www.what2do.co.il

נהג שיכור נהרג בתאונת דרכים - האם כיסוי ביטוחי?

דרגו את המאמר

נהג שיכור נהרג בתאונת דרכים - האם כיסוי ביטוחי?

מוות בעקבות נהיגה בשכרות – האם פוליסת ביטוח תכסה?


המנוח היה מבוטח בפוליסת ביטוח אשר רכש אצל הנתבעת על פי "ביטוח תאונות אישיות מושלם". בפוליסת הביטוח הועמד הכיסוי הביטוחי בגין "מוות עקב תאונה" על חצי מיליון שקלים. המנוח מצא את מותו בתאונת דרכים ובעקבות כך הוגשה על ידי הוריו תביעה כנגד הנתבעת לתשלום תגמולי הביטוח.

 

חברת הביטוח טענה כי דין התביעה להידחות וזאת משום שהפוליסה אינה חלה על המקרה דנן. בכתב ההגנה נטען כי המנוח היה נתון ביום התאונה תחת השפעת אלכוהול ודגימת דמו לאחר התאונה מצאה בדמו כמות הכפולה פי שלוש מן השיעור המותר בדין. אי לכך, טענה הנתבעת, המנוח הגדיל באופן ממשי את הסיכון להתרחשות התאונה והפך אותה ל"כמעט וודאית".

 

חברת הביטוח טענה אפוא כי לא ניתן לומר שמדובר בתאונה שכן אירוע התאונה לא היה "פתאומי ובלתי צפוי". לשיטתה, נהג שיכור הינו נהג אשר תאונת דרכים בו הוא מעורב הינה צפויה ולא פתאומית. בית המשפט אשר בחן את התביעה עסק ראשית בהגדרת פוליסת הביטוח למקרה של אובדן חיים בתאונה. השופט ניסה לענות על השאלה - האם הסעיף בפוליסה, הקובע כי הביטוח לא יכסה מקרה ביטוח שנגרם למבוטח על ידי או כתוצאה משימוש באלכוהול, מחריג את חבותה של הנתבעת לפצות את הורי המבוטח המנוח?

 

הגדרות הפוליסה


הכיסוי הביטוחי הרלבנטי במקרה דנן נמצא בסעיף 1, פרק ב', לפוליסת הביטוח. על פי סעיף זה, אובדן חיים בתאונה הינו כאשר מקרה הביטוח הסתיים במותו של המבוטח, החל ממועד התאונה ועד לשנה לאחר מכן. פוליסת הביטוח אף הגדירה את המונח תאונה באופן הבא "אירוע פתאומי ובלתי צפוי מראש, אשר נגרם למבוטח במשך תקופת הביטוח, במישרין מהפעלת כוח פיזי על ידי אמצעי אלימות חיצוני וגלוי לעין, אשר היווה - ללא תלות בגורם אחר - את הסיבה היחידה הישירה והמיידית למקרה הביטוח".

 

      קראו עוד בתחום:


סעיף 2 בפרק א' לפוליסה הגדיר את המונח "מקרה הביטוח (תאונה)" באופן הבא - היזק גופני על פי אחד הכיסויים הביטוחיים המצויים במפרט, אשר נבע באופן ישיר ובלעדי מהתאונה. הפוליסה החריגה ממקרה הביטוח נזקים אשר נגרמו כתוצאה מאלימות מילולית, גורם פסיכולוגי, או גורם אמוציונאלי אחר.


הסייגים לחבותה של חברת הביטוח הוגדרו בפרק ג' לפוליסה. בפרק זה נקבע כי הביטוח לא מכסה את המבוטח במספר מקרים כגון:


1. איבוד לדעת או ניסיון לכך, טירוף הדעת, שימוש באלכוהול, שימוש בסמים או כימיקלים ממכרים, שימוש בתרופות שלא נרשמו על ידי רופא מוסמך. חבלה אשר נגרמה למבוטח מרצונו.
2. השתתפות מרצון של המבוטח בפעילות בלתי חוקית, כל הפרה או ניסיון להפר את החוק.
3. מעשה רצוני או הסתכנות מדעת שלא נעשתה לצורך הצלת נפשות.

 

לא הוכח כי השכרות גרמה לתאונה - חברת הביטוח תפצה


בית המשפט נדרש לבחון האם מקרה הביטוח נשוא התובענה נופל בגדרי הסייג אשר נקבע בסעיף הראשון בפרק ג' (איבוד לדעת...). דהיינו, האם תאונה תוך כדי נהיגה בשכרות הינה מקרה ביטוח אשר נגרם למבוטח על ידי או כתוצאה משימוש באלכוהול. בית המשפט קבע כי התשובה לכך הינה שלילית.


בפסק הדין נכתב כי אין ספק שהמנוח נהרג בתאונת הדרכים. כמו כן, לא יכולה הייתה להיות מחלוקת לכך שהתאונה דנן הייתה בבחינת "אירוע פתאומי ובלתי צפוי מראש". בית המשפט דחה את טענות חברת הביטוח לפיהן התאונה הייתה "בלתי נמנעת" בהתחשב ברמת השכרות אליה הגיע המנוח.

 

"שכרות אמנם מגבירה את הסיכון להתרחשות תאונה, אך אין בה כדי להופכה לוודאית מבחינת מועד התרחשותה ועצם התרחשותה", נכתב בפסק הדין. יתרה מכך, חקירה משטרית אשר בחנה את נסיבות התאונה מצאה כי הרכב התהפך גם בשל פנצ'ר באחד מגלגליו שנגרם כמה עשרות מטרים לפני זירת התאונה.

 

דהיינו, היו נסיבות נוספות אשר גרמו לרכב להתהפך, וייתכן ועסקינן בנסיבות העיקריות. אי לכך, הנתבעת לא הוכיחה כי התאונה התרחשה בעקבות האלכוהול וטענותיה - אשר ניסו לקשור בין השתייה לבין מקרה הביטוח - לא צלחו את מבחן המשפט.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת דרכים ?

מהי תאונת דרכים לאור חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים...הסברים ועצות משפטיות 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מי זכאי לפיצויים?

עברת תאונת דרכים? נפגעת? מי זכאי לפיצויים לאחר תאונת דרכים...הסברים, מאמרים ועוד... 

חישוב פיצויים בתאונת דרכים

נפגעת בתאונת דרכים? איך תדע מה מגיע לך...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין ללא התחייבות 

עצות לנפגעים בתאונות דרכים

נפגעת בתאונה? נגרמו לך נזקי גוף? לרשותך עצות משפטיות, פסקי דין מאמרים ופניה אל עורך דין באתר... 

תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים

מהו תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים? למי מגיע תשלום תכוף ומתי? להלן מאמר מקיף העוסק בסוגיה זו... 

תאונת דרכים עם חבלות קלות

לתשומת לבך, אם נפגעת בתאונה, אם נגרם לך נזק קטן לכאורה ייתכן ומגיע לך פיצוי... 

עבר רפואי ותאונת דרכים

מה הקשר בין עבר רפואי של נפגע בתאונה ופיצויים עתידיים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

הקשר בין אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית ותיפקודית

תאונות דרכים - אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית, נכות תיפקודית...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין באתר 

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

את מי תובעים לאחר תאונה תוך רכיבה על קטנוע או אופנוע כבד? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.