראו עוד בתחום:

 

הנתבעות טענו כי ההורים היו אשמים אף הם בנזק שנגרם לבנם, וזאת משום שהיה זה מחובתם ללוות אותו לביתו. הודגש כי מדובר בקטין בן פחות מחמש שנים אשר נפגע בדרך מהגן לביתו כאשר צעד לבדו. ההורים טענו, מנגד, כי העדר הליווי לא גרם לתאונה אלא המדרגות הלקויות. לטענתם, "אין לדרוש מהורה ללכת עם ילדו יד ביד כדי שזה לא יפול במדרגות פגומות". בית המשפט קבע כי ניתן לגזור מסכום הפיצויים שנפסק לחובת הנתבעות 50% בגין אשמתם התורמת של ההורים.


אחריות הורים וביקורת


בפסק הדין נקבע כי היקף אחריות בנזיקין הינו סוגיה אשר נוגעת לשאלה - עד איפה משתרעת אחריותו של המזיק. במקרים כגון דא, הודגש בפסיקה לא אחת כי יש לשקול כל מקרה ומקרה בהתאם לנסיבותיו הספציפיות. כאשר בית המשפט נדרש לבחון אחריות הורית בנזיקין, שומה עליו לעמוד על התנהגותם של ההורים במקרה הנדון והאם הללו נקטו באמצעי הזהירות הסבירים.


במידה ובית המשפט מוצא כי ההורים לא פעלו כאמור, ניתן לקבוע את שיעור אחריותם ולגזור אותו מסכום הפיצויים שנפסק לילד. יתרה מזאת, ההלכה הפסוקה הכירה זה מכבר באחריות הורים בעניין ההשגחה על ילדיהם. במילים אחרות, כאשר הורה מתרשל בהשגחה על ילדו, ואיננו עומד בחובה המוטלת עליו לשמור על הילד מפני נזק, עליו לשאת בדמי השתתפות ביחד עם המזיק בפיצויים.
 

במקרה דנן, בית המשפט ציין כי ההורים התרשלו כלפי הקטין בכך שנתנו לו ללכת לבד מהגן לביתו, מרחק של כמה מאות מטרים, וזאת למרות שמדובר בילד רך בשנים (בן פחות מ-5). בית המשפט מצא בהתנהלות ההורים "הפרה של חובת הזהירות המוטלת על הורה כלפי ילדו". כמו כן, נקבע כי התקיים הקשר הסיבתי בין הרשלנות הנ"ל ובין הנזק. לאמור, במידה וההורים היו צועדים ביחד עם הילד מהגן הביתה, סביר להניח שהאחרון לא היה נופל במדרגות או למצער נזקו היה נמוך יותר.


"כל הורה סביר ונבון יכול או צריך לדעת כי לילד בגיל כזה יכולות לארוב בדרך סכנות רבות כמו כבישים סואנים או מדרגות ומכשולים וכי הוא עשוי להינזק עקב כך", נכתב בפסק הדין, "יתרה מזאת, הוריו של התובע ידעו או היה עליהם לדעת, כי התובע מבחינת גובהו לא גבוה מספיק על מנת לאחוז במעקה העליון של המעקה במדרגות וחזקה עליהם כי לכל הפחות הוא היו מודעים למסלול הליכתו של הילד לביתו".
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות תלמידים - תאונות ילדים

את מי תובעים במקרה של נזקי גוף לילד לאחר תאונה? האם ילדך מבוטח בפוליסת ביטוח? מאמרים , פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות ברחוב - תאונה בשטח ציבורי

נפגעת עקב מפגע ברחוב? נגרם לך נזק? מאמרים, פסקי דין ופנייה אל עורכי דין באתר... 

חיה מועדת - נשיכת כלב

את מי תובעים במקרה של נשיכת כלב? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הנזיקין... 

זכויות נפגעי עבירה| קורבנות משפט פלילי ועבירות מין

חשוב מאוד כי נפגעי עבירה יכירו את החוק ויהיו מודעים לזכויותיהם. עמידה על זכויותיכם כנפגעי עבירה יכולה לסייע רבות בהתמודדות עם המשקעים .... 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

עצות להכנת תביעת פיצויים כולל טיפול רפואי, עורך דין

נפגעת? איך להיזהר מטעויות בדרך להכנת תביעת פיצויים מקצועית ... כנסו ותרוויחו! 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

שאלות ותשובות - נזקי גוף

נפגעת בתאונה? שאלות נפוצות שנשאלו ע"י גולשים בתחום הנזיקין - תאונות, נזקי גוף ופיצויים.... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.