www.what2do.co.il

אובדן כושר עבודה זמני, מהו?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

אובדן כושר עבודה זמני, מהו?

כל אחד מאיתנו עלול בשלב כזה או אחר לסבול מאובדן כושר עבודה. בין אם מדובר באובדן כושר עבודה כתוצאה ממחלה, ובין אם עסקינן בתאונה כלשהי, אין ספק כי לפגיעה ביכולתנו להשתכר עלולות להיות השלכות קשות על מצבנו הכלכלי. פעמים רבות, הפגיעה גורמת לאובדן כושר עבודה זמני "בלבד". פגיעה בכושר העבודה, גם באופן זמני, עלולה לגרום לנזקים משמעותיים לצמיתות. למשל, אדם אשר מאבד את מקום פרנסתו בגיל מבוגר, בגין אובדן כושר עבודה זמני.

 

      קראו עוד על אובדן כושר עבודה:

 

במקרה זה, הנפגע אמנם ישוב לאיתנו, אך ייתכן והוא ימצא עצמו מובטל ומתקשה למצוא עבודה בשל גילו המתקדם. שוק הביטוח בישראל מאפשר בין השאר רכישת פוליסת ביטוח למקרים של אובדן כושר עבודה. קיימת בשוק הביטוח שורה ארוכה של פוליסות כגון דא, אשר שונות זו מזו בפרמטרים המרכיבים אותן.

 

לדוגמא, הגדרת המונח הבסיסי - "אובדן כושר עבודה" - שונה מפוליסה לפוליסה וכתולדה מכך גם זכאותם של המבוטחים לתגמולים החודשיים. מקל וחומר, הסוגיה מורכבת עוד יותר כאשר עסקינן במצב של אובדן כושר עבודה זמני. כיסוי ביטוחי בגין אובדן כושר עבודה זמני יכול בהחלט לשמש כגלגל הצלה שאין שני לו במקרים בהם הנזקים החולפים גרמו לפגיעה ביכולתו של פלוני להתפרנס ולפרנס את בני משפחתו. התגמולים החודשיים, גם כאשר הם זמניים בלבד, יכולים לשמש עבור המבוטח כרשת ביטחון עד לעמידתו על הרגליים, לא רק מבחינה גופנית.


התמודדות עם חברות הביטוח - לא עניין פשוט


חשוב לדעת כי העובדה שאתם מבוטחים בפוליסת אובדן כושר עבודה איננה מבטיחה לכם כי תקבלו את תגמולי הביטוח ביום פקודה. פעמים רבות, חברות הביטוח מעלות טענות שונות ומשונות כנגד מבוטחים העומדים על זכותם לקבל את התגמול החודשי. לדוגמא, חברת הביטוח יכולה להכחיש את מקרה הביטוח (ולטעון כי מדובר במצב רפואי קודם שלא היה כלול בפוליסה), לקבוע כי הפגיעה לא גרמה לאובדן כושר עבודה בשיעור הדרוש, לטעון כי התביעה התיישנה (כאשר המבוטח כלל לא ידע שהוא מבוטח או שהוא הגיש את תביעתו באיחור לאחר קבלת האישורים הרפואיים).


במילים פשוטות, ההתנהלות מול חברת הביטוח איננה בהכרח נעימה. יודגש כי גם את תביעתכם לחברת הביטוח נדחתה, אין זה אומר כי אבדו סיכוייכם לזכות בתגמולים. פעמים רבות, הגשת תביעת ביטוח לבית המשפט תביא לפסיקת פיצויים לטובת המבוטח בגין אובדן כושר עבודה.


שימו לב, פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה כוללת פעמים רבות סעיפים דרקוניים ומסובכים המקשים על מבוטחים לזכות במגיע להם בגין פגיעה או מחלה. אי לכך, בעת רכישת פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה, מומלץ להתייעץ עם עורכי דין העוסקים בתחום. במידה וכבר חתמתם על הטופס "הדרקוני", חשוב לדעת כי ניתן לעיתים להביא לביטול חלק מסעיפיו, וזאת כאשר הדברים לא היו ברורים ובולטים לעין. החוק קובע כי סעיפים המחריגים את חבותה של חברת ביטוח לשלם את התגמולים הנטענים צריכים להיות בולטים באופן מיוחד ואינם יכולים להירשם "באותיות קטנות".


פעמים רבות, הפוליסה טוענת כי אובדן כושר עבודה חייב להיות מוחלט, וכל אימת שהמבוטח יכול לעבוד בעבודה אחרת, הרי שהוא אינו זכאי לתגמולים. היות וקשת העבודות האפשריות הינה רחבה ומגוונת, חברות הביטוח תולות לא אחת את מלוא יהבן על סעיף זה. חשוב לדעת כי עורכי דין העוסקים בתחום יוכלו במרבית המקרים לסתור את טענות חברת הביטוח בעניין העבודה החלופית המדוברת. עיסוק סביר איננו כל עיסוק על פני כדור הארץ. מדובר בעיסוק סביר בהתאם להשכלתו, הכשרתו, מעמדו וכישרונותיו של המבוטח. לדוגמא, לא ניתן לקבוע כי פרופ' למתמטיקה באוניברסיטה, אשר נפגע בפלג גופו התחתון, היה צריך לעבוד בטלמרקטינג עד אשר הוא יחלים מפציעתו.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה

מהו ביטוח אובדן כושר עבודה? מהו למעשה אובדן כושר עבודה? האם אובדן היכולת לעבוד במקצוע אחד הינה אובדן כושר עבודה?  

היעדר גילוי בחברת הביטוח וטענה בדבר מצב רפואי קודם

מהי טענת העדר גילוי בתביעת ביטוח? מהו חיתום מחדש? האם חברת הביטוח יכולה להתחמק מתשלום התגמולים לפי הפוליסה? 

ביטוח חיים בהלוואת משכנתא

על מנת לקבל משכנתא לרכישת דירה, הבנקים מחייבים את הלווים לרכוש גם ביטוח חיים להבטחת החזר המשכנתא. פוליסה זו בעצם מבטחת כנגד מקרה מוות של אחד מהלווים 

אי מסירת פוליסת ביטוח

אי העברת הפוליסה למבוטח יגרור מניעה מחברת הביטוח להסתמך על חריגים וסייגים הקיימים בפוליסה... 

תביעה לתגמולי ביטוח- מצב רפואי קודם

תביעה לתגמולי ביטוח אי תשלום ביטוח בשל מצב רפואי קודם- האומנם? 

מהו ביטוח אחריות מקצועית?

ביטוח אחריות מקצועית מגן על בעלי מקצוע חופשיים (כמו: עו"ד, רואי חשבון, מהנדסים, אדריכלים, מתווכים, מנהלי תיקי השקעות, חברות חיתום וחברות לניהול קרנות נאמנות .... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.